Veřejná správa -

Dvě ze tří volebních místností se stěhují

DSCF3848

Volební místnost na Dynamu končí, voliči budou chodit do volnočasového centra.
Většina obyvatel obce Nelahozeves se k letošním květnovým volbám do Evropského parlamentu bude muset dostavit jinam, než byli dosud zvyklí. Starostka Petra Urbanová se totiž rozhodla přestěhovat dvě ze tří volebních místnosti – nové místnosti budou mít okrsky Nelahozeves a Podhořany. Volební místnost pro Podhořany je navíc mimo území tohoto okrsku.

Aktualizace: Doplněna informace o uzavření základní školy 23. května

Vlajka pro Tibet zavlála nejen na radnici

IMG 1752 V pondělí 10. března se Nelahozeves premiérově připojila ke každoroční celosvětové akci Vlajka pro Tibet. Vlajka menšího formátu vlála na budově obecního úřadu celý den.

Dobrá rada pro patnáct zastupitelů

DSCF1786

Ze zasedání zastupitelstva Nelahozevsi
Loni v létě reagovala v Nelahozeveském zpravodaji starostka Nelahozevsi Petra Urbanová (bůhvíproč skrytá za značkou “OÚ”) na obavu předsedy Občanského sdružení Nelahozeves Josefa Kebrleho z uvažovaného zavedení rady obce. Protože se již přiblížil okamžik, kdy se o této otázce bude muset rozhodnout, je na místě se k tématu vrátit.

Jaké jsou pravomoci rady obce, již vcelku přehledně shrnula starostka ve svém článku. Pokud v obci vznikne rada, převezme malou část pravomocí dnešního zastupitelstva, zejména ale na ni přejde řada pravomocí, které má dnes starostka jako jediná osoba. Zavedení rady má ale i řadu dalších důležitých aspektů, o nichž zatím nebyla řeč. Jaké to jsou?

Beseda s architekty podruhé aneb Kde se bude v Nelahozevsi stavět

DSCF4407

Stavební uzávěra nalákala na debatu hodně lidí. V popředí zhotovitelský tým nového územního plánu společně se starostkou Petrou Urbanovou.
V rámci přípravy zadání nového územního plánu Nelahozevsi se 25. února uskutečnilo další setkání veřejnosti se skupinou architektů DGGG, která vyhrála architektonickou soutěž na tvorbu nového územního plánu.

Chystaná stavební uzávěra se týká prakticky celé obce

DSCF2217

Anglický Resort zůstal ze stavební uzávěry ušetřen. Všude okolo má být ale výstavba domů zakázána.
Připravovaná stavební uzávěra v Nelahozevsi, o níž jsme informovali minulý týden, má bezprecedentní rozsah – dotýká se téměř všech parcel, které jsou v současném územním plánu označeny jako stavební, ale dosud se na nich nezačalo stavět. Celkem se jedná o devět různě velkých lokalit.

Nelahozeves poprvé vyvěsí Vlajku pro Tibet

IMG 5240-tibet Na budově obecního úřadu v Nelahozevsi se letos 10. března objeví tibetská vlajka. Naše obec se tak premiérově připojí k mezinárodní kampani, jejímž cílem je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V obci se chystá rozsáhlá stavební uzávěra

IMG 8074

Celou tuto plochu představují stavební pozemky. Právě na toto území míří připravovaná stavební uzávěra. (Vzadu uprostřed zámek Nelahozeves, vpravo Lešany)
V Nelahozevsi by již brzy mohl být vyhlášen téměř plošný zákaz výstavby nových domů. Návrh stavební uzávěry připravila starostka Petra Urbanová a zahájila jeho projednávání s dalšími úřady.

Rozpočet na rok 2014 hladce prošel

DSCF2580

Zastupitelstvo při projednávání rozpočtu na rok 2014.
Bez větších potíží zastupitelstvo na posledním letošním zasedání schválilo rozpočet na příští rok podle návrhu starostky Petry Urbanové. Zastupitelé si totiž podstatnou část diskuse o rozpočtu odbyli na neveřejné poradě, která veřejnému zasedání předcházela a kam občané nemají přístup. Jedinou spornou otázkou na veřejném zasedání tak zůstalo deset tisíc korun pro hasiče, o které se přela starostka s čerstvě zvoleným zastupitelem a šéfem místních hasičů Radkem Modesem.

Po dvaceti letech práce pro obec máte padák, nikoliv zlatý

DSCF3840

Jana Turecká. | Foto: Nelahozeves.info
S paní Janou Tureckou jsem se seznámila poměrně brzy po nastěhování do Lešan, protože je to žena v obci aktivní, ale blíže jsem jí poznala až poté, co jsem s ní začala spolupracovat ve volebních komisích, kde působí již několik let jako zapisovatelka. A poslední volby se jí staly osudné.

