Volby drtivě vyhrálo sdružení Pro Nelahozeves, na křeslo starosty míří Jakub Brynda

brynda 2
V komunálních volbách v Nelahozevsi s přehledem zvítězilo sdružení Pro Nelahozeves v čele s Jakubem Bryndou. Ten se tak s největší pravděpodobností stane novým starostou obce, protože sdružení získalo pět mandátů z devíti, tedy absolutní většinu.

Aktualizováno v 19:30 h

Složení zastupitelstva pro volební období 2018–2022

Kandidátní listinaKandidátHlasy
NázevJménoVěkabs.
Pro Nelahozeves Jakub Brynda 34 372
Pro Nelahozeves Olga Riegertová 50 381
Pro Nelahozeves Zdeněk Schneider 53 393
Pro Nelahozeves Tomáš Robek 34 326
Pro Nelahozeves Petr Richtrmoc 39 382
KSČM Josef Kukla 54 354
KSČM Stanislav Kuchta 64 188
ČSSD Radek Modes 50 138
Nelahozeves pro život Stanislav Lidmaňský 63 106

Pro Nelahozeves

brynda
Jakub Brynda
Jakub Brynda
Absolutní většina sdružení Pro Nelahozeves znamená prakticky automaticky křeslo starosty pro lídra kandidátky Jakuba Bryndu. Zajímavější otázkou tedy je, kdo se stane místostarostou. Sdružení totiž může za současné situace obsadit křeslo starosty i místostarosty. Někdo ze zastupitelů by však musel kvůli této pozici opustit své současné zaměstnání. Protože sdružení s takto drtivým vítězstvím nepočítalo, patrně na tuto alternativu není nikdo ze zvolených zastupitelů zatím připraven.

Nejvíce hlasů z kandidátky a také nejvíce hlasů v celých volbách získal Zdeněk Schneider, šéf místního mysliveckého sdružení.

Kromě něj suverénně obhájila mandát dosavadní zastupitelka Olga Riegertová a novými zastupiteli za Pro Nelahozeves se stávají také Tomáš Robek a Petr Richtrmoc.

KSČM

kukla
Josef Kukla
Josef Kukla
Druhé místo obsadila s velkým odstupem Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Mandát zastupitele potvrdil dosavadní místostarosta Josef Kukla. Naopak dosavadního zastupitele Lubomíra Pavlíčka s velkým náskokem přeskočil Stanislav Kuchta, který se do zastupitelstva vrací po čtyřleté přestávce a zároveň se ve svých 64 letech stává doyenem zastupitelského sboru.

Velký odstup počtu hlasů pro Josefa Kuklu též ukazuje, že řada voličů na kandidátce KSČM zaškrtla jen jeho a nevolila celou stranu, kterou do voleb vedl.

Nelahozeves pro život

Třetí místo obsadilo sdružení Nelahozeves pro život, vedené Stanislavem Lidmaňským, který se tak stal zastupitelem. Sdružení uspělo zejména díky Lešanům, kde získalo téměř třetinu všech hlasů. V této části obce, konkrétně v resortu Zámecké údolí, bydlí totiž osm z devíti kandidátů.

Sdružení ČSSD a nezávislí kandidáti

modes
Čtvrtou příčku zaujímá sociální demokracie. Získala sice horší výsledek než před čtyřmi lety, ale na jeden mandát to opět stačilo. Podstatný rozdíl je ale v tom, že lídr Radek Modes tentokrát obhájil prvenství na kandidátce a po čtyřleté přestávce se tak vrací do zastupitelstva.

Nelahozeves svým občanům

Sdružení Nelahozeves svým občanům, v jehož čele stála Lucie Soldánová a které fakticky vedl Pavel Matoušek, druhý kandidát v pořadí (jedná se o shodu jmen s dřívějším zastupitelem), ve volbách neuspělo. Celkových 7 procent nestačí ani na jeden mandát.

Sdružení patrně doplatilo na celkovou neznámost většiny kandidátů spojenou s nevýraznou kampaní. Voliči také patrně nepochopili instalaci neznámé třiadvacetileté Lucie Soldánové do čela kandidátky. Naopak kauza s potenciálním konfliktem zájmů Pavla Matouška vzhledem k jeho sporu s obcí o podobu územního plánu se na výsledku patrně příliš nepodepsala, protože on sám v rámci uskupení zaznamenal suverénně nejlepší osobní výsledek.

Josef Mareyi

Mandát nezískal ani nezávislý kandidát Josef Mareyi. Šanci by měl v případě výraznějšího úspěchu v domovských Lešanech. Tam sice obdržel nejlepší výsledek ze všech okrsků, ale ne tak výrazně, aby to stačilo vykompenzovat slabší výsledky v ostatních částech obce, kde je voličům méně známý.

Sčítání trvalo déle

Na výsledky jsme letos čekali zhruba o dvě hodiny déle než před čtyřmi lety. První byly jako obvykle spočítané nejmenší Lešany, na webu statistického úřadu se výsledky objevily krátce po 17. hodině. O půl hodiny později byly spočítané Podhořany a jako poslední s velkým odstupem centrální okrsek Nelahozeves, kde měla komise určité administrativní problémy při sčítání hlasů. Konečné výsledky tak byly k dispozici až krátce před 19. hodinou.

komise hasicarna
Volební komise v hasičárně
Volební komise v hasičárně
komise podhorany
Volební komise v klubovně TJ Dynamo Nelahozeves
Volební komise v klubovně TJ Dynamo Nelahozeves
komise lesany
Volební komise v Lešanech
Volební komise v Lešanech

Volební účast

K urnám v Nelahozevsi přišlo 815 voličů, což znamená volební účast 54 %, prakticky shodnou jako před čtyřmi lety. Celostátní volební účast bude zřejmě pod 50 %. Nejvíce voličů přišlo k urnám v Podhořanech (56 %), naopak nejslabší byla volební účast v Lešanech (51 %).

Další kroky

kebrle
Dosavadní starosta Josef Kebrle povede obec až do zvolení svého nástupce.
Dosavadní starosta Josef Kebrle povede obec až do zvolení svého nástupce.
Mandát nových zastupitelů vzniká jejich zvolením, původní zastupitelstvo už neexistuje. Dosavadní starosta Josef Kebrle i místostarosta Josef Kukla ale zůstávají ve funkci až do zvolení svých nástupců. K tomu dojde na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva.

Nejprve je třeba počkat na vyhlášení voleb Státní volební komisí, k čemuž dojde pravděpodobně počátkem týdne. Pak začne běžet desetidenní lhůta, kdy se lze domáhat neplatnosti voleb u soudu. Po jejím uplynutí dosavadní starosta svolá ustavující zasedání nového zastupitelstva. To se uskuteční na přelomu října a listopadu.

Podrobné výsledky na webu statistického úřadu

(mm)

Komunální volby 2018

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

+1 #1 Jan Ryšavý 2018-10-07 11:09
Čtu výsledky s velkým uspokojením, protože se potvrdilo to, co jsem tušil, co jsem si přál a co mě též říkali a dávali najevo občané v občanské poradně. Jsem rád. že ze starého zastupitelstva jsou tam jen ti dva, za kterými byla opravdu vidět práce pro obec (+ samozřejmě tvrdě makající, i když moc nekomunikující, bývalý starosta). Přeji novému starostovi i novému zastupitelstvu chuť, elán a úspěch v nadcházejícím období pro rozvoj obce a pro dobro občanů Nelahozevse.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.