Záplavy a povodně -

Proběhla zkouška nových protipovodňových zábran

123257969 3833965726633728 2526971112080650759 n V první polovině října se v Zagarolské ulici uskutečnila zkouška nových protipovodňových zábran, které obec zakoupila počátkem roku. Místní hasiči společně se členy povodňové komise vyzkoušeli montáž zábran pod dohledem jejich výrobce a připravili se tak na případný ostrý zásah.

Aktualizace 25. 11. - doplněno reportážní video

Obec koupila kontejnery na protipovodňové zábrany

DSC 8873

Kontejnery na protipovodňové zábrany v areálu firmy Anytrade
Mobilní protipovodňové zábrany FLOM, které obec letos koupila za 1,8 milionu korun, jsou nyní uskladněny v nových kontejnerech v areálu Anytrade v Zagarolské ulici. Za dva kontejnery, které dohromady pojmou 90 metrů zábran, zaplatila obec 344 tisíc korun.

Nelahozeves má nový povodňový plán

screenshot 127.0.0.1 8000 2020.01.08 12 02 24

Interaktivní část povodňového plánu s vyznačenými ohroženými objekty.
Firma Hydrosoft Veleslavín dokončila nový povodňový plán obce. Na rozdíl od dosavadního „papírového“ plánu obsahuje digitální mapu, na níž je možné online zobrazovat aktuální data z centrálních zdrojů například o povodňových vlnách, dopravní situaci v okolí, předpovědi počasí apod. Digitální verzi je možné vyexportovat do dokumentu, který si po vytištění může povodňová komise vzít s sebou do terénu.

Zagarolskou budou chránit mobilní protipovodňové zábrany

Liniové zábrany FLOM

Liniové zábrany FLOM
Vedení obce se chystá investovat do protipovodňových zábran, které by byly v případě potřeby použity v Zagarolské ulici. Na rozdíl od Dvořákovy stezky a Lososnice, které se nedají proti vysoké vodě efektivně ochránit, lze zaplavení Zagarolské a přilehlých ulic při velkých povodních zabránit, což si naše obec v novodobé historii už dvakrát vyzkoušela.

Povodně v Nelahozevsi

povodne V minulosti byla obec často zaplavována v 18. a 19. století, pokud se ale budeme bavit o novodobé historii, rozhodně bychom neměli zapomenout na povodně roku 2002 a 2013.

Stav ohrožení odvolán

DSCF7346

Miřejovický most
Povodňová komise obce Nelahozeves v úterý v osm hodin ráno odvolala třetí stupeň povodňové aktivity – stav ohrožení. Hladina Vltavy od kulminace z minulého úterý klesla zhruba o tři metry, nadále však až do odvolání platí druhý stupeň – stav pohotovosti. Ke stejnému kroku v pondělí ve večerních hodinách přistoupil i povodňový štáb v Kralupech nad Vltavou. Současně byla v Kralupech odvolána možnost evakuace domů v blízkosti Zákolanského potoka, protože potok se vrátil zpět k obvyklým hladinám. Všechny komunikace v Kralupech i okolí včetně dálnice D8 jsou v tuto chvíli již průjezdné.

Aktualizace 12. černva: Dnes ve 13.15 hodin byl odvolán i stav pohotovosti. Místo něj v tuto chvíli platí nejnižší stupeň povodňové aktivity - stav bdělosti.

Aktualizace 15. černva: Dnes byl povodňovou komisí odvolán i stav bdělosti.

Vltavu nahradil Zákolanský potok, přívalový déšť a krupobití

P6070491

Přívalový déšť v Lešanech
Hladina Vltavy o víkendu klesla pod kritickou hranici, na měřicích stanicích v Praze-Chuchli i ve Vraňanech se hladiny i průtoky dostaly z červených čísel. Povodňové štáby v Kralupech i Nelahozevsi přesto nadále udržují třetí povodňový stupeň. Meteorologové totiž hrozí zvýšenými srážkami, které mohou hladinu řeky opět zvýšit.

Ustupující voda odkryla spoušť v Miřejovicích

Dětské hřiště v Miřejovicích Voda dále opadává, za posledních 24 hodin klesla hladina Vltavy o další desítky centimetrů. Stále se však ještě nevrátila pod hranici 3. stupně povodňové aktivity, takže nadále trvá stav ohrožení. Pokud bude opadávání vody pokračovat současným tempem, na nižší stupeň (pohotovost) se Vltava dostane v závěru týdne.