V Nelahozevsi vyhrála ČSSD, výsledky kopírují celostátní průměr

DSCF1697 Nelahozeves patří z pohledu výsledků letošních voleb do Poslanecké sněmovny mezi obce, které poměrně dobře kopírují celostátní výsledky. Stejně jako na celostátní úrovni v naší obci vyhrála ČSSD, těsně následovaná hnutím ANO a komunisty. Při pohledu do jednotlivých okrsků však najdeme zajímavé rozdíly.

Jaroslav Otásek končí v zastupitelstvu, nahradí jej Radek Modes

DSCF1506

Jaroslav Otásek
Pouhý rok před komunálními volbami dochází v zastupitelstvu obce Nelahozeves ke změně. Člen zastupitelstva a bývalý starosta Jaroslav Otásek (64) si totiž v úterý změnil trvalý pobyt do svého nového bydliště v Chlumu u Třeboně. Tím mu podle zákona zaniká i mandát zastupitele obce Nelahozeves, který je vázán na trvalý pobyt v obci. Na jeho místo nastoupí další kandidát v pořadí, kterým je Radek Modes (45), starosta nelahozeveských hasičů a předseda místní organizace ČSSD.

Diskuse nad koncepcí nového územního plánu

DSCF1512

Zástupci vítězného architektonického týmu Ivan Gogolák a Michal Dvořák na besedě v Nelahozevsi
V pátek v podvečer v nově zrekonstruovaných obecních prostorách v Zagarolské ulici proběhla beseda se třemi oceněnými týmy architektů, jež se zúčastnily urbanistické soutěže o tvorbu nového územního plánu Nelahozevsi.

Smí Nelahozeves.info zveřejňovat zvukový záznam zasedání zastupitelstva? (II. díl)

otaznik Těžko říct, proč se starostka Nelahozevsi Petra Urbanová rozhodla reagovat na můj článek o nahrávání zasedání zastupitelstva až téměř po pěti měsících. Podstatnější je, že téma pořizování zvukových záznamů se zjevně zdaleka nevyčerpalo. V dubnovém zpravodaji starostka varovala před možným znevýhodňováním obce v obchodních vztazích, teď vytahuje zase jiné argumenty a zároveň se ohrazuje proti mé kritice porušování zákona o obcích a o archivnictví.

Pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější, co v článku Petry Urbanové zaznělo. (Pozoruhodnými výrazy typu “podhoubí pro dusivý odér dohadů, polopravd, konspiračních mýtů a pomluv” či impertinentní poznámkou k mému příjmení se zabývat nebudu.)

Zastupitelstvo se stěhuje do nových prostor v Zagarolské

DSCF7391

Nový společenský sál volnočasového centra předtím, než byl vybaven nábytkem.
Zasedání zastupitelstva se od nynějška budou konat v nových prostorách volnočasového centra v Zagarolské ulici. Premiéru ve volnočasovém centru budou mít zastupitelé v pondělí 23. září od 18 hodin, kdy se uskuteční v pořadí již šesté zasedání zastupitelstva v tomto roce. Zasedání se dosud konala v hasičárně, výjimečně v Marině Vltava.

AKTUALIZOVÁNO

V neděli nejdříve územní plán ... až potom burčákování

burc

Foto: Llann Wé, šířeno pod licencí CC BY-SA 3.0. Koláž: Nelahozeves.info
V Nelahozevsi se často o víkendu neděje nic. Poslední víkendy začíná naopak být obvyklé, že se koná víc akcí zároveň. Tak tomu bude i v neděli 15. září.

Obec vystaví soutěžní návrhy územního plánu, přijedou i vítězové soutěže

Panel 1

Výřez z části grafického návrhu vítězného týmu architektů Dvořák-Gogolák-Grasse.
Čtyři soutěžní návrhy urbanistické koncepce obce Nelahozeves budou po dobu dvou týdnů vystaveny ve volnočasovém centru. Výstava bude zahájena v neděli 15. září ve 13 hodin. Výběr zpracovatele nového územního plánu, který má stanovit základní parametry a mantinely rozvoje obce v následujícím desetiletí, však zatím dokončen nebyl.

Aktualizace: V pátek před polednem (pouhé dva dny před zahájením výstavy) obec prostřednictvím Facebooku oznámila, že zahájení výstavy, které mělo původně proběhnout ve slavnostním rázu za účasti autorů vítězného návrhu, nebude spojeno s žádným slavnostním aktem. Veřejná diskuse za účasti autorů vítězného návrhu se uskuteční až dva dny před ukončením výstavy - v pátek 27. září od 18 hodin.

Zveřejňování nahrávek ze zasedání podporuje bačkorovou a hospodskou politiku, tvrdí starostka

DSCF1970

Starostka Petra Urbanová
Na oficiálních webových stránkách obce (www.nelahozeves.cz) se v úterý objevila nová sekce – Názory zastupitelů. Novou rubriku otevřela svým článkem starostka Petra Urbanová. V textu kritizuje Občanské sdružení Nelahozeves a zástupce portálu Nelahozeves.info za zveřejňování zvukových záznamů zastupitelstva. Obouvá se i do občanského sdružení Oživení.

AKTUALIZOVÁNO (2x)

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.