Veřejná správa -

Kolik stojí hodina práce pracovnice úřadu?

Zastupitelstvo Nelahozevsi na nedávném zasedání přijalo směrnici o poskytování informací. Smyslem směrnice je upřesnit postup, jakým mohou občané žádat o informace o činnosti obecních orgánů. Ze směrnice mj. vyplývá kuriózní skutečnost: cena práce úřednice obecního úřadu Nelahozeves je vyšší než např. cena pracovníka Úřadu vlády.

Transparentnost začíná být opět problémem?

Na www.nelahozeves.cz žádné konkrétní informace o smlouvách a veřejných zakázkách nenajdeme, z rozhovoru pana Mojžiše s panem Matouškem se dozvídám, že jsou důležitější věci na práci, že podlimitní zakázky se zveřejňovat nemusí, že výběrová komise musela podepsat slib mlčenlivosti, apod. Neznám samozřejmě všechny skutečnosti v daných věcech, možná že by to kolidovalo se zákonem na ochranu osobních údajů (osobní údaje nelze asi vypustit, že?), možná by mohl být porušen zákon na ochranu utajovaných informací (zájmy obrany státu?). Nevím, nerozumím, avšak zásadně nesouhlasím.

Pravidelné setkání s občany

V rozhovoru pro Nelahozeves.info jsem slíbil, že se budu každý poslední čtvrtek v měsíci věnovat občanům a jejich problémům.

Pavel Matoušek: Nejsme nekonstruktivní opozice

Pavel Matoušek Přestože Pavel Matoušek bydlí v Nelahozevsi pouze dva roky, před čtyřmi měsíci se téměř stal místostarostou obce. Po necelém roce v komunální politice, do níž jej vynesly loňské volby, je vidět, že si uvědomuje "politickou" realitu a možnosti obecního rozpočtu, na druhou stranu stále nechodí daleko pro radikální vyjádření, jak to činil před volbami. Nejčerstvěji to ukázal v kauze lešanské štěrkopískovny.

Dotace a granty

Zastupitelstvo obce Nelahozeves hledá stále nové cesty, jak zlepšit život obyvatel. Nápadů a podnětů je mnoho, ale na všechny tyto aktivity jsou potřeba finance – a těch se většinou nedostává. Je možné pokrčit rameny a smést všechny nápady ze stolu – nebo hledat jiné cesty financování. Například cestu dotací a grantů.

Jak jste na tom se studnou?

studna Vážení obyvatelé Lešan,

obracím se na vás se žádostí o vyplnění formuláře ohledně vaší studny a spodních vod.

Nová mapa Nelahozevsi

ilustracni-mapa-3 V květnovém Nelahozeveském zpravodaji, který jste v minulých dnech dostali do schránek, jste nalezli mimo spoustu zajímavého obsahu také aktualizovanou mapu Nelahozevsi. Doufáme, že vám nová mapa pomůže v lepší orientaci v naší rozrůstající se obci – zejména poté, co byla zastupitelstvem drtivé většině ulic a uliček přidělena jména.

Otevřený dopis Jaroslavu Otáskovi

Vážený pane Otásku,

musím říci, že svým rezignačním projevem na zasedání zastupitelstva jste mi dodal sebevědomí. Když vidím, že jeden aprílový článek může vyvolat rezignaci komunálního politika, na příštího apríla zřejmě napíšu něco o Davidu Rathovi.

Teď ale vážně. Oba dobře víme, že Vaše pozice na úřadě už byla v poslední době neudržitelná a že příčinou Vaší rezignace v žádném případě není jeden satirický text v žánru „politického kreténismu“. Ten Vám posloužil pouze jako hezká záminka, což mne velice mrzí, protože kdyby článek nevyšel, musel byste si pro své odstoupení najít trochu uvěřitelnější zdůvodnění.

Jaroslav Otásek rezignoval, novým místostarostou je Josef Kukla

otasek

Jaroslav Otásek v rozhovoru pro TV Kralupy v září 2010.

Jaroslav Otásek po více než dvou desetiletích opouští vedení obce Nelahozeves.Na zasedání zastupitelstva 28. dubna oznámil rezignaci na post místostarosty, kterou zdůvodnil zejména aprílovým článkem zveřejněným na webových stránkách Lešany.info.

Na pozici místostarosty byl vzápětí zvolen Josef Kukla (nestraník zvolený za KSČM), který porazil protikandidáta Pavla Matouška (Lešany pro Nelahozeves).

Nelahozeves letos Zlatý erb nezískala

zlaty-erbV soutěži Zlatý erb, kde jsou každoročně vyhlašovány nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí, se obec Nelahozeves neumístila.

Omluva za aprílový žertík

Na tomto místě byl dnes o půlnoci publikován mystifikační článek informující o údajném tajném plánu oddělení Lešan od Nelahozevsi. Text byl formulován záměrně natolik absurdně, aby se každý čtenář okamžitě dovtípil, že to, co se v článku tvrdí, prostě nemůže být pravda a že se jedná o pouhý aprílový žert.

 

Smějí Lešany.info zveřejňovat zvukový záznam zasedání zastupitelstva?

Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová na zasedání zastupitelstva dne 28. února 2011 tlumočila údajné doporučení Ministerstva vnitra v souvislosti s pořizováním zvukových záznamů ze zasedání zastupitelstva. Ministerstvo vnitra podle starostky doporučuje, aby zvukové záznamy zasedání zastupitelstva nepodléhaly zákonu o přístupu k informacím, neboť z těchto záznamů by před jejich poskytnutím žadateli na základě zákona o přístupu k informacím museli pracovníci úřadu mazat („vypípávat“) veškerá vystoupení občanů v rámci diskuse, pokud tito občané nebudou se zaznamenáním svého vystoupení souhlasit.

Petra Urbanová: Jednou z mých hlavních priorit je mateřská škola

urbanova1

Petra Urbanová
Neinformovaný návštěvník kanceláře starosty zatížený běžnými genderovými stereotypy by tuto drobnou černovlásku považoval patrně za starostovu novou sekretářku. Změna ve vedení úřadu Nelahozevsi, ke které po letošních komunálních volbách došlo, však už skutečně nemohla být kontrastnější.

Poté, co se dosavadní starosta Jaroslav Otásek stal rekordmanem v délce působení v úřadu, vytvořila nová starostka rekord už okamžikem, kdy pro ni zvedlo ruku šest zastupitelů z devíti. Seznamte se: PETRA URBANOVÁ, starostka obce NELAHOZEVES a nejmladší starostka v České republice.

Starostka podepsala protikorupční desatero

urbanovaStarostka Nelahozevsi Petra Urbanová se stala signatářkou tzv. Protikorupčního desatera, které připravilo občanské sdružení Oživení, jehož cílem je prosazování principů transparentní veřejné správy a udržitelného rozvoje.

Petra Urbanová se tak stala první signatářkou desatera ze všech devíti členů zastupitelstva obce Nelahozeves.

 

Změna-nezměna. Co přinese nové vedení obce?

Když předsedající ustavujícího zasedání zastupitelstva Jaroslav Otásek navrhl na novou starostku Petru Urbanovou, sál mírně zašuměl překvapením. Ve skutečnosti se však nic překvapivého neodehrálo. Petra Urbanová byla v čele kandidátky zjevně právě proto, aby se v případě vítězství stala starostkou - a tak se také stalo, byť křížkující voliči nakonec mírně upřednostnili tradiční a známé osobnosti - Jaroslava Otáska a Jaroslava Krále.

Plynulé střídání stráží: Petra Urbanová starostkou, Jaroslav Otásek předává žezlo jako místostarosta

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Nelahozevsi, které se konalo ve čtvrtek 11. listopadu 2010, byla starostkou zvolena právnička Mgr. Petra Urbanová (27). Místostarostou se stal dosavadní starosta Jaroslav Otásek (63), který tak po dvaceti letech z vlastní vůle opouští post starosty Nelahozevsi - navržené kandidatury na post starosty se vzdal přímo na ustavujícím zasedání. Pro Petru Urbanovou hlasoval vedle členů mateřského uskupení Dvořákova Nelahozeves také zastupitel za KSČM Josef Kukla a zastupitel za Lešany pro Nelahozeves Pavel Matoušek. Kandidátka na místostarostku Eliška Brázdová neuspěla, obdržela hlasy pouze od vlastních zastupitelů za sdružení Lešany pro Nelahozeves.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.