Pomalu, ale jistě. Vltava stále klesá

DSCF7272

Hráz v Zagarolské ulici
Přestože v Nelahozevsi stále platí stav nebezpečí vyhlášený v neděli večer, vše nasvědčuje tomu, že Vltava již stoupat nebude. Od okamžiku kulminace v úterý kolem poledne hladina klesla zhruba o jeden metr a klesat by podle předpovědí měla i nadále. Optimismu navíc dolévá výrazně lepší počasí než v závěru minulého týdne.

Vltava v Nelahozevsi kulminovala, stav ohrožení trvá

DSCF7194 V úterý krátce po poledni Vltava v Nelahozevsi kulminovala. Podle nejbližší měřicí stanice Vraňany protékalo Vltavou v době kulminace 3 140 kubíků vody za sekundu a hladina činila 785 cm. Za poslední týden tak došlo k nárůstu hladiny o plných šest metrů. Dalšímu zvyšování hladiny zabránilo snížení průtoku vltavské kaskády, které nařídil ministr zemědělství Petr Bendl. Do úterního večera pak voda klesla asi o 10 centimetrů, stav ohrožení ale nadále trvá.

Poděkování za pomoc při povodních

DSCF7117

Stavba protipovodňové hráze v Zagarolské ulici, 3. června 2013
Dne 2. 6. 2013 se zvýšil průtok řeky Vltavy a povodňová komise zahájila sledování hladiny řeky (předsedkyně: Petra Urbanová, členové: Josef Kukla, Pavel Matoušek, Stanislav Kuchta, František Bukač, Jan Dvořák). Pro obec Nelahozeves byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity a členové komise jsou stále v pohotovosti. Vzhledem k tomu, že se na předpoklady množství průtoků vody nemohlo spolehnout, rozhodla se povodňová komise svolat dobrovolníky k postavení hráze před rizikovými úseky.

Dvořákova stezka v kritické situaci, Zagarolská ještě nemá vyhráno

DSCF6956 Většinu pondělka hladina Vltavy stále stoupala, byť už ne tak rychle jako v neděli. Stačilo to však na to, aby voda zatopila prostor pod železničním podjezdem pod zastávkou Nelahozeves-zámek a několik dvorů a sklepů na Dvořákově stezce. Hladina vody se začala zvolna přibližovat i úrovni Zagarolské ulice. V pondělí v odpoledních hodinách proto povodňová komise rozhodla o výstavbě hráze.

Nelahozeves se chystá na velkou vodu, byl vyhlášen stav ohrožení

DSCF6860 V Čechách opět udeřily velké povodně. Přestože největší pozornost v našem regionu je logicky věnována blízkým Kralupům, na velkou vodu se chystá i Nelahozeves. Za posledních 24 hodin stoupla hladina Vltavy v naší obci o tři metry. Kulminace se předpokládá v pondělí ráno, zatím však nelze vyloučit ani další zvyšování hladiny během pondělka a úterka.

Vzpomínka na povodně 2002 v Nelahozevsi

titul

Miřejovický most v době kulminace Vltavy (14. srpna 2002). Vpravo areál PTZ, vlevo Veltrusy.
V letošním roce uplynulo deset let od ničivých povodní. Přestože se Nelahozeves rozkládá prakticky celá podél Vltavy, události ze srpna 2002 se na ní výrazně nepodepsaly a dění v naší obci tak zůstalo ve stínu mnohem dramatičtějších obrazů z blízkých Kralup nad Vltavou. Přesto nelze říci, že by se u nás nic nedělo. Připomeňme si tedy nejdůležitější okamžiky tehdejších událostí.

Nelahozevsí se přehnala průtrž, zaplavila domy i zahrady

DSCF6193

Zásahové vozidlo nelahozeveských hasičů
Nelahozeves si po dvou letech opět připomněla, že vodní živel není radno podceňovat. Obrovská průtrž mračen spojená chvílemi i s kroupami, která se obcí přehnala v pondělí večer mezi 19. a 21. hodinou, zaplavila řadu zahrad a sklepů a vnikla také do přízemí několika rodinných domů.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence