Životní prostředí -

Vysoká hra o skládku: Sporná částka už se blíží 200 milionům

P 20180930 130048 vHDR Auto Již tři roky nedokážou úřady jednoznačně určit, kolik peněz z poplatků ze skládky Uhy patří Nelahozevsi a kolik sousedním Uhům. Zatím není jasné, jak dlouho se bude úřední ping-pong ještě táhnout. V optimistickém případě by pravomocné rozhodnutí mohlo padnout do půl roku.

Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad

DSCF8402

V těchto místech má vyrůst nová linka na zpracování odpadu. V pozadí je IV. etapa skládky, vpravo rekultivovaná III. etapa.
Záměr odpadové firmy .A.S.A. vybudovat v areálu Skládky Uhy linku na zpracování odpadu dostal první dobrozdání. Krajský úřad rozhodl, že zařízení nepotřebuje posudek vlivů na životní prostředí, tzv. EIA.

Na skládce Uhy má vyrůst linka, která z odpadů vyrobí palivo

DSCF8402

V těchto místech má vyrůst hala pro přeměnu odpadu na palivo.
Na území Nelahozevsi, v těsném sousedství skládky Uhy, chce odpadová firma .A.S.A. postavit halu s novou výrobní linkou. Ta by ze směsného odpadu přiváženého na skládku dokázala vyrobit alternativní palivo pro cementárny.

Odklad sanace styrenové skládky byl nezákonný, řekl Nejvyšší správní soud

nss

Po pěti letech našla Nelahozeves zastání v Brně, u Nejvyššího správního soudu. | Foto: Patrik Paprika
Obec Nelahozeves uspěla s loňskou kasační stížností, kterou se domáhala urychlení sanace staré skládky se styrenovými smolami u Hleďsebského lesa. Čerstvý rozsudek Nejvyššího správního soudu znovu otevřel šanci, že úřady konečně v dohledné době přistoupí k likvidaci ekologické zátěže z dob komunismu.

Obec zlikvidovala černou skládku u Nových Ouholic

DSCF3728

Likvidace černé skládky u Nových Ouholic
Černá skládka na severní hranici katastru obce Nelahozeves, u silnice na Nové Ouholice, je už minulostí. Obec na vlastní náklady nechala skládku zlikvidovat.

Nelahozeves se probrala, žádá celý poplatek ze skládky

DSCF9739

Skládka Uhy
Bezmála tři čtvrtě roku trvalo, než se Nelahozeves začala aktivně bránit proti nevýhodnému rozdělování poplatků za ukládání odpadů na Skládce Uhy. Minulý pátek dorazil na krajský úřad podnět, jímž se naše obec snaží zvrátit nepříznivý stav ve svůj prospěch.

Nelahozeves o skládkovací poplatek nebojuje

DSCF1533

IV. etapa Skládky Uhy
Již třetí měsíc dostává obec Nelahozeves pouze čtvrtinu poplatků vybraných společností .A.S.A. za ukládání odpadů na Skládku Uhy. A zatím se proti tomu nijak nebrání.

O likvidaci skládky styrenů bude rozhodovat Nejvyšší správní soud

IMG 6360

Skládka styrenových smol není v současné době nijak viditelná, plocha je přikrytá zeminou a zatravněná. Z děravých sudů pod povrchem ale vytékají škodlivé látky a kontaminují podzemní vody v okolí.
Nepříznivý rozsudek ve věci sanace staré skládky styrenových smol v Nelahozevsi, který před měsícem vyhlásil Městský soud v Praze, ještě není definitivní. Zastupitelstvo na svém posledním zasedání před volbami pověřilo starostku Petru Urbanovou, aby se jménem obce proti verdiktu soudu bránila kasační stížností. Tu bude řešit Nejvyšší správní soud.

Věřím, že se náhled Nelahozevsi změní, říká představitel .A.S.A. Libor Luňáček

DSCF1527

Libor Luňáček
Se společností .A.S.A. je obec Nelahozeves spojena pupeční šňůrou. S podporou obyvatel v loňském referendu nedávno odpadová firma otevřela IV. etapu Skládky Uhy na území Nelahozevsi. Současně navíc potvrdila svou pozici i jako dodavatel služeb pro obec, když vyhrála veřejnou soutěž na sběr a svoz veškerého komunálního odpadu z obce. Mnohem více však naší obcí v poslední době rezonuje otázka rozdělení poplatků ze skládkování. Je logické, že právě poplatky se staly hlavním tématem rozhovoru s regionálním vedoucím obchodu firmy .A.S.A. Liborem Luňáčkem a vedoucím Skládky Uhy Vilémem Kvapilem.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.