Životní prostředí -

Obří ekotendr jde k ledu – a s ním i sanace skládky styrenů

cedule-zakaz

Skládka styrenových smol je zasypaná zeminou. Skládkový prostor poznáte pouze podle této cedule.
V pondělí 13. září byly otevřeny obálky tří uchazečů v tzv. ekotendru na likvidaci starých ekologických zátěží v České republice, mezi něž vedle dalších 509 lokalit patří i skládka styrenových smol společnosti UNIPETROL v Nelahozevsi.

EIA pro skládku Uhy platí, řeklo ministerstvo

Proces posuzování vlivů na životní prostředí pro IV. etapu skládky Uhy proběhl řádně a stanovisko EIA platí. Vyplývá to ze stanoviska, které Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zaslalo Občanskému sdružení Nelahozeves (OsN).

Unipetrol může klidně spát. Sanace skládky styrenů se odkládá

Ministerstvo životního prostředí zamítlo odvolání obce Nelahozeves proti rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) odložit termín sanace skládky styrenových smol v Nelahozevsi na neurčito. Rozhodnutí ministerstva obdržela obec Nelahozeves včera.

Konec štěrkopískovny v Lešanech

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Na zasedání zastupitelstva obce 25. 7. 2011 se mimo jiné projednávalo, jak dál se štěrkopískovnou v Lešanech.

Zastupitelé si nechali vypracovat právní posudek advokátní kanceláří Bébr/Seidlová/Petrů, ze kterého vychází následující závěr.

Skládka styrenů – časovaná bomba pro Nelahozeves? (I. díl: 1962–1989)

cedule-zakaz Píše se rok 1962. Okresní národní výbor v Mělníku vydává státnímu podniku Kaučuk povolení ke skládkování odpadů z chemické výroby nad hleďsebskou strání. Tím začala dlouhá a složitá historie jedné z nelahozeveských skládek. S neblahým dědictvím komunistického režimu jsme se však nevypořádali ani po roce 1989 - skládka chemických odpadů na svém místě zůstává dál. Její likvidace je součástí známé obří zakázky na sanaci starých ekologických zátěží, nad jejím osudem však visí velké otazníky. Přitom vzhledem k charakteru okolního terénu a geologického podloží skládka představuje potenciální riziko pro obyvatele Nelahozevsi, zejména z ulice Pod Strání.

Štěrkopískovna na programu zastupitelstva

piskovna Vážení sousedé z Lešan i dalších částí obce Nelahozeves,

dnes vás oslovuji jako obyvatel Lešan i jako zastupitel. Ve čtvrtek 28. dubna 2011 od 18.00 hodin se bude konat v Kulturním domě Nelahozeves zasedání zastupitelstva obce. Na tom by nebylo nic tak světoborného, kdyby se tam neprobírala štěrkopískovna v Lešanech. Bude to sice až jeden z posledních bodů jednání, ale pro nás Lešaňáky je to bod zásadní.

Jarní brigáda v lešanském parku

hriste Už je tady zase jaro a s ním i již tradiční jarní brigáda v lešanském parku, která bude v sobotu 9. dubna 2011 od 9.30 hodin.

Exkurze na skládce a v kompostárně: dojmy spíše rozpačité

IMG_5279 Dva pondělky po sobě se nesly ve znamení exkurzí pořádaných obcí Nelahozeves a společností .A.S.A. – první směřovala na skládku Uhy, druhá do kompostárny v Tisové.

Podívejte se, jaké dojmy zanechaly obě návštěvy u obyvatel Nelahozevsi. Prohlédněte si fotografie.

Exkurze kompostárny nebude v Tisé, ale v Tisové

Exkurze do kompostárny, původně avizovaná obcí jako exkurze do obce Tisá, bude ve skutečnosti mířit do Tisové - části obce Březová u Sokolova na Karlovarsku, v blízkosti Elektrárny Tisová. Exkurze proběhne v původně oznámeném termínu, tj. v pondělí 14. března 2011.

Exkurze - kompostárna v obci Tisá

Obec Nelahozeves s finanční podporou společnosti .A.S.A. pořádá exkurzi do kompostárny Tisá. Exkurze se uskuteční v pondělí 14. března 2011.

Den otevřených dveří na skládce Uhy

Obec Nelahozeves ve spolupráci se společnosti .A.S.A. pořádá den otevřených dveří na skládce Uhy. Den otevřených dveří se uskuteční v pondělí 7. března 2011 od 9 do 15 hodin.

Nestihli jste přijít na veřejné projednání skládky?

Dne 30. 11. 2010 se v kulturním domě konalo veřejné projednání záměru na vybudování skládky Nelahozeves. Celé jednání pod vedením zástupců Ministerstva životního prostředí trvalo přes tři hodiny a vedle zástupců společnosti .A.S.A., autorů dokumentace a posudku záměru a představitelů některých samospráv se projednání zúčastnilo téměř sto zástupců z řad veřejnosti.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo veřejné projednání ke skládce Nelahozeves

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo veřejné projednání záměru a dokumentace vlivu na životní prostředí skládky Nelahozeves. Veřejné projednání se uskuteční v úterý 30. listopadu od 16 hodin v kulturním domě Pod zámkem.

Veřejné projednání bylo vyhlášeno na základě souboru připomínek, které ministerstvu zaslalo Občanské sdružení Nelahozeves. Připomínky byly zpracovány na základě podnětů od občanů, kteří se cítí připravovanou skládkou ohroženi. Nebýt připomínek sdružení, veřejné projednání by se nekonalo.

Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru

Starosta obce Jaroslav Otásek bude mít u mne ještě dlouho velké černé mínus za předvolební číslo Nelahozeveského zpravodaje, které mu posloužilo jako bezplatná kampaň, zatímco všichni ostatní kandidáti museli letáky tisknout na vlastní náklady a pracně je ve svém volném čase distribuovat po obci.

Odpustil bych mu to, kdyby byly informace ve zpravodaji aspoň objektivní a vyvážené. Ale ani to se bohužel nestalo, zejména v souvislosti se skládkou.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.