• Titulní stránka

Uzavírku kralupského mostu odnese Nelahozeves

DSCF7051
Most TGM v Kralupech nad Vltavou
Most TGM v Kralupech nad Vltavou
Je to jen pár měsíců, co si naše obec oddechla po roční uzavírce železničního nadjezdu, a už se blíží další dopravní pohroma. Připravované uzavření mostu TGM v Kralupech nad Vltavou totiž dopadne nejvíce právě na Nelahozeves.

Aktualizováno 14. března: Doplněn výlukový jízdní řád autobusů MHD a mapa s novými dopravními značkami, které budou v obci instalovány po dobu uzavírky.

20150304 175740
V těchto místech bude vybudována lávka přes Zákolanský potok a podchod pod Mostní ulicí směrem k nemocnici (na snímku). Právě tato stavba je důvodem, proč se musí Masarykův most na více než dva měsíce uzavřít.
V těchto místech bude vybudována lávka přes Zákolanský potok a podchod pod Mostní ulicí směrem k nemocnici (na snímku). Právě tato stavba je důvodem, proč se musí Masarykův most na více než dva měsíce uzavřít.
Uzavírka kralupského mostu přes Vltavu, prvního na říčním toku od pražské Troji, má začít v pondělí 16. března a podle dostupných informací potrvá až do konce května.

Důvodem uzavírky není samotná rekonstrukce průtahu Kralup nad Vltavou, jak se občas uvádí, ale “pouze” výstavba podchodu, který bude navazovat na současnou lávku přes Vltavu a novou připravovanou lávku přes Zákolanský potok. Za podchodem bude pokračovat cesta za nemocnicí až k sokolovně. Chodci se tak bez kontaktu se silnicí dostanou bezbariérovou cestou z Lobečku až k základní škole Komenského.

Podchod ale nelze vybudovat ražením pod stávající silnicí. Silnice se musí sejmout a podchod se musí vyhloubit. To se samozřejmě neobejde bez úplné uzavírky provozu.

20150304 172733
Kam se přesunou kolony z Kralup, až se zavře most? Zkusme hádat.
Kam se přesunou kolony z Kralup, až se zavře most? Zkusme hádat.
Oficiální objízdná trasa přes Nelahozeves nepovede (byť místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák opakovaně tvrdil opak - například zde). Vytyčena bude po silnici č. 608 přes Veltrusy a Nové Ouholice až ke kruhovým objezdům nad dálnicí D8 a dále přes velvarský obchvat na silnici 240 přes Zeměchy do Kralup. Po této velmi dlouhé trase (přes 20 kilometrů) ale pojede jen řidič, který to na Kralupsku vůbec nezná a bude se bezvýhradně řídit oranžovými směrníky. Drtivá většina řidičů, kteří se budou potřebovat dostat z jedné strany Kralup na druhou, bude jezdit kratší cestou – přes Nelahozeves.

Takovou zkušenost zatím naše obec v podobném rozsahu nemá. Pomineme-li povodně v letech 2002 a 2013, byl kralupský most přes Vltavu naposledy úplně uzavřen v 90. letech minulého století, kdy ale jezdilo po silnicích mnohem méně aut. Nyní je třeba se tedy připravit na to, že nekonečný proud aut, který se každodenně v ranních a odpoledních špičkách zvolna šine oběma směry centrem Kralup, se částečně přesune do Nelahozevsi. Kde jsou hlavní problematická místa?

Odbočka ze silnice 608 do Nelahozevsi

DSCF7012
Odbočka ze silnice č. 608 na Nelahozeves
Odbočka ze silnice č. 608 na Nelahozeves
Křižovatka za novým veltruským mostem je už teď poměrně frekventovaná. Po uzavření Masarykova mostu vzroste počet aut, která zde budou odbočovat doleva na vedlejší do Nelahozevsi. Lze očekávat proudy aut v obou směrech. Místo odbočení navíc není za tmy téměř vidět, na což si lidé opakovaně stěžují. Místostarosta Josef Kukla již dříve žádal správu silnic, aby odbočku zvýraznila, zatím bezúspěšně.

