Veřejná správa -

Rekord komunálních voleb v Nelahozevsi: 45 kandidátů

DSCF6240 O místa členů zastupitelstva Nelahozevsi je v letošních volbách nebývalý zájem. O devět zastupitelských křesel se uchází rekordních 45 kandidátů na pěti kandidátkách. Ve všech předchozích volbách po roce 1989 byly přitom vždy sestaveny nejvýše tři kandidátky.

V říjnu si zvolíme devět zastupitelů, rada nebude

DSCF7169

Starostka Petra Urbanová představuje zastupitelům a veřejnosti argumenty pro zavedení rady obce.
Po středečním zasedání zastupitelstva je jasné, že rada obce, kterou prosazovala starostka Petra Urbanová, minimálně v dalších čtyřech letech v naší obci nevznikne. Současné zastupitelstvo totiž nepodpořilo budoucí navýšení počtu zastupitelů z devíti na patnáct, což je podmínkou pro to, aby rada po volbách mohla být ustavena.

Petra Urbanová zahájila předvolební kampaň

DSCF5124

Starostka Petra Urbanová
Do komunálních voleb, v nichž bude zvoleno nové zastupitelstvo Nelahozevsi a které rozhodnou o tom, kdo bude další čtyři roky starostou, zbývají zhruba čtyři měsíce. Po Josefu Kebrlem, který za jedno z hlavních předvolebních témat označil způsob rozdělování peněz ze skládky, se rozhodla předvolební kampaň zahájit i současná starostka Petra Urbanová, a to článkem, v němž upozorňuje na velký rozsah funkce, kterou v končícím volebním období zastávala. V dalším článku dává najevo, že hodlá v blízké době předložit zastupitelstvu návrh na zvýšení počtu zastupitelů na patnáct, což je podmínkou pro to, aby mohla být po volbách v Nelahozevsi zřízena rada.

Aktualizace - doplněna reakce starostky Petry Urbanové a odpověď redakce

Volby do Evropského parlamentu: V Nelahozevsi zvítězili komunisté

DSCF6251

Z hasičárny se volební místnost přestěhovala do základní školy, aby uvolnila místo sobotním májovým oslavám.
Volby do Evropského parlamentu na celostátní úrovni vyhrálo Babišovo hnutí ANO. V Nelahozevsi ale skončilo až na čtvrtém místě – první na pásce je KSČM, následovaná TOP 09 a ČSSD. Evropské volby provázely zmatky kvůli přestěhování volební místnosti v Podhořanech.

Co bude řešit nový územní plán? Přečtěte si návrh zadání

obr1

Z výkresové části průzkumu sdružení DGGG
Příprava nového územního plánu Nelahozevsi dospěla k prvnímu důležitému milníku. Zhotovitelé územního plánu připravili návrh zadání, který v hrubých rysech popisuje, jakým směrem se má budoucí územní plán ubírat. Na podávání připomínek k návrhu zadání je 30 dnů, poté by návrh mělo projednat zastupitelstvo. Naopak přípravy stavební uzávěry se zadrhly.

Aktualizováno 8. července 2014

Peníze ze skládky

DSCF2901 Bude opravdu 500 Kč za tunu? A co s penězi obec udělá?

V katastru obce Nelahozeves se blíží zprovoznění megaskládky komunálního odpadu. Zároveň s otevřením skládky v Nelahozevsi chce Kladno platit méně za skládkování svého odpadu. Místo, aby dostalo slevu od firmy .A.S.A., tak to vypadá, že z nějakého důvodu chce slevu po obci Nelahozeves. (Více zde - pozn. red.) Jasně to ukazuje, že kapacit skládkování je ve středních Čechách víc než dost a bude vznikat tlak na omezení 500 Kč za tunu pro obce.

Dvě ze tří volebních místností se stěhují

DSCF3848

Volební místnost na Dynamu končí, voliči budou chodit do volnočasového centra.
Většina obyvatel obce Nelahozeves se k letošním květnovým volbám do Evropského parlamentu bude muset dostavit jinam, než byli dosud zvyklí. Starostka Petra Urbanová se totiž rozhodla přestěhovat dvě ze tří volebních místnosti – nové místnosti budou mít okrsky Nelahozeves a Podhořany. Volební místnost pro Podhořany je navíc mimo území tohoto okrsku.

