• Titulní stránka

Vodní slalomáři (nejen) z Nelahozevsi měli napilno

DSCF1817
Slalomový kanál ve Veltrusích hostil o uplynulých víkendech kvalifikační závody.
Slalomový kanál ve Veltrusích hostil o uplynulých víkendech kvalifikační závody.
Poslední tři víkendy byly pro vodní slalomáře náročné a všechny měly společného jmenovatele – jelo se vždy o reprezentační trikoty. První nominační závod jste mohli na vlastní oči vidět 9. a 10. května v rámci závodu Českého poháru na nedaleké umělé slalomové trati ve Veltrusech.

Závodníci zde pádlovali o možnost dostat se do seniorské reprezentace ČR, a tak se sem sjela celá česká špička vodního slalomu, včetně Vavřince Hradilka (stříbrného z olympijských her v Londýně) a Štěpánky Hilgertové (dvojnásobné olympijské vítězky). K vidění byli samozřejmě i naši domácí borci Pavel ŠupolíkAnna Koblencová a Luboš Šupolík spolu s parťákem Patrikem Šebou. V nezvyklé roli se pak představil Honza Bárta, který sice nemá právo jezdit Český pohár, ale byl určen jako jeden z předjezdců – to je kajakář, který projede trať ještě před zahájením závodu a jehož jízda slouží jako test techniky a rozhodčích; zároveň je sledován ostatními závodníky, kteří se chtějí z jeho jízdy poučit.

anna3
Anna Koblencová (vpravo) vylovila z veltruského kanálu 3. místo v národním kontrolním závodě v kategorii C1.
Anna Koblencová (vpravo) vylovila z veltruského kanálu 3. místo v národním kontrolním závodě v kategorii C1.
Luboš s Patrikem předvedli vcelku vyrovnané výkony, když v sobotu skončili čtrnáctí a v neděli si dojeli pro celkově osmé místo – ve své kategorii (U23) byli dokonce první. Anna v sobotu předvedla excelentní výkon, když na singl kánoi skončila celkově druhá (první juniorka) a na kajaku obsadila celkově desáté místo (třetí juniorka). Obdobně na tom byl Pavel, který v sobotu obsadil čtrnácté místo (třetí junior). V neděli se ale potýkal se zdravotními problémy, absolvoval pouze jednu jízdu a skončil na třicátém čtvrtém místě (sedmý v juniorech).

suse
ŠuŠe - deblkanoisté Luboš Šupolík (vpředu) a Patrik Šeba.
ŠuŠe - deblkanoisté Luboš Šupolík (vpředu) a Patrik Šeba.
Následující víkend pokračovala kvalifikace na umělé slalomové dráze Trnávka v rámci třetího a čtvrtého závodu Českého poháru. Tam se našim borcům dařilo prakticky stejně jako ve Veltrusech – tedy střídavě. Anna, po sobotním šestém místě v singlu, v neděli zabrala a skončila celkově třetí (druhá v kategorii juniorek). Na kajaku, kde je přece jen o něco větší konkurence nežli v singl kánoi, obsadila dvanáctou (sobota), resp. třináctou (neděle) příčku a potvrdila tak svojí univerzálnost i na jedné z nejtěžších slalomových tratí v Evropě. Lubošovi s Patrikem se naopak dařilo spíše v sobotním závodě, kdy skončili na třináctém místě (třetí v U23). V neděli se jim ani v jedné jízdě nepodařilo projet všemi bránami a následná penalizace je odsunula až na devatenácté místo (pátí U23). Pavel nastoupil pouze do nedělního závodu, kde v obou jízdách inkasoval 54 trestných vteřin a to znamenalo čtyřicáté první místo.

Ale zpět do Veltrus – tam se totiž o uplynulém víkendu rozjela, v rámci prvního a druhého národního kontrolního závodu, kvalifikace do reprezentačních družstev juniorů a U23. A tady to začalo být pro všechny naše závodníky mnohem zajímavější.

anna
Anna Koblencová
Anna Koblencová
Anna předvedla na singlu oba dva dny slušný výkon a brala dvakrát bronz. V kajaku obsadila v sobotu sedmé místo (čtvrtá juniorka), na což ale v neděli bohužel nenavázala: V obou jízdách inkasovala 50 trestných vteřin za neprojetí branky a skončila třicátá třetí (čtrnáctá juniorka).

pavel
Pavel Šupolík
Pavel Šupolík
Pavel předvedl vyrovnaný výkon. Oba dva dny skončil na jedenáctém místě (čtvrtý junior) a určitě ho hodně mrzelo, že ani jednou nedokázal jet čistě (pokaždé si připsal nějakou tu penalizaci za dotek na brance) a to se v nejvyrovnanější kategorii, kde rozhodují desetiny, neodpouští.

V kajaku mužů jsme kromě Pavla mohli vidět i Honzu Bártu, který letos udělal velký výkonnostní skok a přechod ze žákovské kategorie, kde závodil ještě loni, do kategorie juniorů zvládá zatím na výbornou. To dokázal hlavně v sobotu, kdy skončil celkově dvacátý třetí, což mu vyneslo třetí místo v mladších juniorech. V neděli svůj výkon sice nezopakoval, skončil třicátý devátý (sedmý junior mladší), ale vzhledem k tomu, že Honza je typ závodníka, kterého i sebemenší neúspěch hodně mrzí a motivuje k ještě lepším výkonům, tak se určitě můžeme těšit, že půjde výkonnostně nahoru.

barta
Jan Bárta
Jan Bárta
No a to nejhorší nakonec. Vrchovatý kopec smůly si vybrala posádka ŠuŠe (Luboš Šupolík a Patrik Šeba). V sobotu skončili pátí (první U23), v neděli desátí (druhý U23) a měli tak výborně rozjetou kvalifikaci do reprezentačního družstva U23. Bohužel Lubošův parťák si v neděli při individuálním závodě na kánoi obnovil zranění ramene a sezóna pro něj a tím i pro Luboše skončila. Luboš se tak bude moci soustředit více na kajak, kde také závodí a v němž v sobotu bral třicáté čtvrté místo a v neděli třicáté páté.

Poslední díl nominace se uskuteční o víkendu 13.–14. června v Českých Budějovicích. Poté bude jasno, jestli se Anna a Pavel do reprezentačního družstva probojují.

Závěrem přijměte všichni pozvánku na den otevřených dveří. Ten proběhne v sobotu 6. června v rámci Dnů Kralup. Mezi 8. a 18. hodinou si budete moci sjet slalomový kanál na raftu pod vedením odborných instruktorů, nebo si zkusit pádlování na klidné vodě v závodním kajaku či kánoi.

Foto: David Kysela (5x), Nela.cz (titulní foto článku)

Kam dál?

Vodní sporty

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence