Výzva (nejen) pro rodiče: Vytuňme i Nelahozeves!

IMG 0724
I když jsem šéfredaktorkou Nelahozeveského zpravodaje, dovolím si na Nela.cz i na stránky dubnového zpravodaje napsat svůj ryze občanský pohled na některé věci, které mi v obci poměrně chybí.

Tuto možnost samozřejmě máte i Vy. Máte něco na srdci? Napište příspěvek a pošlete ho na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., využít můžete i platformu Nela.cz.

Letos to bude třicet let, co tu bydlím, tedy od narození. A čím jsem starší, tím mi více záleží na tom, jak to tady vypadá. Oceňuji snahu všech, kteří to tady chtějí zlepšit. Spolků, zastupitelstva i těch, kteří půjdou 6. dubna uklízet obec, zatímco já budu na brigádě na zámku Veltrusy.

Velice mě zaujal projekt Lešanského sadu, Višňovky. Je to krásné místo, za kterým stojí mnoho úsilí. Ale funguje to! Lešaňáci se tam naučili chodit a vytvořili super komunitu. O místo se starají, spoluvytváří ho…

“Višňovka” po Zagarolsku?

Ale já žiju v Zagarolské mezi areálem PTZ a bývalým skladem Středočeské energetické, proto moc dobře vím, že v této ulici se není kde setkávat. Ano, máme tu volnočasové centrum, ale co když je pěkně? Přemýšlela jsem, zdali vůbec, a kde by mohla vzniknout taková skromná obdoba Višňovky, tj. místa v přírodě, kde by se mohli scházet lidi z “mojí” části obce, která je opravdu velká.

IMG 0712
A dostala jsem nápad! Podél řeky Vltavy na naší straně je krásná procházka, jsou tam stromy, ale je to docela zanedbané. Konkrétně prostor pod Montessori centrem, kde je loučka a pás zastíněný stromy, se mi zdá jako příhodné místo, kde by se mohl vybudovat například betonový gril. Dva takové byly v loňském roce instalovány v sousedních Kralupech. A nebo obyčejné ohniště...

Také by se mi tu líbily držáky na slackline (pro moderní provazochodce) a případně nějaké drobné přírodní prvky ze dřeva, které by sloužily pro posezení a také na hraní pro děti, případně ohniště a odpadkový koš. Nemá smysl tam vymýšlet něco za desetitisíce, u čeho je šance, že to odnese voda při první povodni. Zároveň se mi zdá, že je škoda, že tak příjemné místo je nevyužívané (opomineme-li rybáře).

Co je pro to potřeba udělat?

slackline
Slackline
Slackline
Je potřeba vyrobit jednoduchý "projekt" (nákres, jednoduchý popis, co by na místě mělo být). Pokud Povodí Vltavy, které má k pozemku práva, záměr odsouhlasí, podepsala by se smlouva, že se to tam může na vlastní náklady zbudovat. Může tak učinit buď obec nebo nějaký spolek (o spolku ještě bude řeč). O místo by se samozřejmě musel někdo starat a udržovat tam pořádek.

Ráda bych tu s dalšími zájemci založila spolek, který má pracovní název Přátelé starého mostu (na něj je z místa parádně vidět). Ráda bych sehnala další lidi, kterým se tento nápad líbí a chtěli by se zapojit. Můžou to být rodiče, teenageři, senioři ze Zagarolské, ale i z jiné části obce... Pojďme toto místo oživit! Napište e-mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a dohodněme setkání, na kterém bychom všecko prodiskutovali.

Oživme také prostor vedle hřiště TJ Viktorie!

Jako další místo příhodné pro setkávání lidí a hlavně rodičů (nejen) z ulic Pod Strání a Zagarolská se mi jeví prostor vedle fotbalového hřiště pod nadjezdem. Jistě všichni víme, o čem je řeč. Tento pozemek patří TJ PTZ Viktorie. Možná ze strachu, že by se o místo nikdo nestaral, možná z neaktivity či nedostatku nápadů se na tomto místě za několik desetiletí (minimálně za 30 let) nic nevytvořilo. Místo je nevyužité a jen jednou za rok se tady pálí čarodějnice. Nic víc. Není to škoda?