Aktualizace: Doplněna informace o uzavření základní školy 23. května

Vlajka pro Tibet zavlála nejen na radnici

IMG 1752 V pondělí 10. března se Nelahozeves premiérově připojila ke každoroční celosvětové akci Vlajka pro Tibet. Vlajka menšího formátu vlála na budově obecního úřadu celý den.

Dobrá rada pro patnáct zastupitelů

DSCF1786

Ze zasedání zastupitelstva Nelahozevsi
Loni v létě reagovala v Nelahozeveském zpravodaji starostka Nelahozevsi Petra Urbanová (bůhvíproč skrytá za značkou “OÚ”) na obavu předsedy Občanského sdružení Nelahozeves Josefa Kebrleho z uvažovaného zavedení rady obce. Protože se již přiblížil okamžik, kdy se o této otázce bude muset rozhodnout, je na místě se k tématu vrátit.

Jaké jsou pravomoci rady obce, již vcelku přehledně shrnula starostka ve svém článku. Pokud v obci vznikne rada, převezme malou část pravomocí dnešního zastupitelstva, zejména ale na ni přejde řada pravomocí, které má dnes starostka jako jediná osoba. Zavedení rady má ale i řadu dalších důležitých aspektů, o nichž zatím nebyla řeč. Jaké to jsou?

Beseda s architekty podruhé aneb Kde se bude v Nelahozevsi stavět

DSCF4407

Stavební uzávěra nalákala na debatu hodně lidí. V popředí zhotovitelský tým nového územního plánu společně se starostkou Petrou Urbanovou.
V rámci přípravy zadání nového územního plánu Nelahozevsi se 25. února uskutečnilo další setkání veřejnosti se skupinou architektů DGGG, která vyhrála architektonickou soutěž na tvorbu nového územního plánu.

Chystaná stavební uzávěra se týká prakticky celé obce

DSCF2217

Anglický Resort zůstal ze stavební uzávěry ušetřen. Všude okolo má být ale výstavba domů zakázána.
Připravovaná stavební uzávěra v Nelahozevsi, o níž jsme informovali minulý týden, má bezprecedentní rozsah – dotýká se téměř všech parcel, které jsou v současném územním plánu označeny jako stavební, ale dosud se na nich nezačalo stavět. Celkem se jedná o devět různě velkých lokalit.

Nelahozeves poprvé vyvěsí Vlajku pro Tibet

IMG 5240-tibet Na budově obecního úřadu v Nelahozevsi se letos 10. března objeví tibetská vlajka. Naše obec se tak premiérově připojí k mezinárodní kampani, jejímž cílem je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V obci se chystá rozsáhlá stavební uzávěra

IMG 8074

Celou tuto plochu představují stavební pozemky. Právě na toto území míří připravovaná stavební uzávěra. (Vzadu uprostřed zámek Nelahozeves, vpravo Lešany)
V Nelahozevsi by již brzy mohl být vyhlášen téměř plošný zákaz výstavby nových domů. Návrh stavební uzávěry připravila starostka Petra Urbanová a zahájila jeho projednávání s dalšími úřady.

Rozpočet na rok 2014 hladce prošel

DSCF2580

Zastupitelstvo při projednávání rozpočtu na rok 2014.
Bez větších potíží zastupitelstvo na posledním letošním zasedání schválilo rozpočet na příští rok podle návrhu starostky Petry Urbanové. Zastupitelé si totiž podstatnou část diskuse o rozpočtu odbyli na neveřejné poradě, která veřejnému zasedání předcházela a kam občané nemají přístup. Jedinou spornou otázkou na veřejném zasedání tak zůstalo deset tisíc korun pro hasiče, o které se přela starostka s čerstvě zvoleným zastupitelem a šéfem místních hasičů Radkem Modesem.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.