• Titulní stránka

Ustupující voda odkryla spoušť v Miřejovicích

Dětské hřiště v Miřejovicích
Voda dále opadává, za posledních 24 hodin klesla hladina Vltavy o další desítky centimetrů. Stále se však ještě nevrátila pod hranici 3. stupně povodňové aktivity, takže nadále trvá stav ohrožení. Pokud bude opadávání vody pokračovat současným tempem, na nižší stupeň (pohotovost) se Vltava dostane v závěru týdne.

Pokles hladiny dnes opět vyjevil čerstvě vybudovanou – a jak se ukázalo, nedostatečnou – protipovodňovou bariéru ve Veltrusích. Autokemp Obora však zůstává nadále pod vodou.

Část obyvatel Miřejovic se dnes mohla vrátit do svých domovů. Voda v Miřejovicích zpustošila silnici a park a pronikla i do přízemí domů, které zaplavila až do výše několika desítek centimetrů. Další domy jsou nadále nepřístupné, protože je ještě zatopená část vozovky svažující se mírně dolů. V Miřejovicích nejde proud, při úklidu tedy nelze zatím uplatnit vysoušeče a další techniku. V současné době tedy miřejovičtí nejvíce postrádají elektrocentrálu. Ostatní potřebné vybavení jim průběžně dodává mateřská obec Nová Ves – ačkoliv Miřejovice těsně přiléhají k Nelahozevsi a sdílejí s ní mj. i PSČ, z hlediska správního členění patří právě pod Novou Ves.

Na podporu postižených obyvatel Miřejovic dnes vypsal sbírku Maraton Klub Miřejovice, který je pořadatelem Miřejovického půlení. V prohlášení se pořadatel zároveň zavazuje část startovného každoročně věnovat do rezervního fondu pro případ dalších povodní, které budou Miřejovicím vzhledem k jejich poloze pravděpodobně hrozit i v budoucnu.

 

Na základě událostí posledních dnů zřídil Maraton Klub Miřejovice o. s. účet (č. ú. 2900427324/2010) pro podporu obnovy Miřejovic a okolních obcí. V současné době můžete na tento účet přispět libovolnou částkou. Veškeré prostředky budou využity pro nákup potřebného materiálu na úklid. Na stránkách www.mkmirejovice.cz bude uvedena tabulka přispěvatelů a tabulka výdajů.

Vzhledem ke skutečnosti, že Miřejovice a přilehlé okolí jsou v záplavová oblast a nelze vyloučit opakování povodní, bude účet zachován a každý ročník do něj bude přispíváno částí startovného. V případě povodně budou peníze k dispozici okamžitě.

Nejen obyvatelé Miřejovic nyní často diskutují o manipulacích na vltavské kaskádě v posledních několika dnech, zejména o úterním dopoledni, kdy Vltavou po dobu několika hodin protékalo kritických 3 300 kubíků za vteřinu. Neformálním mluvčím nespokojených občanů se stal starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček, který postup Povodí Vltavy opakovaně kritizoval v celostátních médiích a požadoval snížení průtoků. Na intervenci ministra zemědělství Petra Bendla pak skutečně kaskáda upouštění snížila o 400 kubíků, čímž dala kralupskému starostovi nepřímo za pravdu.

Povodí Vltavy se však brání, že v dané situaci jiné řešení nebylo možné. Představitelé povodí neustále zdůrazňují, že kaskáda není primárně určena pro ochranu před povodněmi, což je však právě aspekt, který je předmětem kritiky postižených obyvatel. Ti jsou rozhořčeni, že přes intenzivní deště ve druhé polovině minulého týdne zadržovala kaskáda velké množství vody, takže v neděli a v pondělí už pak neměla žádný manévrovací prostor. Podle kritiků tak dostala před ochranou obyvatelstva přednost výroba elektřiny z vodních elektráren. Povodí Vltavy se hájí odkazem na platný manipulační řád kaskády, který údajně neumožňuje provádět větší odpouštění jen proto, že zrovna vydatně prší.

 

Mezi kritiky manipulací s kaskádou se zařadil i starosta Mělníka Ctirad Mikeš, který v médiích kritizoval také skutečnost, že vltavská kaskáda příliš dlouho čekala na to, až Praha postaví protipovodňové bariéry, a na obce za Prahou se již nehledělo. Za příliš pomalé tempo výstavby bariér byl v uplynulých dnech z mnoha stran kritizován zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček.

Silnice na Nové a Staré Ouholice byly ve čtvrtek večer nadále uzavřeny. Město Kralupy nad Vltavou naopak umožnilo vjezd do sídliště Cukrovar. Vzhledem ke stále uzavřenému mostu TGM se museli všichni obyvatelé sídliště vracet do svých domovů přes Lobeč, což v podvečerních hodinách výrazně zvedlo intenzitu dopravy v Nelahozevsi.

V Kralupech se intenzivně uklízí. Nejvíce jsou v tuto chvíli potřeba košťata, gumovky, rukavice, repelenty a dezinfekční prostředky (Spitaderm, Sterilium, Promanum N, Spitacid). Kontakty pro nabízení pomoci naleznete zde.

K normálnímu provozu se zvolna vrací Marina Vltava, v sobotu se zde má dokonce konat svatba.

Povodňová komise obce Nelahozeves nadále drží pohotovost, služby už však od dnešní noci nejsou zajišťovány z úřadu. Aktuální telefonní čísla jsou 775 334 295, 773 998 155, 608 710 219.

(mm)

Povodně 2013

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.