• Titulní stránka

Vltavu nahradil Zákolanský potok, přívalový déšť a krupobití

P6070491
Přívalový déšť v Lešanech
Přívalový déšť v Lešanech
Hladina Vltavy o víkendu klesla pod kritickou hranici, na měřicích stanicích v Praze-Chuchli i ve Vraňanech se hladiny i průtoky dostaly z červených čísel. Povodňové štáby v Kralupech i Nelahozevsi přesto nadále udržují třetí povodňový stupeň. Meteorologové totiž hrozí zvýšenými srážkami, které mohou hladinu řeky opět zvýšit.

V neděli dopoledne byl po šesti dnech otevřen most TGM v Kralupech a “slza” pod viaduktem. Jen o pár hodin později ale musel povodňový štáb slzu zase uzavřít, protože obrovský přívalový déšť železniční podjezd opět rychle zalil. Průjezd Kralupy je stále možný, pouze na světelné křižovatce Na Františku je třeba ve směru od mostu odbočit doprava k Cukrovaru. Kralupský povodňový štáb však prosí lidi, aby se Kralupům pokud možno vyhnuli.

Přívalové deště zaměstnávají záchranáře už od sobotního večera, kdy udeřily na Kladensku. Do obce Okoř v noci ze soboty na neděli dorazila záplavová vlna ze Zákolanského potoka a z okolních polí. Byla vyhlášena částečná evakuace a bylo rozhodnuto o řízeném upouštění okořského rybníka. To vzápětí způsobilo zvýšení hladiny Zákolanského potoka na výtoku z rybníka, což se záhy projevilo i v Kralupech nad Vltavou.

V neděli odpoledne pak přívalový déšť spojený s krupobitím udeřil i na Kralupsku. Starosta Kralup Petr Holeček tak ve večerních hodinách vyzval obyvatele podél potoka, aby se připravili na evakuaci. Déšť však později večer ustal a v tuto chvíli (noc z neděle na pondělí) se zdá, že situace se již zhoršovat nebude.

Stejně jako v jiných obcích, i v Nelahozevsi přívalové deště zaplavily řadu sklepů a v některých případech i přízemí. Již tradičně způsobují přívalové deště v posledních letech problémy v Lešanech, což je všeobecně přičítáno změně hydrologických poměrů po developerské výstavbě Anglického Resortu. Podle velitele hasičů Jana Gregora však nedělní záplavy nedosáhly úrovně 10. září 2012, kdy voda zaplavila řadu domů v Lešanech a v ulici V Loučkách. Hasiči tak tentokrát nemuseli vyjíždět a lidé si sklepy odčerpali sami.

Přesto se znovu ukázalo, že kanalizační systém v Lešanech je místy nefunkční, protože voda z kanalizace vzlíná na povrch.

Přívalový déšť v Lešanech

Hasičská jednotka z Nelahozevsi v neděli zasahovala pouze v Podhořanech, kde na výjezdu z obce směrem na Uhy ve večerních hodinách spadl přes cestu strom. Hasiči ve spolupráci s místostarostou Josefem Kuklou odstranili strom ze silnice.

Nelahozevští hasiči po celý víkend pomáhali odčerpávat vodu z lagun ve Starých Ouholicích. Během víkendu odpravili do Vltavy podle odhadů tři miliony litrů vody. Povodní ve Starých Ouholicích si v sobotu všiml i celostátní deník iDNES. V článku autorka upozorňuje, že v roce 2013 byly zaplaveny i domy postavené po roce 2002, kdy již bylo zřejmé, kde povodeň může hrozit. Proti článku se záhy ostře ohradil provozovatel webu stareouholice.cz Petr Štorek, který upozornil na to, že žádná novostavba ve Starých Ouholicích letos zatopena nebyla a obec utvořila spíše ostrov. “Nevím, proč z nás paní redaktorka dělá blbce,” uzavírá Štorek.

V neděli večer byla konečně otevřena část silnice č. 608 mezi Veltrusy a Novými Ouholicemi. Silnice byla kvůli vodním lagunám uzavřena téměř týden.

O víkendu obec Nelahozeves organizovala sbírku úklidových prostředků a zdravotnického materiálu, která byla určena zejména pro Staré Ouholice a Miřejovice. Sběr materiálu probíhal po celý víkend, zájem obyvatel však nebyl velký. “Včera přišel jeden člověk, dneska taky jeden,” konstatoval v neděli navečer zastupitel Pavel Matoušek, který sbírku u hasičárny organizačně zabezpečoval.

Nelahozeves 9. června

(mm, pj, pk)

Povodně 2013

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.