Životní prostředí -

O likvidaci skládky styrenů bude rozhodovat Nejvyšší správní soud

IMG 6360

Skládka styrenových smol není v současné době nijak viditelná, plocha je přikrytá zeminou a zatravněná. Z děravých sudů pod povrchem ale vytékají škodlivé látky a kontaminují podzemní vody v okolí.
Nepříznivý rozsudek ve věci sanace staré skládky styrenových smol v Nelahozevsi, který před měsícem vyhlásil Městský soud v Praze, ještě není definitivní. Zastupitelstvo na svém posledním zasedání před volbami pověřilo starostku Petru Urbanovou, aby se jménem obce proti verdiktu soudu bránila kasační stížností. Tu bude řešit Nejvyšší správní soud.

Věřím, že se náhled Nelahozevsi změní, říká představitel .A.S.A. Libor Luňáček

DSCF1527

Libor Luňáček
Se společností .A.S.A. je obec Nelahozeves spojena pupeční šňůrou. S podporou obyvatel v loňském referendu nedávno odpadová firma otevřela IV. etapu Skládky Uhy na území Nelahozevsi. Současně navíc potvrdila svou pozici i jako dodavatel služeb pro obec, když vyhrála veřejnou soutěž na sběr a svoz veškerého komunálního odpadu z obce. Mnohem více však naší obcí v poslední době rezonuje otázka rozdělení poplatků ze skládkování. Je logické, že právě poplatky se staly hlavním tématem rozhovoru s regionálním vedoucím obchodu firmy .A.S.A. Liborem Luňáčkem a vedoucím Skládky Uhy Vilémem Kvapilem.

První peníze dorazily. Nelahozeves dostala za skládku jen čtvrtinu

DSCF7293 Odpadová firma .A.S.A. poslala Nelahozevsi první vybrané poplatky za skládkování na nově otevřené IV. etapě Skládky Uhy. Za červen dostala naše obec 342 tisíc korun, což je jen zhruba čtvrtina všech vybraných poplatků. Zbytek, bezmála milion korun, by měla dostat sousední obec Uhy.

Soutěž na sanaci styrenové skládky se zadrhla, mezitím se ale probudil soud

IMG 6364 Likvidace staré skládky styrenových smol v Nelahozevsi se opět zasekla. Ministerstvo financí sice v únoru začalo v soutěži hledat firmu, která by sanaci ekologické zátěže z dob komunistického režimu provedla, v zadávací dokumentaci ale uchazeči našli řadu nesrovnalostí a soutěž byla nakonec zrušena. Krátce poté se ale shodou okolností začal soud konečně zabývat žalobou, kterou se obec snaží dosáhnout co nejrychlejšího odstranění skládky.

Co kraj, to názor. Na jižní Moravě rozdělují poplatky za skládkování jinak

skladka tko

Historie jihomoravské Skládky Bratčice se nápadně podobá historii Skládky Uhy. | Foto: Stavos Brno
Středočeský krajský úřad si myslí, že celý areál Skládky Uhy, budovaný již od roku 1994, je třeba považovat za jedinou skládku a podle toho rozdělit poplatek mezi Uhy a Nelahozeves. Existuje už ale verdikt krajského úřadu, který to vidí úplně jinak. Problém je jen v tom, že jde o Krajský úřad Jihomoravského kraje a týká se jiné skládky.

Většina peněz ze IV. etapy patří Uhům, tvrdí krajský úřad

DSCF4780

Staré části skládky na území Uh jsou mnohem větší než nově otevřená část v katastru Nelahozevsi.
Do třaskavé kauzy o rozdělení příjmů ze Skládky Uhy mezi Nelahozeves a Uhy vstoupil Krajský úřad Středočeského kraje. Podle jeho názoru Nelahozevsi patří jen zhruba čtvrtina vybraných poplatků – zbytek by měl nadále putovat do rozpočtu obce Uhy. Nelahozeves se hodlá tomuto výkladu bránit, v krajním případě i soudní cestou.

Lešany trápí smrad z polí. Už končíme, ujišťuje zemědělec

DSCF0201

Nejvíce jsou postiženi obyvatelé Resortu, který developer postavil přímo uprostřed polí bez jakékoliv ochrany od okolního terénu.
Již několik týdnů se nad Lešany v nepravidelných intervalech vznáší zápach z polí nad vesnicí. Jeho zdrojem jsou kaly z pražských čistíren, které zde používá místní zemědělec jako hnojivo. K podobné situaci došlo i loni, letos je ale zápach o poznání silnější a lidem došla trpělivost.

Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky

DSCF6935-001

Skládka Uhy
Nelahozeves obdržela stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) ke způsobu rozdělení poplatku za ukládání odpadu na Skládku Uhy. Ministerstvo ve svém vyjádření potvrdilo, že do plochy skládky by se měly započítávat i přidružené provozy, které leží v katastru sousední obce Uhy – ty by tedy podle názoru MŽP měly dostávat část příjmů ze skládky.

Rozdělením peněz ze Skládky Uhy se bude zabývat Ministerstvo životního prostředí

DSCF8037

Vodohospodář Martin Jakoubek na středečním veřejném jednání k rozdělení peněz ze skládky.
Diskuse o způsobu rozdělení peněz ze skládky mezi obce Nelahozeves a Uhy začíná dostávat poněkud absurdní nádech. Podstatnou část středečního veřejného jednání o této problematice totiž zabrala debata o tom, zda se do plochy skládky počítají i příjezdové cesty či kogenerační jednotka. Tyto faktory totiž mohou ovlivnit, kolik peněz bude ze skládky dostávat naše obec a kolik sousední Uhy.

Jak si Nelahozeves a Uhy rozdělí peníze ze skládky? Veřejné projednání už tuto středu

DSCF6143

Podle analýzy firmy .A.S.A. se přidružené provozy skládky (na snímku vlevo) započítávají do celkové plochy skládky a obec Uhy by tak z nich nadále měla dostávat část poplatku.
Nedávno vyšlo najevo, že Nelahozeves pravděpodobně nebude dostávat pětisetkorunový poplatek ze Skládky Uhy celý – menší část peněz by měla nadále proudit do rozpočtu obce Uhy. K problematice obec zorganizovala veřejné projednání, které se uskuteční již tuto středu 9. července od 18 hodin v prostorách volnočasového centra v Zagarolské ulici.

Z prvních peněz ze skládky splatíme dluhy

DSCF6935

V pozadí III. etapa, v popředí část prvního sektoru IV. etapy.
Počínaje červencem letošního roku by měly na účet Nelahozevsi plynout příjmy z poplatku, který odvádějí původci odpadu za jeho ukládání na Skládku Uhy. Peníze bude .A.S.A. posílat na zvláštní účet, nestanou se tedy automatickou součástí běžného rozpočtu. Podle starostky Petry Urbanové by mělo o každém výběru z tohoto účtu rozhodnout zastupitelstvo. Do voleb starostka plánuje utratit nejvýše devět milionů, z větší části na předčasné splacení dluhů.

Parlament chystá snížení odvodů pro obce za skládkování. Co na to Kladno?

DSCF6941

Co z ní budeme mít? (v pozadí prostor pro IV, etapu Skládky Uhy)
Druhým čtením prošel v úterý Poslaneckou sněmovnou pozměňovací návrh poslance Ladislava Oklešťka (ANO), který by přinesl postupné snižování kompenzačního poplatku pro obce za skládkování odpadu. K prvnímu snížení by mělo dojít už od roku 2015, tj. za půl roku. Návrh má podporu důležitých ministerstev. Poslední legislativní vývoj staví do nového světla probíhající jednání obce Nelahozeves s městem Kladno o vrácení části poplatku ze skládkování na Skládce Uhy.

Likvidaci skládky v Lešanech chce obec zaplatit ze Skládky Uhy

DSCF2735

Velká černá skládka se nachází přímo na úpatí Lešan.
Na odstranění staré černé skládky si Lešany ještě chvíli počkají. Stavební úřad nařídil obci skládku zlikvidovat, ale obec na to zatím nemá peníze. Čeká se na příjmy ze Skládky Uhy, obec může uspořit i na skládkovacím poplatku.

Skládka se otevřela, první odpady dorazí v červnu

DSCF6060

Mluvčí .A.S.A. Šárka Býmová při slavnostním otevření IV. etapy Skládky Uhy 23. května 2014.
Přestřižením pásky byl v pátek 23. května zahájen provoz IV. etapy Skládky Uhy. Během zimních a jarních měsíců připravila firma .A.S.A. ke skládkování první ze sedmi sektorů skládky. První kamion s odpady by skládka měla přivítat počátkem června.

Odpadky z Kladna = větší hromada za menší peníze?

DSCF4780

Skládka Uhy | Ilustrační foto
Pojďme si ukázat možné kalkulace, co udělá s příjmy ze skládky, když budeme Kladnu dotovat odpadové hospodářství. Zatím nezazněla nejdůležitější věc. Můžeme tím rozpoutat cenovou soutěž mezi skládkami.

Skládka se otevírá, páska se přestřihne 23. května

DSCF4772

Příprava podloží IV. etapy skládky.
Příprava IV. etapy Skládky Uhy finišuje, den D se přiblížil. Provoz skládky bude slavnostně zahájen v pátek 23. května ve 13 hodin. Občané budou mít možnost přitom absolvovat prohlídku areálu. Náběh provozu skládky bude postupný.

Aktualizováno - změna harmonogramu

Kladno chce po Nelahozevsi zpět část poplatku ze skládkování

Obraz0589

Přežít Kladno. To je, oč tu běží. | Foto: Martin Jirotka
Zastupitelstvo Nelahozevsi má před sebou patrně nejdůležitější rozhodnutí v tomto volebním období. Město Kladno totiž chce po naší obci zpět část pětisetkorunového poplatku za odpady, který musí odvádět za skládkování odpadu a který je podle zákona příjmem obce, na jejímž území se skládka nachází. Pokud Nelahozeves Kladnu nevyhoví, město by mohlo začít odpady vozit jinam a obec by z nich neměla nic. Ve hře je až 16 milionů korun ročně.

Na Skládce Uhy našel bagrista nevybuchlou pumu, pyrotechnici ji zneškodnili

puma

Nalezená nevybuchlá puma je asi metr dlouhá, váží 230 kilogramů. Samotná výbušnina uvnitř pumy váží 130 kilogramů, zbytek je železný obal. | Foto: Policie ČR
Bagrista pracující na rozšíření Skládky Uhy narazil krátce před devátou ráno na nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války.

Aktualizováno: Doplněny podrobnosti a historické souvislosti události. Přidána fotogalerie a reportáže ČT a Novy

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.