DSCF2613
Najde se zejména mezi rodiči z Nelahozevsi někdo, kdo by tam chtěl mít například hřiště a posezení? Například provazovou pyramidu nebo opičí dráhu, případně pískoviště a lavičky. Nebo něco jiného… Maminky, které žijí v části obce, kde je zámek, nemají kam s dětmi zajít. Areál školy a školky, kde jsou prolézačky, je uzavřený… Hřiště u Dynama je pro ně daleko a Viktorka je pomyslně ve středu Nelahozevsi. Není to daleko ani od nelahozeveského zámku, ani z ulic Pod Strání a Zagarolská, aj.

Najde se ochota ze strany sportovců tuto situaci změnit? Možná ano, pokud by tomuto nápadu bylo otevřeno zastupitelstvo a našli by se lidé, kteří by se toho aktivně ujali a o místo se chtěli starat :-) Ozvěte se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., pokud máte nějaký konkrétní návrh. Opět by se to mohlo stát předmětem diskuze.

Spolek rodičů? Spolek výletníků?

A vůbec... Proč v Nelahozevsi vlastně nefunguje nějaký spolek rodičů nebo rodinné centrum jako ve Veltrusích? Byl by o to zájem? Opět se ptám, není to škoda, že tu nic takového nemáme?

Hernička by mohla fungovat třeba ve Volnočasovém centru v Zagarolské, a když je pěkné počasí, tak by se rodiče mohli setkávat na různých místech v obci, pokud by tu vznikla.

Sama děti ještě nemám, ale byla bych moc ráda, aby tady něco takového fungovalo v době, až rodinu založím. Vždyť tu většinu nově přistěhovalých lidí neznám a myslím, že ani řada z nás se nezná mezi sebou, i když jsme podobně staří. Na vesnici to před lety bývalo úplně běžné, že se lidé znali navzájem.

DSCF7390
Interiér volnočasového centra
Interiér volnočasového centra
Jezdíte rádi na výlety? Chybí vám parťák? Co vytvořit po vzoru novoveského turistického spolku Kudykam také společenství výletníků z Nelahozevsi a Lešan. Vždyť na hezké výlety nemusí jezdit jenom členové Klubu seniorů :-) To je velmi aktivní spolek, který tady funguje už od roku 2012. Můžeme si z něj vzít inspiraci.

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ANO, napište e-mail na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., ať si navzájem můžeme udělat přehled, o co by tady byl zájem.

Co na to ostatní?

Není to jen výkřik do tmy. Zastupitelé i pan Rous z Viktorie PTZ dostali prostor se k tomuto příspěvku vyjádřit. Jejich odpovědi a reakce vyjdou v dubnovém zpravodaji.

 

NOVINKA! Pokud se vám nechce vypisovat e-mail, můžete vyplnit i jednoduchý dotazník

Vltava, Miřejovický most

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

0 #3 Soňa Brunnerová 2019-03-27 06:50
Cituji Alca:
Konecne se bude neco dit krasneho i u nas. Uz se těším. Hlavně park pro děti a houpačky

Dobrý den, Alčo.

Touto výzvou chci zastupitelstvu ulehčit sondování, co tu vlastně občané chtějí. Zastupitelé mají v plánu mezi občany rozeslat dotazníky... O nápadu využít pozemek vedle Viktorky se v telefonickém rozhovoru zmínil pan místostarosta. Takže věřím, že když bychom projevili zájem sami, zastupitelstvo by tomu bylo otevřeno. Pozemek vedle Viktorky je záležitostí sportovců, jak bude s tímto pozemkem chtít naložit. Stále čekám na vyjádření pana Ing. Rouse, který fotbalovému klubu předsedá. Rodiče i nerodiče bych poprosila o vyplnění dotazníku, sice tam je povinné vyplnit jméno a e-mail, což se někomu nemusí pozdávat. Není problém uvést existující sekundární adresu a monogram.
Citovat
+1 #2 Alca 2019-03-26 22:58
Konecne se bude neco dit krasneho i u nas. Uz se těším. Hlavně park pro děti a houpačky
Citovat
0 #1 Soňa Brunnerová 2019-03-26 17:38
Díky za ohlasy. Pokud se neradi vypisujete, můžete využít i dotazník který jsem vytvořila.

docs.google.com/.../...
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.