Zastupitelstvo bude jednat o mimořádných odměnách pro starostu a místostarostu

DSC 8020
Starosta Jakub Brynda (vpravo) a místostarosta Zdeněk Schneider
Starosta Jakub Brynda (vpravo) a místostarosta Zdeněk Schneider
Starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves) a místostarosta Zdeněk Schneider (Pro Nelahozeves) požádali zastupitelstvo o schválení mimořádných odměn ke svým měsíčním mzdám, tedy de facto o třináctý plat. O návrzích bude jednat zastupitelstvo na zasedání 30. listopadu.

Formálně je návrh připraven tak, že starosta navrhuje přidělení odměny pro starostu a starosta zase pro místostarostu.

Místostarosta uvádí jako argumenty pro přidělení odměny starostovi získání dotací pro obec za rok 2020 ve výši 23 milionů korun a vybudování sběrného dvora v Zagarolské ulici. Jako další důvody uvádí bezplatné získání pozemku hřbitova od církve a zajištění jeho opravy.

Plat starosty určuje vláda a pro obec naší velikosti činí 60 187 Kč hrubého, čemuž odpovídá 43 545 Kč čistého.

„Opticky to může vypadat hodně, je ale třeba vzít v úvahu, že starostovi prakticky nikdy nekončí pracovní doba. Často pracuji po večerech či o víkendech a jsem nepřetržitě k dispozici občanům. Pak už ten plat při přepočtu na hodinu zdaleka tak dobře nevypadá,“ vysvětluje Jakub Brynda.

Starosta odůvodňuje návrh přidělení odměny pro místostarostu získáním pozemků pod budovou a vedle budovy základní školy. Pozemky o celkové ploše 320 m2 zakoupila obec v roce 2018 od soukromých vlastníků za cenu 700 Kč/m2. Nákup tehdy prošel v zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinou pěti hlasů a část zastupitelů dávala najevo, že je kupní cena příliš vysoká. V současné době na těchto pozemcích probíhá výstavba propojky dešťové kanalizace. Jako další důvod navrhované odměny pro místostarostu uvádí starosta bezplatné získání pozemku od státního pozemkového fondu, na němž se nachází pěší cesta z Lešan do Nelahozevsi. Ta má být v příštím roce kompletně zrekonstruována.

Plat místostarosty činí podle vládního nařízení 52 964 Kč hrubého, čemuž odpovídá 38 572 Kč čistého.

Mimořádné odměny členům zastupitelstva lze podle zákona o obcích přiznat za splnění „mimořádných nebo zvláště významných úkolů obce“. Odměnu musí schválit zastupitelstvo. Maximální výše mimořádné odměny za jeden rok činí dva měsíční platy. Odměna musí být odůvodněna.

Bývalí starostové a místostarostové Nelahozevsi žádné mimořádné odměny nedostávali, ani o ně nežádali. Jiné obce či města však odměny svým představitelům někdy přidělují. Například v sousedních Kralupech nad Vltavou zastupitelstvo na posledním zasedání přiznalo starostovi a oběma místostarostům odměny ve výši 70 000 Kč pro každého. Loni to bylo dokonce 125 000 Kč. Obdobně zastupitelstvo Velvar přiznalo starostovi na konci minulého volebního období mimořádnou odměnu ve výši 120 000 Kč, souhrnně za celé čtyři roky činnosti.

(mm)

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

+1 #1 Obcan 2020-11-27 13:22
Je dobre, ze se v obci neco deje, ze se stavi, prestavuje, opravuje, buduje.. konecne vznikaji chodniky.. pozemky se holt vykoupit musi, kdyz na obecnim stavet nejde. A je zasluhou vedeni obce, ze se s lidmi dohodli na reseni. Taky tu ta kanalizace a chodniky dalsich 10let byt nemusely.. Odmena jim patri.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence