• Titulní stránka

Zakázka na sanaci styrenové skládky byla vypsána

rez-skladkou
Geologický řez skládkou sudů. (Z projektové dokumentace sanace skládky - CHEMCOMEX Praha, 2005)
Geologický řez skládkou sudů. (Z projektové dokumentace sanace skládky - CHEMCOMEX Praha, 2005)
Ministerstvo financí v návaznosti na prosincové předběžné oznámení vypsalo v uplynulém týdnu veřejnou zakázku na sanaci staré skládky styrenových smol nad hleďsebským lesem.

Podle předběžného oznámení měla být zakázka vypsána do 13. ledna. Mluvčí Ministerstva financí Ondřej Šrámek později tvrdil, že zakázka bude vypsána do konce ledna. Nakonec byla ve věstníku publikována 3. února.

Předmětem zakázky je úplné odstranění skládky, rekultivace vytěženého prostoru a následný monitoring podzemních vod.

Vypsáním soutěže ministerstvo po dvaceti letech začalo plnit smluvní závazek vůči firmě UNIPETROL jako vlastníkovi skládky. Resort financí převzal garanci za likvidaci staré skládky z dob komunismu po Fondu národního majetku, který se v rámci přípravy privatizace Kaučuku zavázal skládku zlikvidovat na vlastní účet.

Podle zadávací dokumentace by první přípravné práce měly začít v srpnu letošního roku. Vlastní sanace musí být dokončena do roku 2019, dalších pět let bude zhotovitel provádět monitoring podzemních vod. Podrobnější časový harmonogram předloží uchazeči ve svých nabídkách. Prováděcí projekt, který vypracovala již v roce 2005 firma CHEMCOMEX Praha, odhaduje dobu sanace na necelé tři roky.

Soutěž má vzhledem ke svému rozsahu charakter otevřeného výběrového řízení, do nějž se může přihlásit obecně kdokoliv. Uchazeči ale musí v rámci výběrového řízení složit kauci a prokázat splnění celé řady odborných kvalifikačních kritérií. Jednou z hlavních podmínek soutěže je předložení tří referencí z obdobných sanačních projektů. Jediným hodnoticím kritériem je pak nabídková cena. Hodnotu veřejné zakázky odhadlo ministerstvo na 101 milionů korun bez DPH. Původní garance ministerstva z roku 1994 činí přitom více než 4 miliardy korun, samotný UNIPETROL ale již dříve upozorňoval, že tato částka je značně nadhodnocená.

Ve středu 5. března se na skládce uskuteční prohlídka, které se mohou zúčastnit všichni uchazeči o zakázku. Uzávěrka pro podání nabídek je ve čtvrtek 27. března. O zakázku již dříve projevila zájem .A.S.A., která v současné době připravuje otevření IV. etapy Skládky Uhy. Ta se bude nacházet jen několik set metrů od skládky styrenových smol. Možný vzájemný vliv obou skládek byl loni na jaře předmětem sporu mezi obcí Nelahozeves a firmou .A.S.A. (více zde).

Události kolem skládky se daly do pohybu po dvou letech nečinnosti všech kompetentních úřadů, odborná firma pouze na objednávku Ministerstva financí po celou dobu prováděla monitoring podzemních vod v okolí skládky. O správní žalobě, kterou v roce 2011 podala obec Nelahozeves na Ministerstvo životního prostředí, Městský soud v Praze stále ještě nerozhodl. Žalobou se obec domáhá okamžité sanace skládky.

Skládka styrenů

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.