Životní prostředí -

Lešany trápí smrad z polí. Už končíme, ujišťuje zemědělec

DSCF0201

Nejvíce jsou postiženi obyvatelé Resortu, který developer postavil přímo uprostřed polí bez jakékoliv ochrany od okolního terénu.
Již několik týdnů se nad Lešany v nepravidelných intervalech vznáší zápach z polí nad vesnicí. Jeho zdrojem jsou kaly z pražských čistíren, které zde používá místní zemědělec jako hnojivo. K podobné situaci došlo i loni, letos je ale zápach o poznání silnější a lidem došla trpělivost.

Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky

DSCF6935-001

Skládka Uhy
Nelahozeves obdržela stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) ke způsobu rozdělení poplatku za ukládání odpadu na Skládku Uhy. Ministerstvo ve svém vyjádření potvrdilo, že do plochy skládky by se měly započítávat i přidružené provozy, které leží v katastru sousední obce Uhy – ty by tedy podle názoru MŽP měly dostávat část příjmů ze skládky.

Rozdělením peněz ze Skládky Uhy se bude zabývat Ministerstvo životního prostředí

DSCF8037

Vodohospodář Martin Jakoubek na středečním veřejném jednání k rozdělení peněz ze skládky.
Diskuse o způsobu rozdělení peněz ze skládky mezi obce Nelahozeves a Uhy začíná dostávat poněkud absurdní nádech. Podstatnou část středečního veřejného jednání o této problematice totiž zabrala debata o tom, zda se do plochy skládky počítají i příjezdové cesty či kogenerační jednotka. Tyto faktory totiž mohou ovlivnit, kolik peněz bude ze skládky dostávat naše obec a kolik sousední Uhy.

Jak si Nelahozeves a Uhy rozdělí peníze ze skládky? Veřejné projednání už tuto středu

DSCF6143

Podle analýzy firmy .A.S.A. se přidružené provozy skládky (na snímku vlevo) započítávají do celkové plochy skládky a obec Uhy by tak z nich nadále měla dostávat část poplatku.
Nedávno vyšlo najevo, že Nelahozeves pravděpodobně nebude dostávat pětisetkorunový poplatek ze Skládky Uhy celý – menší část peněz by měla nadále proudit do rozpočtu obce Uhy. K problematice obec zorganizovala veřejné projednání, které se uskuteční již tuto středu 9. července od 18 hodin v prostorách volnočasového centra v Zagarolské ulici.

Z prvních peněz ze skládky splatíme dluhy

DSCF6935

V pozadí III. etapa, v popředí část prvního sektoru IV. etapy.
Počínaje červencem letošního roku by měly na účet Nelahozevsi plynout příjmy z poplatku, který odvádějí původci odpadu za jeho ukládání na Skládku Uhy. Peníze bude .A.S.A. posílat na zvláštní účet, nestanou se tedy automatickou součástí běžného rozpočtu. Podle starostky Petry Urbanové by mělo o každém výběru z tohoto účtu rozhodnout zastupitelstvo. Do voleb starostka plánuje utratit nejvýše devět milionů, z větší části na předčasné splacení dluhů.

Parlament chystá snížení odvodů pro obce za skládkování. Co na to Kladno?

DSCF6941

Co z ní budeme mít? (v pozadí prostor pro IV, etapu Skládky Uhy)
Druhým čtením prošel v úterý Poslaneckou sněmovnou pozměňovací návrh poslance Ladislava Oklešťka (ANO), který by přinesl postupné snižování kompenzačního poplatku pro obce za skládkování odpadu. K prvnímu snížení by mělo dojít už od roku 2015, tj. za půl roku. Návrh má podporu důležitých ministerstev. Poslední legislativní vývoj staví do nového světla probíhající jednání obce Nelahozeves s městem Kladno o vrácení části poplatku ze skládkování na Skládce Uhy.

Likvidaci skládky v Lešanech chce obec zaplatit ze Skládky Uhy

DSCF2735

Velká černá skládka se nachází přímo na úpatí Lešan.
Na odstranění staré černé skládky si Lešany ještě chvíli počkají. Stavební úřad nařídil obci skládku zlikvidovat, ale obec na to zatím nemá peníze. Čeká se na příjmy ze Skládky Uhy, obec může uspořit i na skládkovacím poplatku.

Skládka se otevřela, první odpady dorazí v červnu

DSCF6060

Mluvčí .A.S.A. Šárka Býmová při slavnostním otevření IV. etapy Skládky Uhy 23. května 2014.
Přestřižením pásky byl v pátek 23. května zahájen provoz IV. etapy Skládky Uhy. Během zimních a jarních měsíců připravila firma .A.S.A. ke skládkování první ze sedmi sektorů skládky. První kamion s odpady by skládka měla přivítat počátkem června.

Odpadky z Kladna = větší hromada za menší peníze?

DSCF4780

Skládka Uhy | Ilustrační foto
Pojďme si ukázat možné kalkulace, co udělá s příjmy ze skládky, když budeme Kladnu dotovat odpadové hospodářství. Zatím nezazněla nejdůležitější věc. Můžeme tím rozpoutat cenovou soutěž mezi skládkami.

Skládka se otevírá, páska se přestřihne 23. května

DSCF4772

Příprava podloží IV. etapy skládky.
Příprava IV. etapy Skládky Uhy finišuje, den D se přiblížil. Provoz skládky bude slavnostně zahájen v pátek 23. května ve 13 hodin. Občané budou mít možnost přitom absolvovat prohlídku areálu. Náběh provozu skládky bude postupný.

Aktualizováno - změna harmonogramu

Kladno chce po Nelahozevsi zpět část poplatku ze skládkování

Obraz0589

Přežít Kladno. To je, oč tu běží. | Foto: Martin Jirotka
Zastupitelstvo Nelahozevsi má před sebou patrně nejdůležitější rozhodnutí v tomto volebním období. Město Kladno totiž chce po naší obci zpět část pětisetkorunového poplatku za odpady, který musí odvádět za skládkování odpadu a který je podle zákona příjmem obce, na jejímž území se skládka nachází. Pokud Nelahozeves Kladnu nevyhoví, město by mohlo začít odpady vozit jinam a obec by z nich neměla nic. Ve hře je až 16 milionů korun ročně.

Na Skládce Uhy našel bagrista nevybuchlou pumu, pyrotechnici ji zneškodnili

puma

Nalezená nevybuchlá puma je asi metr dlouhá, váží 230 kilogramů. Samotná výbušnina uvnitř pumy váží 130 kilogramů, zbytek je železný obal. | Foto: Policie ČR
Bagrista pracující na rozšíření Skládky Uhy narazil krátce před devátou ráno na nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války.

Aktualizováno: Doplněny podrobnosti a historické souvislosti události. Přidána fotogalerie a reportáže ČT a Novy

Ministerstvo financí se probudilo, vypíše soutěž na odstranění skládky styrenů

urbanova-ct

Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová v reportáži České televize.
V roce 1994 se tehdejší Fond národního majetku (FNM) v rámci privatizace Kaučuku Kralupy zavázal zafinancovat sanaci staré skládky styrenových smol na území obce Nelahozeves. Nyní se zdá, že po dvaceti letech by se mohl závazek začít plnit. Ministerstvo financí, které po FNM závazek později převzalo, totiž hodlá v lednu vypsat veřejnou soutěž, jejíž vítěz skládku zlikviduje. Předběžného oznámení ministerstva si všimla i Česká televize, která ve středu odvysílala v pořadu Události v regionech reportáž z Nelahozevsi.

.A.S.A. daruje obci půl milionu, zaplatí i polovinu sanace prameniště v Hleďsebi

DSCF7358

Kamenná nika v ulici Pod Strání bude opravena i s pomocí peněz .A.S.A.
Společnost .A.S.A., která plánuje v katastru naší obce vybudovat IV. etapu skládky komunálního odpadu, věnuje Nelahozevsi půl milionu korun a dále uhradí polovinu nákladů na sanaci pramenního vývěru v Hleďsebi, která má přijít zhruba na 1,2 milionu korun. Tyto závazky na květnovém zasedání zastupitelstva veřejně deklaroval provozní ředitel .A.S.A. Pavel Tomášek.

Stav ohrožení odvolán

DSCF7346

Miřejovický most
Povodňová komise obce Nelahozeves v úterý v osm hodin ráno odvolala třetí stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Hladina Vltavy od kulminace z minulého úterý klesla zhruba o tři metry, nadále však až do odvolání platí druhý stupeň – stav pohotovosti. Ke stejnému kroku v pondělí ve večerních hodinách přistoupil i povodňový štáb v Kralupech nad Vltavou. Současně byla v Kralupech odvolána možnost evakuace domů v blízkosti Zákolanského potoka, protože potok se vrátil zpět k obvyklým hladinám. Všechny komunikace v Kralupech i okolí včetně dálnice D8 jsou v tuto chvíli již průjezdné.

Aktualizace 12. černva: Dnes ve 13.15 hodin byl odvolán i stav pohotovosti. Místo něj v tuto chvíli platí nejnižší stupeň povodňové aktivity - stav bdělosti.

Aktualizace 15. černva: Dnes byl povodňovou komisí odvolán i stav bdělosti.

Vltavu nahradil Zákolanský potok, přívalový déšť a krupobití

P6070491

Přívalový déšť v Lešanech
Hladina Vltavy o víkendu klesla pod kritickou hranici, na měřicích stanicích v Praze-Chuchli i ve Vraňanech se hladiny i průtoky dostaly z červených čísel. Povodňové štáby v Kralupech i Nelahozevsi přesto nadále udržují třetí povodňový stupeň. Meteorologové totiž hrozí zvýšenými srážkami, které mohou hladinu řeky opět zvýšit.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.