• Titulní stránka
  • Články
  • Úřady řeší poplatek ze skládky už rok a půl. Ve hře je už téměř 100 milionů, do boje se zapojily Uhy

Úřady řeší poplatek ze skládky už rok a půl. Ve hře je už téměř 100 milionů, do boje se zapojily Uhy

DSCF4845
Skládka Uhy
Skládka Uhy
Už dva a půl roku je v provozu IV. etapa Skládky Uhy, která se navzdory svému názvu nachází na území obce Nelahozeves a z níž měla naše obec dostávat desítky milionů ročně. Ale nedostává – a úřady si kauzu už rok a půl přehazují jako horký brambor.

Spor se vede o to, v jakém poměru má provozovatel skládky, odpadová firma FCC (dříve .A.S.A.), rozdělovat poplatek ze skládky mezi obce Nelahozeves a sousední Uhy. Poplatek činí 500 Kč za každou tunu, která se na skládku uloží. Pokud se skládka nachází v katastru více obcí, peníze se mají rozdělit podle poměru ploch na jednotlivých katastrech. A tady nastává potíž s definicí termínu “skládka”. Podle některých výkladů se totiž pod tento termín zahrnuje i provozní budova, příjezdové cesty a další objekty, které se nacházejí v katastru Uh. Existuje ještě divočejší výklad spočívající v tom, že skládka se má uvažovat jako celek – tedy včetně prvních tří etap na území Uh, které jsou ale již uzavřené a rekultivované. Podle obou výkladů by část poplatku za skládkování měla dostávat obec Uhy. Pokud by se započítávala i plocha uzavřené části skládky, dostávaly by dokonce většinu. A to přesto, že už přes dva roky se skládkuje jen na území Nelahozevsi.

Většina peněz patří Nelahozevsi, tvrdí krajský úřad

O sporných penězích rozhodoval krajský úřad, na nějž se loni v květnu obrátila obec Nelahozeves poté, co odpadová firma začala spornou část poplatku ukládat do soudní úschovy a následně na vázaný účet, protože si nebyla jistá, komu by měla peníze poslat. Nelahozeves nyní dostává ze skládky měsíčně jeden až dva miliony korun. Od začátku provozu skládky doputovalo do rozpočtu obce zhruba 35 milionů. Jenže ve hře je ještě mnohem větší částka: FCC totiž od původců odpadů vybrala celkem již více než 100 milionů. Malou část z této sumy poslala Uhám, zbytek čeká na rozhodnutí úřadů.

DSCF4851
Krajský úřad letos v létě, po patnácti měsících od podání, skutečně rozhodl. Ačkoliv dříve jeho úřednici zastávali názor, že většina peněz patří Uhům, nyní se z větší části přiklonili na stranu Nelahozevsi, protože odmítli započítávat do plochy skládky již uzavřené etapy. “Skládkou je místo, kam se v daném okamžiku ukládá odpad,” konstatoval kraj s tím, že poplatek obcím představuje odškodnění za trvalé znečištění životního prostředí a ohrožování zdraví a životů lidí. Zároveň upozornil, že v minulých letech dostávaly celý poplatek Uhy, Nelahozeves za spoustu let provozu skládky nikdy neviděla ani korunu. “Krajský úřad vzal v úvahu skutečnost, že obec Uhy již náhradu za množství uložených a zpoplatněných odpadů obdržela.” Podle rozhodnutí úřadu by měla Nelahozeves dostat za období od června 2014 do března 2016 téměř 54 milionů korun. Podle stejného klíče by pak měly být peníze vypláceny i za další měsíce – podle dostupných odhadů jde do dnešního dne o dalších cca 20 milionů korun. Úroky z prodlení, které Nelahozeves ve svém podání požadovala, krajský úřad nepřiznal. “Požadavek na uplatnění sankcí se nás trochu dotkl,” komentoval tuto otázku regionální vedoucí obchodu FCC Libor Luňáček a upozornil, že firma si peníze neponechává, ale ukládá je na vázaný účet, z nějž je připravena je okamžitě vyplatit, jakmile bude vědět jak.

DSCF4829
97 procent nestačí. (Starosta Josef Kebrle, zastupitelka Olga Riegertová, místostarosta Josef Kukla.)
97 procent nestačí. (Starosta Josef Kebrle, zastupitelka Olga Riegertová, místostarosta Josef Kukla.)
Pokud by rozhodnutí kraje nabylo právní moci, bylo by jasno. Na účet obce by jednorázově dorazilo cca 75 milionů korun a nadále by obec dostávala téměř 97 procent všech vybraných poplatků, což v současné době činí cca čtyři miliony korun měsíčně. Zbylá tři procenta (cca 200 tisíc korun měsíčně) by měly dostávat Uhy, a to díky provozní budově a požární nádrži, která se nachází na jejím území. Poměr by se v budoucnu dále drobně měnil ve prospěch Nelahozevsi tak, jak by se otevíraly nové sektory skládky. Tím by totiž vzrůstala plocha tělesa skládky na území Nelahozevsi a proporčně by tedy klesal podíl plochy provozních objektů na území obce Uhy.

