Věřitel Nelahozevsi Petr Pohl byl obviněn za cinklé losovačky

pohl2
Petr Pohl
Petr Pohl
Stavebního podnikatele Petra Pohla (56), jehož firma POHL cz v Nelahozevsi v minulých letech stavěla kanalizaci a kterému obec dluží několik milionů korun, policie obvinila v souvislosti s vyšetřováním cinklých losovaček s vazbou na korupční kauzu Davida Ratha. Uvedl to server Lidovky.cz s odvoláním na důvěryhodný zdroj.

Roztocká firma Petra Pohla se už dříve zapletla do Rathovy korupční kauzy v souvislosti s rekonstrukcí gymnázia v Hostivicích za 26 milionů korun. V červenci minulého roku byl z trestného činu podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky obviněn Václav Kovanda, člen představenstva firmy a ředitel odštěpného závodu Roztoky. Petr Pohl tehdy svého zaměstnance hájil. “Já pochybnosti o této zakázce nemám,” řekl podnikatel v červenci Lidovým novinám. Později už s médii přestal komunikovat.

vltavska
Vltavská ulice - společně se Zahradní a Příčnou synonymum pro zpackaný kanalizační projekt. Kanalizace je nefunkční a po výstavbě zbyly zničené silnice.
Vltavská ulice - společně se Zahradní a Příčnou synonymum pro zpackaný kanalizační projekt. Kanalizace je nefunkční a po výstavbě zbyly zničené silnice.

Právě roztocká divize firmy POHL cz pod vedením Václava Kovandy v minulých letech realizovala i zakázky v Nelahozevsi, například rekonstrukci střechy základní školy za 5 milionů korun. Pohlova stavební firma je podepsána mj. i pod výstavbou splaškové kanalizace ve Vltavské, Zahradní a Příčné ulici v ceně 10 milionů korun. Tato kanalizace, postavená v letech 2009–2010, není dodnes funkční, protože není připojena na čističku odpadních vod. Obyvatelé těchto ulic si navíc dodnes marně stěžují na nekvalitní obnovu asfaltových povrchů – v těchto třech ulicích se totiž postupně rozpadl živičný povrch, takže silnice místy připomínají tankodrom a obec je hodlá u Pohla reklamovat. Vyřízením reklamace zastupitelstvo již v roce 2011 pověřilo bývalého starostu Jaroslava Otáska. Podle dostupných informací však nebyla reklamace dosud podána.

Problematická je i stavba splaškové kanalizace v Lešanech za 17 milionů korun, kterou prováděl také Pohl. V loňském roce totiž vyšlo najevo, že lešanská kanalizace je částečně vedena přes soukromé pozemky bez vědomí jejích majitelů. To byl i případ L. J., který po zjištění, že kanalizace vede přes jeho parcelu, obec vyzval k odstranění stavby nebo k finanční kompenzaci. Na základě následných jednání obec od L. J. odkoupila část pozemku o výměře 55 m2 za celkem 22 tisíc korun (odkup byl odsouhlasen na posledním zasedání zastupitelstva). Podle dostupných informací se však podobný problém týká i dalších parcel a není tedy vyloučeno, že účet za lešanskou kanalizaci není ještě konečný.

dsc01336
Petr Pohl (druhý zleva) při slavnostním otevření nové mateřské školy v Mladé Boleslavi (srpen 2012) | foto: Pavel Šubrt
Petr Pohl (druhý zleva) při slavnostním otevření nové mateřské školy v Mladé Boleslavi (srpen 2012) | foto: Pavel Šubrt

Obec Nelahozeves je s Petrem Pohlem spojena i úvěrem, který jí poskytl jako soukromá osoba v roce 2009, ještě za vedení Jaroslava Otáska. Z původně osmimilionového úvěru zbývá obci k dnešnímu dni splatit přes tři miliony korun. Vedle toho Pohl nárokuje po obci dalších téměř 8,5 milionů korun právě za výstavbu kanalizace. Tyto pohledávky však obec zatím neuznává, mj. proto, že k nim schází potřebné písemné podklady. Podle místostarosty Josefa Kukly byl Pohl obcí vyzván, aby své údajné pohledávky prokazatelným způsobem doložil, zatím tak ale neučinil.

Pohl už delší dobu s vedením obce nekomunikuje. Starostka Petra Urbanová se dle svých slov snažila s podnikatelem domluvit na podmínkách splácení dluhu, ale komunikace se postupně vyostřovala. Po květnovém zatčení Davida Ratha se pak Petr Pohl odmlčel úplně.

(mm)

Ceny stavebních zakázek v Nelahozevsi byly převzaty z článku Františka Bukače v Nelahozeveském zpravodaji ze srpna 2011.

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.