Zagarolská – mateřská škola

DSCF5374
Školka v Zagarolské ulici
Školka v Zagarolské ulici
Toto je problematické místo zejména ráno, kdy rodiče přivážejí děti do školky, ale někdy i v odpoledních a večerních hodinách, kdy se v budově pořádají různé akce. Auta zde zastavují u krajnice, protože parkoviště je velmi malé. Je zde zvýšený pohyb chodců – dospělých i dětí. Už dva roky je v tomto úseku třicítka. Informační radar, který byl v jednom směru dlouho nefunkční, už obec konečně nechala opravit. Opravy dosud prováděl dodavatel z Moravy, napříště si bude obec udržovat radar v chodu vlastními silami.

U nadjezdu

Zatáčka od nadjezdu směrem k Zagarolské je nepřehledná a bude zde vyšší riziko nehod. Další problematický úsek je ale i na druhou stranu směrem k památníku Antonína Dvořáka – někteří řidiči si neuvědomují, že jsou stále v obci, a nedodržují zde povolenou padesátku. Tomu by měli aspoň částečně čelit kralupští strážníci, kteří mohou měřit – a také měří – rychlost i v Nelahozevsi. Do naší obce zavítá častěji i státní policie – alespoň to její zástupci přislíbili na středeční koordinační schůzce se zástupci místních samospráv. Mělnický policejní mluvčí Václav Tichý ale upozorňuje, že rozpočet policie je omezený. “Nemůžeme být v Nelahozevsi každý den,” dodává mluvčí a poukazuje například na blížící se rozsáhlé dopravní omezení v Mělníku (více zde).

Kralupská – základní škola

DSCF6096
Typický obrázek v Kralupské ulici krátce před začátkem školního vyučování.
Typický obrázek v Kralupské ulici krátce před začátkem školního vyučování.
Úsek Kralupské ulice za základní školou je problematický už dnes, byť jen v krátkém časovém intervalu mezi 7. a 8. hodinou ranní. Právě tehdy zde totiž rodiče vykládají děti směřující do školy. Ředitelka školy Věra Bavorová zvažuje, že po dobu uzavírky se bude ráno do školy chodit hlavním vchodem ze Školní ulice. Toto řešení doporučuje i vedoucí kralupského odboru dopravy Miroslav Hořejší.

Silnice z lešanského rozcestí do Lobče

20150303 075136
Každodenní kolorit na silnici z Lešan do Lobče, kam je nákladním automobilům vjezd zakázán.
Každodenní kolorit na silnici z Lešan do Lobče, kam je nákladním automobilům vjezd zakázán.
Tento úsek by měl větší zátěž zvládnout – za jedné podmínky: Nebudou tudy jezdit nákladní automobily. Porušování zákazu vjezdu náklaďáků je však dnes na denním pořádku. Vedoucí odboru dopravy Miroslav Hořejší a místostarosta Nelahozevsi Josef Kukla společně slibují, že do 16. března vyhlásí úplný zákaz vjezdu nákladních automobilů do celé Nelahozevsi. Zákazová značka by měla být umístěna už u sjezdu ze silnice č. 608 u veltruského mostu a měla by tak nahradit podobnou zákazovou značku, která kdysi bývala za vjezdem do areálu PTZ. Výjimku bude mít pouze dopravní obsluha, tedy v praxi zejména řidiči směřující do areálu PTZ, místní živnostníci, vozidla zásobování apod. I dodržování zákazu vjezdu nákladních automobilů by měla více kontrolovat policie. Například ve čtvrtek odpoledne byla k vidění v Lobči.

S uzavírkou mostu TGM se pojí též změna jízdních řádů linky č. 2 přes Nelahozeves. Ve směru, v němž autobus jezdí z Nelahozevsi do Kralup přes Veltrusy, bude linka končit na zastávce Lobeček před kulturním domem KASS a totéž platí i pro obrácený směr. Drobné zkrácení trasy si však z důvodů návazností jednotlivých linek pravděpodobně vynutí větší úpravy jízdního řádu.

Obdobně budou v Lobečku končit příměstské linky č. 370, 413, 470 a 473.

