Volby vyhrála Dvořákova Nelahozeves

DSCF1919
V komunálních volbách v Nelahozevsi zvítězila Dvořákova Nelahozeves v čele se současnou starostkou Petrou Urbanovou.

Aktualizováno: Doplněny podrobné výsledky a jejich souhrnná analýza.

Celkové souhrnné výsledky

graf

Složení zastupitelstva pro volební období 2014 - 2018

Kandidátní listinaKandidátHlasyPořadí
zvolení
Č.NázevPoř.
číslo
JménoVěkabs.v %
1 ČSSD 3 Ing. Václav Turecký 33 147 16,20 1
2 Sdružení občanů za jednotnou Nelahozeves 4 Ladislav Velič 62 178 17,26 1
3 Otevřená Nelahozeves 3 Ing. Olga Riegertová 46 198 15,27 1
3 Otevřená Nelahozeves 1 Ing. Josef Kebrle 43 179 13,81 2
4 KSČM 1 Mgr. Josef Kukla 50 344 27,80 1
4 KSČM 9 Květuše Dittrichová 74 194 15,68 2
5 Dvořákova Nelahozeves 1 Mgr. Petra Urbanová 31 283 16,34 1
5 Dvořákova Nelahozeves 3 Jiří Kratochvíl 62 268 15,48 2
5 Dvořákova Nelahozeves 6 František Šimek 54 214 12,36 3

Dvořákova Nelahozeves

matousek
Pavel Matoušek mandát neobhájil.
Pavel Matoušek mandát neobhájil.
Uskupení Dvořákova Nelahozeves je se třemi mandáty vítězem voleb, ostrá negativní kampaň vedená bývalým starostou Jaroslavem Otáskem na voliče příliš nezabrala. Ve srovnání s výsledkem před čtyřmi lety sice Dvořákova Nelahozeves ztratila jeden mandát, ale vzhledem k větší konkurenci jde stále o úspěch. Uskupení vyhrálo ve dvou ze tří okrsků, nejvíce pak v Lešanech, kde získalo úctyhodných 40 %.

První místo kandidátky obhájila současná starostka Petra Urbanová, která zabodovala zejména v Podhořanech. Přestěhování podhořanské volební místnosti, které před volbami kritizovali někteří občané, se tak na jejím osobním výsledku v této části obce nijak viditelně neprojevilo, byť uskupení jako celek bylo v Podhořanech nejslabší – skončilo zde až na třetím místě.

Ze třetího místa na druhé přeskočil Jiří Kratochvíl, opět zejména díky výsledku v Podhořanech.

Třetí mandát získal František Šimek, který kandidoval ze 6. místa. Jeho úspěch způsobil, že se do zastupitelstva nedostal dosavadní zastupitel Pavel Matoušek, kterému ke znovuzvolení chybělo 17 hlasů. V zastupitelstvu končí i Stanislav Kuchta, který kandidoval ze 7. místa a také na něm zůstal.

Otevřená Nelahozeves

kebrle
Josef Kebrle se stal zastupitelem.
Josef Kebrle se stal zastupitelem.
Zisk Otevřené Nelahozevsi ve výši 21 % lze označit za úspěch, uskupení skončilo na druhém místě, byť jen těsně. Výrazně zabodovalo v Lešanech (38 %), naopak v Podhořanech mělo výsledek slabý (11 %).

První na pásce skončila Olga Riegertová, která o 19 hlasů přeskočila lídra kandidátky Josefa Kebrleho a také dosavadní zastupitelku Elišku Brázdovou, které mandát utekl o pouhých osm hlasů. Eliška Brázdová sice vyhrála v Lešanech, ale vzhledem k malé velikosti lešanského okrsku a nižší volební účasti v této části obce to na mandát nestačilo a v zastupitelstvu tak končí.

KSČM

kukla
Josef Kukla bude v zastupitelstvu pokračovat i další čtyři roky.
Josef Kukla bude v zastupitelstvu pokračovat i další čtyři roky.
Třetí místo a dva mandáty pro KSČM je sice opticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, ale vzhledem k většímu počtu kandidujících uskupení je udržení pozice jednoznačný úspěch. KSČM tradičně uspěla v Podhořanech (26 %), byť jí zde část voličů patrně sebralo Sdružení občanů za jednotnou Nelahozeves. Naopak v Lešanech komunisté dostali jen 8 %, což je ale v této části obce obvyklý výsledek i u jiných voleb.

Nejenže KSČM udržela dva mandáty, ale dokonce je získali stejní kandidáti – současný místostarosta a lídr kandidátky Josef Kukla a zastupitelka Květuše Dittrichová. Josef Kukla skončil první na pásce nejen v rámci kandidátky, ale se ziskem 344 hlasů je zároveň s velkým odstupem absolutním vítězem letošních komunálních voleb. Místostarosta zabodoval ve všech částech obce.

Stejně jako před čtyřmi lety vyskočila z devátého místa Květuše Dittrichová, všichni ostatní kandidáti KSČM zůstali za ní daleko vzadu.

Sdružení občanů za jednotnou Nelahozeves

novotna
Ivanu Novotnou přeskočil Ladislav Velič.
Ivanu Novotnou přeskočil Ladislav Velič.
Na výsledku Sdružení občanů za jednotnou Nelahozeves se významně podepsalo, že všichni kandidáti bydlí v okrsku Podhořany. Tam také vyhráli – získali zde třetinu všech hlasů. Zbývající okrsky ale uskupení stáhly dolů, například v Lešanech dostalo jen dvě procenta hlasů a jeho lídryně Ivana Novotná v Lešanech nedostala ani jeden hlas, což se žádnému jinému lídrovi nikde nestalo.

Výsledek tak stačil na jediný mandát, který s velkým náskokem před ostatními obsadil Ladislav Velič kandidující ze 4. místa. Ivanu Novotnou přeskočil o 52 hlasů.

ČSSD

modes
Radka Modese přeskočil Václav Turecký.
Radka Modese přeskočil Václav Turecký.
Masivní kampaň sociální demokracie nezabrala. ČSSD skončila s necelými 15 % poslední a získala jediný mandát. Ten navíc obsadil dosavadní zastupitel Václav Turecký, kandidující z třetího místa. Lídra kandidátky a předsedu místní ČSSD Radka Modese předstihl o pouhé čtyři hlasy. Nejvíce zvítězil v Lešanech, kde dostal dvakrát více hlasů než Radek Modes. Ten tak v zastupitelstvu po ročním působení končí. V Lešanech stojí za zaznamenání ještě individuální výsledek Denisy Fontány Hánkové, která se zde umístila v rámci ČSSD na druhém místě.

Celkově strana získala dobrý výsledek pouze v okrsku Nelahozeves. V Podhořanech a Lešanech dostala jen zhruba 11 % hlasů.

Volební účast

K urnám v Nelahozevsi přišlo 758 voličů, což znamená volební účast 54 %. Nelahozeves tak o téměř deset procent převýšila celostátní volební účast. Nejvíce voličů přišlo k urnám v Podhořanech (65 %), naopak nejslabší byla volební účast v Lešanech (43 %). To se promítlo i na rychlosti výpočtu výsledků – zatímco výsledky za malý lešanský okrsek byly k dispozici již v 16 hodin, na zbylé dva okrsky se čekalo ještě více než hodinu.

Další kroky

Mandát nových zastupitelů vzniká jejich zvolením, původní zastupitelstvo už neexistuje. Starostka a místostarosta ale zůstávají ve funkci až do zvolení nového starosty a místostarosty. K tomu dojde na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva.

Nejprve je třeba počkat na vyhlášení voleb Státní volební komisí, k čemuž dojde pravděpodobně počátkem týdne. Pak začne běžet desetidenní lhůta, kdy se lze domáhat neplatnosti voleb u soudu. Po jejím uplynutí dosavadní starostka svolá ustavující zasedání nového zastupitelstva. To se uskuteční v první polovině listopadu.

Možný vývoj

Dvořákova Nelahozeves sice se třemi mandáty vyhrála, ale v tuto chvíli není zdaleka jisté, zda se Petře Urbanové podaří obhájit křeslo starostky. Ke zvolení totiž potřebuje najít další dva hlasy a to nemusí být vůbec jednoduché. Výsledky jsou však zatím příliš čerstvé a jednání mezi jednotlivými zastupiteli jsou na samotném počátku. I z tohoto důvodu se zatím k výsledkům a možnému vývoji nechtěl nikdo z lídrů vyjadřovat.

Lepší je v tomto ohledu situace místostarosty Josefa Kukly, který se může rozhodovat hned mezi několika variantami.

Podrobné výsledky

xlsxPodrobné výsledky ke stažení

(mm)

Komunální volby 2014

Komentáře   

-11 #12 Občan 2014-10-13 21:41
Cituji A.Prochazka:
Anonymové "občan" a "fantomas" nemají dost odvahy vyjádřit svůj názor veřejně to svědčí o jejich charakteru.


A.Prochazka je pro me stejny anonym jako pro Vas Fantomas a Občan ...
Citovat
+16 #11 A.Prochazka 2014-10-13 07:11
Anonymové "občan" a "fantomas" nemají dost odvahy vyjádřit svůj názor veřejně to svědčí o jejich charakteru.
Citovat
+8 #10 Občan 2014-10-12 14:13
Cituji fantomas0:
To je pravda, ale aby nás pan Turecký nepřekvapil a nevzdal se svého mandátu.


Jestli mu hasič přiloží hadici na krk, stát se to může
Citovat
+14 #9 fantomas0 2014-10-12 13:26
To je pravda, ale aby nás pan Turecký nepřekvapil a nevzdal se svého mandátu.
Citovat
+13 #8 Občan 2014-10-12 11:22
Cituji Fantomas:
Mám k tomu jen jediné, doufám, že ze zastupitelstva nikdo neodstoupí,jinak je to v pr..., páč se tam dostane pan Modes a to je zlo pro celou naši Nelahozeves.


To by musel odstoupit spolustraník, aby se tam dostal, ne kdokoliv.
Citovat
+29 #7 Fantomas 2014-10-12 09:40
Mám k tomu jen jediné, doufám, že ze zastupitelstva nikdo neodstoupí,jina k je to v pr..., páč se tam dostane pan Modes a to je zlo pro celou naši Nelahozeves.
Citovat
+7 #6 G.Z. 2014-10-12 09:40
Gratulace všem úspěšným kandidátům. Teď už jenom počkat na zasedání zastupitelstva a doufat, že paní starostka Urbanová obhájí křeslo starostky. Pro obec toho udělala hodně, i když byla (je) obec zadlužená a teď když se pomalu obec začíná dostávat z těchto dluhů měla by dostat šanci a pokračovat dál jako starostka.
Citovat
-7 #5 Jana 2014-10-12 08:16
Gratulace Všem úspěšným kandidátům a nám voličům nezbývá než doufat ,že nyní s velkým rozmyslem zvolí starostu.Pane Kuklo,držíme palce.
Citovat
+4 #4 SB 2014-10-11 22:30
Fascinuje mě takový úspěch KSČM... :eek: Jinak gratuluji k úspěchu všem, kteří se do zastupitelstva dostali. Doufám, že si toho budou vážit a budou pracovat s plným nasazením.
Citovat
+4 #3 Občan 2014-10-11 20:47
Dva chytráci, vy aby jste něco neokomentovali ...
Citovat
-5 #2 jirkavrabel 2014-10-11 20:34
pani urbanova at jde delat starostku jinam,
Citovat
-6 #1 Michal Moudrák 2014-10-11 20:17
Tak to lze jenom doufat, že se vytvoří koalice, která pro paní Urbanovou hlasovat nebude:-)
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.