Životní prostředí -

Ustupující voda odkryla spoušť v Miřejovicích

Dětské hřiště v Miřejovicích Voda dále opadává, za posledních 24 hodin klesla hladina Vltavy o další desítky centimetrů. Stále se však ještě nevrátila pod hranici 3. stupně povodňové aktivity, takže nadále trvá stav ohrožení. Pokud bude opadávání vody pokračovat současným tempem, na nižší stupeň (pohotovost) se Vltava dostane v závěru týdne.

Pomalu, ale jistě. Vltava stále klesá

DSCF7272

Hráz v Zagarolské ulici
Přestože v Nelahozevsi stále platí stav nebezpečí vyhlášený v neděli večer, vše nasvědčuje tomu, že Vltava již stoupat nebude. Od okamžiku kulminace v úterý kolem poledne hladina klesla zhruba o jeden metr a klesat by podle předpovědí měla i nadále. Optimismu navíc dolévá výrazně lepší počasí než v závěru minulého týdne.

Vltava v Nelahozevsi kulminovala, stav ohrožení trvá

DSCF7194 V úterý krátce po poledni Vltava v Nelahozevsi kulminovala. Podle nejbližší měřicí stanice Vraňany protékalo Vltavou v době kulminace 3 140 kubíků vody za sekundu a hladina činila 785 cm. Za poslední týden tak došlo k nárůstu hladiny o plných šest metrů. Dalšímu zvyšování hladiny zabránilo snížení průtoku vltavské kaskády, které nařídil ministr zemědělství Petr Bendl. Do úterního večera pak voda klesla asi o 10 centimetrů, stav ohrožení ale nadále trvá.

Poděkování za pomoc při povodních

DSCF7117

Stavba protipovodňové hráze v Zagarolské ulici, 3. června 2013
Dne 2. 6. 2013 se zvýšil průtok řeky Vltavy a povodňová komise zahájila sledování hladiny řeky (předsedkyně: Petra Urbanová, členové: Josef Kukla, Pavel Matoušek, Stanislav Kuchta, František Bukač, Jan Dvořák). Pro obec Nelahozeves byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity a členové komise jsou stále v pohotovosti. Vzhledem k tomu, že se na předpoklady množství průtoků vody nemohlo spolehnout, rozhodla se povodňová komise svolat dobrovolníky k postavení hráze před rizikovými úseky.

Dvořákova stezka v kritické situaci, Zagarolská ještě nemá vyhráno

DSCF6956 Většinu pondělka hladina Vltavy stále stoupala, byť už ne tak rychle jako v neděli. Stačilo to však na to, aby voda zatopila prostor pod železničním podjezdem pod zastávkou Nelahozeves-zámek a několik dvorů a sklepů na Dvořákově stezce. Hladina vody se začala zvolna přibližovat i úrovni Zagarolské ulice. V pondělí v odpoledních hodinách proto povodňová komise rozhodla o výstavbě hráze.

Nelahozeves se chystá na velkou vodu, byl vyhlášen stav ohrožení

DSCF6860 V Čechách opět udeřily velké povodně. Přestože největší pozornost v našem regionu je logicky věnována blízkým Kralupům, na velkou vodu se chystá i Nelahozeves. Za posledních 24 hodin stoupla hladina Vltavy v naší obci o tři metry. Kulminace se předpokládá v pondělí ráno, zatím však nelze vyloučit ani další zvyšování hladiny během pondělka a úterka.

Podhořanská silnice: pětadvacet let marnosti

P1020240

Typický obrázek Velvarské ulice. | foto: David Macháček
“Pokud se věc v dohledné době nevyřeší, budeme požadovat zastavení dopravy štěrkopísku obcí. Lidé tam žijí jako dobytek a ne jako na konci dvacátého století.” Tato slova pronesl tehdejší starosta Nelahozevsi Jaroslav Otásek 12. srpna 1993 v rozhovoru pro týdeník Mělnicko, který se ve svém článku zabýval problematickou dopravní situací v Podhořanech a Hleďsebi. “Dohledná doba” se protáhla na 20 let, aniž by se situace jakkoliv změnila. Naopak, k těžbě písku přibyla ještě skládka.