Nikdo není spokojen, rozhodnout musí ministerstvo

Nelahozeves chce ale peníze všechny. Se započítáváním provozních objektů do plochy skládky nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolala. “I jednotky procent jsou hodně peněz,” obhajuje krok obce starosta Josef Kebrle. Podle vedení obce se za skládku má považovat pouze plocha samotného úložiště, což má obec podloženo právní analýzou. Odvolání dodatečně projednávalo i zastupitelstvo – návrh, aby bylo odvolání staženo, neprošel o jediný hlas. S 97 % by se spokojili Radek Šebesta, František Šimek, Pavel Matoušek a Květuše Dittrichová. Naopak 100 % kromě starosty Josefa Kebrleho požadují místostarosta Josef Kukla, Václav Turecký a Olga Riegertová. Zastupitel Ladislav Velič na předmětném zasedání chyběl.

Odvolání ale podala i obec Uhy a dokonce i samotná odpadová firma FCC. Obě odvolání jsou obsahově velmi podobná a dokonce je vypracovala totožná advokátní kancelář Řanda Havel Legal. To vyvolalo výhrady obce Nelahozeves. “Provozovatel skládky z povahy věci nemůže argumentačně obhajovat finanční nárok té či oné obce,” uvádí obec ve svém vyjádření k odvolání. Libor Luňáček názor obce respektuje, bližší komentář ke “sdílení” advokátní kanceláře ale nemá. “Sám osobně jsem materiál obce Uhy nestudoval.”

mapa
Mapa situace. Modrá oblast je první, již naplněný sektor skládky na území Nelahozevsi. V současné době se skládkuje ve druhém sektoru, znázorněném tyrkysovou barvou. V červených rámečcích vlevo jsou znázorněny provozní objekty skládky, které se nacházejí v katastru obce Uhy. (Zdroj: VHS PROJEKT)
Mapa situace. Modrá oblast je první, již naplněný sektor skládky na území Nelahozevsi. V současné době se skládkuje ve druhém sektoru, znázorněném tyrkysovou barvou. V červených rámečcích vlevo jsou znázorněny provozní objekty skládky, které se nacházejí v katastru obce Uhy. (Zdroj: VHS PROJEKT)
Uhy se svým odvoláním do celého sporu zapojily po dvou letech mlčení – starostka Blanka Vaigeltová se totiž k věci dosud téměř nevyjadřovala, vždy se omezovala pouze na vyjádření, že nesouhlasí se sto procenty pro Nelahozeves. Nyní Uhy jasně požadují, aby se za “skládku” považovala celá plocha, tj. včetně prvních tří etap, které jsou již uzavřené a zrekultivované. Jinými slovy – Uhy chtějí ze skládky nadále většinu peněz, ačkoliv se teď skládkuje na území Nelahozevsi. Sousední vesnice upozorňuje i na to, že přes její obec jezdí na skládku náklaďáky. Na to vzápětí reagovala Nelahozeves připomínkou, že po celou dobu, kdy se skládkovalo na území obce Uhy, jezdily náklaďáky zase přes Podhořany. Nelahozeves přitom tehdy žádnou část poplatku nedostávala, zatímco Uhy si v té době přišly na desítky milionů korun ročně.

Odvoláním se už třetí měsíc zabývá Ministerstvo životního prostředí. Lhůta pro vyřízení odvolání je přitom podle zákona 30 dnů, ve složitých případech 60 dnů. Pokud ministerstvo rozhodnutí kraje nakonec potvrdí, firma FCC bude muset Nelahozevsi okamžitě vyplatit celou částku, která k dnešnímu dni činí odhadem kolem 75 milionů korun.

Ministerstvo ale může také vyhovět kterémukoliv ze tří podaných odvolání, a řízení by se pak vrátilo zpět na krajský úřad. Ten by už pak byl vázán názorem ministerstva. Jak se ministerstvo zachová, lze jen těžko odhadnout. Právníci ministerstva dříve zastávali názor blízký obci Uhy. “Máme potvrzeno i rozsudkem soudu, že se na zařízení musí nahlížet jako na celek, i když se jedna část už vůbec nevyužívá a už se na ní vůbec neskládkuje,” řekl předloni v létě portálu Nela.cz právník ministerstva Antonín Frič. Podobný názor ale tehdy zastával i krajský úřad a jeho rozhodnutí pak bylo nakonec úplně jiné. Na “překvapivé” změny názorů úřadů si stěžuje i  FCC.

(mm)

Skládka Uhy

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

0 #1 Kunc 2016-12-08 21:17
No teď je "jiný kraj" mohl by být i jiný mrav. Ale asi ne hned. Uvidíme co v čele s novou hejtmankou dokáží. No a příští rok by měly být volby.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.