Aktualizace 14. března:

  1. Výlukový jízdní řád platný od pondělka 16. března je už k dispozici
    pdf
    zde. V jízdním řádu se změnily časy prakticky všech spojů, a to o obvykle o 10 - 60 minut. Počet spojů se paradoxně dokonce o něco zvýšil - například přibyl spoj odjíždějící z Lobečku ve 22.05, Nelahozevsí bude projíždět v čase 22.15 - 22.24.
  2. Místostarosta Josef Kukla poskytl portálu Nela.cz mapu dopravních opatření v obci Nelahozeves, která by měla být zavedena nejpozději od 16. března. Na celém průtahu Nelahozevsí (Zagarolská a Kralupská ulice) bude zaveden zákaz vjezdu nákladních automobilů s výjimkou zásobování. Dále bude na dvou místech v obci omezena rychlost na 30 km/h - konkrétně na nadjezdu a v části Kralupské ulice v prostoru za základní školou a školní jídelnou.

opatreni

(mm)

Automobilová doprava

Komentáře   

0 #16 Kunc 2015-03-28 21:48
Ještě k nadjezdu. Tak jsem si přečetl bydleni.idnes.cz/.../ jak to řeší Japonci. Myslíte že by slavní stavitelé nadjezdu byli něčeho podobného schopni?
Citovat
0 #15 Filip 2015-03-21 19:25
Tak dnes jsme tu měli druhou bouračku během jednoho týden. Jestli to takhle půjde dál, tak to budou velmi špatné dopravní statistiky.
Citovat
+8 #14 Miloš Mojžiš 2015-03-18 10:35
Cituji kacah:
Vaše děti jezdí do Kralup do různých kroužků a sportovních oddílů, využívají tedy dotace z Kralup. Na chod kroužků a sportovních oddílů v Kralupech nepřispívá Vaše obec ani korunu. To je v pořádku že, ale když se máte kvůli Kralupům na tři měsíce v něčem omezit, to hned brečíte.


Město Kralupy nad Vltavou dostává ze státního rozpočtu více peněz v přepočtu na jednoho obyvatele než menší obce jako je Nelahozeves. Je tomu tak právě proto, že jde o spádovou obec pro část služeb (kultura, sport), které nejsou v menších obcích k dispozici. Není tedy pravda, že by Kralupy na Nelahozeves a další obce v okolí doplácely. Malé obce financují tyto služby nepřímo tím, že dostávají od státu méně peněz než větší spádové obce.
Citovat
-11 #13 kacah 2015-03-17 19:06
Moje vyjádření nebylo k diskuzi o dodržování rychlosti atd., ale k původnímu článku- uzavírku kralupského mostu odnese Nelahozeves. Tak jsem si dovolila podotknout, že na něco jsou Kralupy dobré, ale když se máte omezit tak to ne. Nechtěla jsem taktéž řešit dotace (zřejmě oblíbená fráze- není to otázka pro nás), ale jen dát příklad na co jsou Kralupy dobré. Mimochodem, děti sice příspěvky platí- ale např. u sportovních oddílů je dotována činnost městem Kralupy určitou částkou a nikdo neřeší to, odkud dítě je, ani nikdo nechce příspěvky od obcí, ale příspěvek využijí všechny děti.
Citovat
+4 #12 Filip 2015-03-17 19:00
Cituji Radek Šebesta:
Cituji Filip:
Nechci nic říkat ale na rovince v Nelahozevsi mě na 50 km/hod předjíždělo nákladní auto !!!! Policisty jsem nikde neviděl. Evidentně zákaz vjezdu pro nákladní auta nikoho nezajímá. Jel za mnou od Kralup až na konec Neláče, takže evidentně jen projížděl. Je možno s tím něco dělat ??????

To by jste se měl obrátit na obce. Tyto stránky nejsou oficiální webovky obce. I když jsou s panem starostou hodně propojeny.

