• Titulní stránka

Vltava v Nelahozevsi kulminovala, stav ohrožení trvá

DSCF7194
V úterý krátce po poledni Vltava v Nelahozevsi kulminovala. Podle nejbližší měřicí stanice Vraňany protékalo Vltavou v době kulminace 3 140 kubíků vody za sekundu a hladina činila 785 cm. Za poslední týden tak došlo k nárůstu hladiny o plných šest metrů. Dalšímu zvyšování hladiny zabránilo snížení průtoku vltavské kaskády, které nařídil ministr zemědělství Petr Bendl. Do úterního večera pak voda klesla asi o 10 centimetrů, stav ohrožení ale nadále trvá.

Protipovodňové hrázi, která byla postavena v pondělí odpoledne, se hladina v okamžiku kulminace přiblížila zhruba na jeden metr. Hráz tak zatím zůstala nevyužita, bude však plnit ochrannou roli v dalších dnech, než se Vltava vrátí zpět k běžným hladinám. I když hladina pomalu klesá, nelze vyloučit další komplikace, které by mohla způsobit zpětná vlna z Mělníka v kombinaci s deštěm, který meteorologové na nejbližší dny předpovídají. Hladina by již nejspíš stoupat neměla, může se však zpomalit její opadávání.

úterý 4. června - Kulminace Vltavy

Podjezd pod železniční tratí pod zastávkou Nelahozeves-zámek zůstává zatopený, ve třech domech na Dvořákově stezce jsou pod vodou dvory a sklepy. Do zaplavení přízemí několika domů zbývaly pouze centimetry. V Marině se hladina zastavila zhruba metr pod úrovni restaurace, vjezd do areálu byl zatopen. Pracovníci přístaviště průběžně kontrolují upevnění lodí a podle potřeby provádějí úpravy. Jednu z lodí tak v současné době jistí i traktor.

Nelahozeveští hasiči během dne nadále odčerpávali vodu ze sklepů v severní části obce. Od pondělního večera navíc nepřetržitě hlídkují na Miřejovickém mostě, aby zabránili případnému rabování v opuštěných domech na veltruské straně mostu. Na silnici od veltruského kruhového objezdu směrem k hotelu Libuše je podle informací hasičů asi 70 centimetrů vody, Miřejovický most tak zůstává jedinou suchou spojnicí s touto částí Veltrus. Ve Veltrusech je zatopen i zámecký park a několik menších zámeckých staveb.

Dopravní situace v Nelahozevsi zůstává nezměněna. Výjezdy z křižovatky u nového veltruského mostu na Nové a Staré Ouholice jsou zatopené, neprůjezdný je též samotný most, z důvodu částečně zatopeného kruhového objezdu ve Veltrusech. Nadále platí zákaz vjezdu do Kralup, takže z lešanského rozcestí lze jet pouze doprava do Lešan. Na dálnici D8 se lze dostat přes Lešany nebo Podhořany po obchvatu Velvar. Provoz dálnice je však od úterka také omezen, neboť na 15,5. kilometru ve směru na Ústí nad Labem došlo k podemletí pilíře mostu přes Vltavu. Doprava je svedena do protisměru, tvoří se dlouhé kolony, omezení má trvat až do čtvrtka. Silnice přes Zeměchy ve směru do Mikovic, Minic a dále do Turska směrem na Prahu 6 je průjezdná.

Funkční zůstává i železniční spojení do Prahy a do Vraňan. Zaplavené zabezpečovací zařízení způsobuje zpoždění v řádu desítek minut.

úterý 4. června večer

(pro legendu klikněte na ikonu v levém horním rohu)

Základní škola bude ve středu opět otevřena včetně plného provozu školní jídelny. Mateřská škola v Zagarolské ulici zůstává uzavřena, děti mohou přijít do školky ve Školní ulici, která bude v provozu.

Miřejovice jsou pod vodou, podle odhadů místních obyvatel se v místě dětského hřiště nacházejí až dva metry vody. Sportovní akce Miřejovické půlení, která se má konat 3. srpna, podle předsedy Maraton Klubu Miřejovice Josefa Buriana není ohrožena a proběhne v plánovaném termínu.

Naopak Dny Kralup, které měly začínat tuto středu, budou odloženy na srpen. V Kralupech je situace nadále vážná, zůstává zatopena většina centra města, během noci z pondělka na úterý se voda vlila i do širšího okolí centra. Je uzavřen most TGM, lidem zatím nebyl povolen návrat do evakuovaných lokalit. Podle zprávy kralupské povodňové komise z úterního večera se o možném ukončení evakuace bude rozhodovat nejdříve ve středu.

Aktuální situace v Kralupech:

Letecké záběry na Kralupy nad Vltavou (3. června, autor Martin Petrželka)

Povodňová komise v Nelahozevsi pracuje nadále v nonstop režimu. V případě nutnosti volejte na telefonní číslo 315 785 720.

(mm)

Povodně 2013

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.