Životní prostředí -

Skládka - Kdo bude zodpovědný za nesplněné sliby?

Myslím si, že vše, co dneska víme o skládce a budoucích plánech ať kraje či státu (i Evropy), můžeme si informace poskládat i v jiné podobě, než nám byla před referendem předložena. Protože faktů je již v diskuzním fóru mnoho a stejně je nečetl každý, kdo hlasoval pro skládku, sepíši vám jen to zásadní, co mne trápí.

Jak se z příznivce skládky stane odpůrce

hlasovaci-listek

Můj hlasovací lístek
Již za 24 hodin budeme vědět, zda si obyvatelé Nelahozevsi přejí život se skládkou či bez ní. Většina lidí už je nejspíš rozhodnuta, jak bude hlasovat, či zda k referendu vůbec půjde. Pro těch pár dosud nerozhodnutých, kteří se ještě stihnou podívat na tento web, je určen následující článek.

Martin Jakoubek, vodohospodář a aktivista

DSCF6130-002

Martin Jakoubek
Jednou z klíčových postav vášnivých debat o rozšíření Skládky Uhy se stal vodohospodář Martin Jakoubek, který od roku 2011 poskytuje vedení obce odbornou podporu pro její kroky v rámci komplikovaného povolovacího procesu skládky. Martin Jakoubek na sebe strhává pozornost nejen svým výrazným a přesvědčivým projevem, ale také tím, že sami představitelé naší obce se na něj stále častěji odkazují jakožto na garanta zákonnosti a bezpečnosti provozu skládky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se vodohospodář striktně držel své role odborného konzultanta v oblasti vodohospodářství. Bohužel je však nutné konstatovat, že se zejména v posledních měsících nechal “v zápalu boje” opakovaně strhnout k výrokům, které značně přesahují jeho expertní roli, za niž je vedením obce z našich kapes placen.

Při rozhodování v referendu pomůže mimořádný zpravodaj

logo-zpravodaj Ve středu se objevilo ve schránkách obyvatel Nelahozevsi mimořádné číslo Nelahozeveského zpravodaje, které je celé věnováno problematice blížícího se místního referenda o rozšíření Skládky Uhy – a samozřejmě i skládce samotné. Jeho cílem je dle úvodního redakčního slova na jednom místě shrnout všechny podstatné informace a názory, které mohou posloužit obyvatelům Nelahozevsi při rozhodování v referendu.

Referendum o rozšíření Skládky Uhy

Referendum o rozšíření Skládky Uhy se uskutečnilo v pátek 15. února 2013. Otázka, která byla v referendu položena, zněla:

Souhlasíte s rozšířením skládky komunálního odpadu na katastrální území Nelahozeves?

Malá domů za skládku

Dnes (15.1.2013) měla být na tomto místě omluva pana Adriána Andrejčíka z Lešan, který mě 22. 12. 2012 veřejně nařkl z toho, že jsem od firmy .A.S.A. přijal úplatek.

Vzpomínka na povodně 2002 v Nelahozevsi

titul

Miřejovický most v době kulminace Vltavy (14. srpna 2002). Vpravo areál PTZ, vlevo Veltrusy.
V letošním roce uplynulo deset let od ničivých povodní. Přestože se Nelahozeves rozkládá prakticky celá podél Vltavy, události ze srpna 2002 se na ní výrazně nepodepsaly a dění v naší obci tak zůstalo ve stínu mnohem dramatičtějších obrazů z blízkých Kralup nad Vltavou. Přesto nelze říci, že by se u nás nic nedělo. Připomeňme si tedy nejdůležitější okamžiky tehdejších událostí.

Zastupitelstvo referendum o skládce nevyhlásí

DSCF2588

Pavel Matoušek, Petra Urbanová, Josef Kukla (na snímku) a Eliška Brázdová zvedli ruku pro referendum. K jeho vyhlášení chyběl jediný hlas.
Zastupitelstvo obce na svém dnešním zasedání rozhodlo, že referendum, ve kterém by občané Nelahozevsi vyjadřovali svůj názor na plánovanou skládku, nevyhlásí. Návrh přípravného výboru Občanského sdružení Nelahozeves (OsN) podpořili pouze čtyři z devíti zastupitelů. OsN se teď může konání referenda dožadovat u soudu.

Nechcete skládku v Uhách ani v Nelahozevsi? Nemusíte mít ani jednu

IMG 7557

Skládka Uhy
Po zveřejnění záměru V. etapy skládky v katastru obce Uhy, která má být dle .A.S.A. údajnou náhradou za IV. etapu v Nelahozevsi, mohou být odpůrci skládky znejistěni: nebylo by přece jen lepší v referendu hlasovat pro skládku v Nelahozevsi, z níž by obec měla aspoň nějaké peníze, když alternativou je jen skládka o půl kilometru dál v Uhách, z níž Nelahozeves nebude mít nic? Takto ale otázka nestojí.

S .A.S.A. na věčné časy

DSCF6305

Celý tento prostor až po horizont má v úmyslu postupně obsadit .A.S.A. Fotografie je pořízena z Dvořákovy stezky na úpatí hleďsebského lesa. Vpravo v pozadí je stávající Skládka Uhy.
Na rozpor záměru IV. etapy Skládky Uhy s územním plánem Nelahozevsi, který již rok brzdí rozšíření skládky na území naší obce, zareagoval vlastník skládky, společnost .A.S.A., dvěma aktivitami. Kromě žádosti o změnu územního plánu, která by rozšířila potenciální skládkové území asi na desetinásobek plochy současné skládky, nyní .A.S.A. předložila také záměr V. etapy skládky. Ten je přitom situován opět do katastru sousední obce Uhy. Budou-li oba záměry úspěšné a rozšíření skládky na území obce nezabrání připravované referendum, znamená to, že .A.S.A. bude v naší obci působit déle, než přesahuje délka života dnes narozených občánků Nelahozevsi.

Víme, co dýcháme?

semvz3

Seminář o ovzduší na Kralupsku, 16. říjen 2012.
Podzimní sychravé dny s sebou přináší zhoršené rozptylové podmínky a s tím související sníženou kvalitu ovzduší. Proto dispečerky ekologického centra zaměřily další z cyklu seminářů pro veřejnost, pořádaných  za podpory MERO ČR, a. s., na problematiku čistoty ovzduší obecně i kvalitu ovzduší na Kralupsku. Seminář proběhl v úterý 16. října 2012 v jídelně Domu s pečovatelskou službou na sídlišti Cukrovar, kde se schází členové Městského klubu důchodců z Kralup nad Vltavou.

(Tisková zpráva Ekologického centra Kralupy nad Vltavou)

Půjdou občané Nelahozevsi v lednu k referendu o skládce?

DSCF6271

Skládka Uhy - III. etapa.
Paralelně s probíhajícím územním řízením na rozšíření Skládky Uhy, kterým se v tuto chvíli zabývá středočeský krajský úřad na základě odvolání Občanského sdružení Nelahozeves, se možná brzy rozjede další proces, který může majiteli skládky, společnosti .A.S.A., přidělat vrásky na čele. Členská schůze Občanského sdružení Nelahozeves (OsN) se totiž minulý týden usnesla, že se pokusí v obci vyvolat referendum o budoucnosti skládky.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.