Otázka dopravy určitě není věcí starosty. Co se dalo udělat, tak se udělalo, snížení rychlosti u školek a mostu. Je to spíše otázka městské a státní policie. Ale pro policisty je asi pohodlnější dávat botičky, než se hádat s drzým kamioňákem. Je to ale spíše otázka přístupu a vychování řidičů, například v Německu by si nikdo nedovolil na 30 jet 70. Okamžitě by dostal pokutu 70 tisíc a odebrání řidičáku. Člověk nechce být prudič ale když někdy vidím co někteří řidiči dovedou a ohrožují ostatní, tak se mu chce brečet.
Citovat
+4 #11 Filip 2015-03-17 18:52
Cituji kacah:
Chtělo by to trochu tolerance. Vaše děti jezdí do Kralup do různých kroužků a sportovních oddílů, využívají tedy dotace z Kralup. Na chod kroužků a sportovních oddílů v Kralupech nepřispívá Vaše obec ani korunu. To je v pořádku že, ale když se máte kvůli Kralupům na tři měsíce v něčem omezit, to hned brečíte.

otázka dotací asi není otázka pro nás ale na obec. Nicméně děti co tam jezdí si určitě kroužky platí, takže moc nechápu. Právě že je to otázka tolerance, nikdo se nehádá, že lidé si to zkracují přes obec Nelahozeves ale aby dodržovali povolenou rychlost, styl jízdy a hlídat vjezd nákladních aut. Určitě je to nebaví si najíždět dalších 10 km navíc, hlavně obyvatele Kralup. Pokud budou všichni tolerantní, tak se to 2,5 měsíce dá vydržet. Připomínat tady obchvat kralup je asi zbytečné. Evergreen dopravy v Kralupech.
Citovat
-1 #10 kacah 2015-03-17 18:32
Chtělo by to trochu tolerance. Vaše děti jezdí do Kralup do různých kroužků a sportovních oddílů, využívají tedy dotace z Kralup. Na chod kroužků a sportovních oddílů v Kralupech nepřispívá Vaše obec ani korunu. To je v pořádku že, ale když se máte kvůli Kralupům na tři měsíce v něčem omezit, to hned brečíte.
Citovat
+2 #9 Radek Šebesta 2015-03-17 09:20
Cituji Filip:
Nechci nic říkat ale na rovince v Nelahozevsi mě na 50 km/hod předjíždělo nákladní auto !!!! Policisty jsem nikde neviděl. Evidentně zákaz vjezdu pro nákladní auta nikoho nezajímá. Jel za mnou od Kralup až na konec Neláče, takže evidentně jen projížděl. Je možno s tím něco dělat ??????

To by jste se měl obrátit na obce. Tyto stránky nejsou oficiální webovky obce. I když jsou s panem starostou hodně propojeny.
Citovat
+1 #8 Filip 2015-03-16 16:56
Nechci nic říkat ale na rovince v Nelahozevsi mě na 50 km/hod předjíždělo nákladní auto !!!! Policisty jsem nikde neviděl. Evidentně zákaz vjezdu pro nákladní auta nikoho nezajímá. Jel za mnou od Kralup až na konec Neláče, takže evidentně jen projížděl. Je možno s tím něco dělat ??????
Citovat
+2 #7 Filip 2015-03-16 09:08
Jinak po celé trase přes Neláč mají kamiony zákaz ? Není tomu tak ?
Citovat
+1 #6 Filip 2015-03-16 09:05
To bude pro Nás (Nelahozeves) peklo. Jezdíme s dětma na most na kole, běhám na silnici. Jsem zvědav, jak budou řidiči ohleduplní a nechají mě přeběhnout. Možná snížit rychlost by nebylo od věci. děkuji
Citovat
+3 #5 Martin Fontána 2015-03-15 21:28
No pokud se nemýlím tak do Lešan je z druhé strany Zákaz vjezdu nákladní vozidel a to same směrem od Kralup. nebo se mýlím?
Citovat
+3 #4 J.Koubková 2015-03-13 10:44
Tak jen doufejme že ten nápor přežije náš slavný most v Nelahovsi....
Citovat
+2 #3 P. Novotný 2015-03-12 22:53
Pokud si dobře pamatuji, tak byl most v Kralupech uzavřen v roce 2005, z důvodu rekonstrukce vozovky a chodníků.
Citovat
+2 #2 Nela.cz 2015-03-10 19:28
Děkujeme za upozornění a za nepřesnost se omlouváme. Údaj v článku jsme opravili.
Citovat
+2 #1 jozka 2015-03-10 08:01
Technicka poznamka- naposledy byl kralupsky most uzavren minimalne rok v roce 1997 (tusim) v dobe jeho rekonstrukce.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.