Kraj zastavil odvolací řízení, skládka má definitivní zelenou

DSC02480

Skládka Uhy
Krajský úřad Středočeského kraje ve svém sdělení vyvěšeném v pondělí na úřední desce oficiálně potvrdil, že odvolání proti územnímu rozhodnutí ke IV. etapě skládky bylo staženo. Zároveň konstatoval, že územní rozhodnutí vydané loni v létě Stavebním úřadem v Kralupech nad Vltavou nabylo právní moci. Tímto okamžikem bylo fakticky rozhodnuto o tom, že skládka na území Nelahozevsi nakonec vyroste – pravděpodobně již příští rok.

Moje poslední slovo k referendu

Přesvědčivá většina se vyslovila pro skládku. A v takovém okamžiku je třeba se ptát, zda má menšina právo této většině bránit. Bezpochyby existují i případy, kdy je obrana menšiny vůči rozhodnutí většiny zcela legitimní, ale nemyslím si, že to je tento případ.

OsN nebude stahovat odvolání proti skládce. Rozhodl jediný hlas

DSCF6277

Plocha plánované IV. etapy Skládky Uhy
V událostech ohledně plánovaného rozšíření Skládky Uhy a referenda není nouze o překvapení a zvraty. Dva dny poté, co v referendu většina hlasujících obyvatel obce podpořila rozšíření Skládky Uhy na území obce Nelahozeves, se všeobecně očekávalo, že Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) na nedělní členské schůzi rozhodne o stažení odvolání proti územnímu rozhodnutí pro IV. etapu skládky. K tomu však nakonec nedošlo.

Skládka - Kdo bude zodpovědný za nesplněné sliby?

Myslím si, že vše, co dneska víme o skládce a budoucích plánech ať kraje či státu (i Evropy), můžeme si informace poskládat i v jiné podobě, než nám byla před referendem předložena. Protože faktů je již v diskuzním fóru mnoho a stejně je nečetl každý, kdo hlasoval pro skládku, sepíši vám jen to zásadní, co mne trápí.

Jak se z příznivce skládky stane odpůrce

hlasovaci-listek

Můj hlasovací lístek
Již za 24 hodin budeme vědět, zda si obyvatelé Nelahozevsi přejí život se skládkou či bez ní. Většina lidí už je nejspíš rozhodnuta, jak bude hlasovat, či zda k referendu vůbec půjde. Pro těch pár dosud nerozhodnutých, kteří se ještě stihnou podívat na tento web, je určen následující článek.

Martin Jakoubek, vodohospodář a aktivista

DSCF6130-002

Martin Jakoubek
Jednou z klíčových postav vášnivých debat o rozšíření Skládky Uhy se stal vodohospodář Martin Jakoubek, který od roku 2011 poskytuje vedení obce odbornou podporu pro její kroky v rámci komplikovaného povolovacího procesu skládky. Martin Jakoubek na sebe strhává pozornost nejen svým výrazným a přesvědčivým projevem, ale také tím, že sami představitelé naší obce se na něj stále častěji odkazují jakožto na garanta zákonnosti a bezpečnosti provozu skládky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se vodohospodář striktně držel své role odborného konzultanta v oblasti vodohospodářství. Bohužel je však nutné konstatovat, že se zejména v posledních měsících nechal “v zápalu boje” opakovaně strhnout k výrokům, které značně přesahují jeho expertní roli, za niž je vedením obce z našich kapes placen.

Při rozhodování v referendu pomůže mimořádný zpravodaj

logo-zpravodaj Ve středu se objevilo ve schránkách obyvatel Nelahozevsi mimořádné číslo Nelahozeveského zpravodaje, které je celé věnováno problematice blížícího se místního referenda o rozšíření Skládky Uhy – a samozřejmě i skládce samotné. Jeho cílem je dle úvodního redakčního slova na jednom místě shrnout všechny podstatné informace a názory, které mohou posloužit obyvatelům Nelahozevsi při rozhodování v referendu.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.