Starosta obce Jaroslav Otásek bude mít u mne ještě dlouho velké černé mínus za předvolební číslo Nelahozeveského zpravodaje, které mu posloužilo jako bezplatná kampaň, zatímco všichni ostatní kandidáti museli letáky tisknout na vlastní náklady a pracně je ve svém volném čase distribuovat po obci.
Odpustil bych mu to, kdyby byly informace ve zpravodaji aspoň objektivní a vyvážené. Ale ani to se bohužel nestalo, zejména v souvislosti se skládkou.
Referendum v Ďáblicích
Dozvěděli jsme se například, že „v Praze-Ďáblicích bylo dokonce vyhlášeno referendum, kterého se zúčastnilo pouze 31 % občanů a skončilo patovým výsledkem, takže zřejmě bude rozhodovat soud.“
Jaká je skutečnost?
Tak předně, účast byla 31,901 %, takže po zaokrouhlení je to 32 % a nikoliv 31 %, ale to je jen detail.
Horší je, že si starosta vybral do svého úvodního slova jen to, co se mu hodilo, a neposkytl občanům celou pravdu.
K tomu, aby referendum v Ďáblicích bylo platné, scházelo pouhých 71 hlasů. Referendum se mělo původně konat společně s předčasnými parlamentními volbami, ty však Ústavní soud zrušil a referendum tak muselo proběhnout samostatně. Kdyby se referendum konalo současně s volbami do sněmovny, je prakticky jisté, že by hlasů bylo dost a výsledek referenda by byl pro zastupitele závazný.
To ale stále není to nejdůležitější: referendum neskončilo patovým výsledkem. Formálně bylo sice neplatné, ale výsledek byl naprosto jednoznačný – 93,5 % ďáblických voličů, kteří se zúčastnili referenda, se vyslovilo proti skládce.
S čím souhlasila obec?
Starosta dále říká, že „zastupitelstvo dalo pouze souhlas k vypracování zprávy EIA.“
Obvykle se snažím silnými slovy spíše šetřit, ale toto tvrzení nemohu označit za nic jiného než lež.
Dne 18. 5. 2010 napsal starosta obce Nelahozeves Jaroslav Otásek společnosti Skládka Uhy, spol. s r. o. dopis, ve kterém se mimo jiné uvádí: “Zastupitelstvo obce souhlasí s předloženou studií a přijalo usnesení, kterým vyslovilo souhlas s umístěním stavby ve smyslu §§ 85 a 86 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. a s následnou realizací této stavby.”
Nemohu si pomoci, ale to není jen souhlas k vypracování EIA. (Obec navíc žádný souhlas k vypracování EIA dávat nemusí, posudek vzniká na základě zákona, ať si o tom obec myslí cokoliv.) To, co starosta napsal (a zastupitelstvo údajně schválilo), je bezvýhradný a bezpodmínečný souhlas se záměrem společnosti .A.S.A. vybudovat v katastru obce Nelahozeves skládku. Starosta nevyslovil k záměru jedinou připomínku, nestanovil si žádnou podmínku. Šel provozovateli skládky na ruku, a to přesto, že ještě v té době nebyl k dispozici posudek vlivu stavby na životní prostředí.