Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Nelahozeves

uklid 3
V sobotu 6. dubna 2019 se naše obec bude účastnit projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jedná se o dobrovolnickou úklidovou akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Akci Ukliďme svět, ukliďme Česko bereme jako další pozitivní věc, kterou bojujeme (my všichni, kterým není naše místo pro život lhostejné), proti nepořádku a všemožným odpadkům, na které bohužel v obci narážíme.

Ze zkušenosti již víme, že akce podobného typu jako například pravidelné jarní brigády mají své opodstatnění i efekt. Obec po nich po zimním spánku neskutečně prokoukne. Škoda je jen ta, že efekt je pouze krátkodobý.

zmapuj
Prostředí aplikace ZmapujTo na internetu umožňuje procházet všechna hlášení podaná na území obce a prohlédnout si, jak byla vyřešena.
Prostředí aplikace ZmapujTo na internetu umožňuje procházet všechna hlášení podaná na území obce a prohlédnout si, jak byla vyřešena.
Právě proto, že nechceme, aby se jednalo pouze o běh na krátkou trať, chceme se v tomto volebním období zaměřit a intenzivněji věnovat spolupráci na úrovni občan → komise životního prostředí → obec.

Domníváme se, že skvělým nástrojem, který nám v tomto bude pomocníkem, je mobilní aplikace ZmapujTo.

Aplikace ZmapujTo vznikla v roce 2012 jako ekologický projekt s cílem bojovat proti nelegálním skládkám odpadu v České republice a přispět tak k řešení této problematiky. Projekt se zaměřil na občany, kterým se nelíbí černé skládky v jejich městech, vesnicích nebo v přírodě a chtějí se skládkami něco udělat. Kromě černých skládek je ale možno hlásit i celou řadu jiných možných problémů, na které v přírodě či ve městech narazíte jako je např. drobný nepořádek, poškozený chodník, lavička, odstavený autovrak, nepořádek u kontejnerů nebo tříděného odpadu atd.

zmapuj2
V detailu hlášení si můžete zkontrolovat jeho stav a přečíst případný komentář zodpovědné osoby za obec.
V detailu hlášení si můžete zkontrolovat jeho stav a přečíst případný komentář zodpovědné osoby za obec.
ZmapujTo neslouží jen občanům, její funkce se rozšiřuje i na města, obce a jiné instituce, které mají za úkol zabývat se podněty občanů. Hlášení se tedy od konkrétního občana dostane velmi rychle až k odpovědné instituci, která je pověřena řešením dané problematiky.

Jak aplikace funguje, je podrobně popsáno na webových stránkách projektu, ovšem práce s aplikací je uživatelsky přátelská a dosti jednoduchá, proto se pokusím o popsání v několika následujících bodech.

Prvním krokem je Instalovat aplikaci ZmapujTo do chytrého telefonu prostřednictvím Google Play nebo App Store. (Aplikace je tam k dispozici pod názvem Zlepšeme Česko + MobilníRozhlas, pozn. red.)

Není potřeba se na ZmapujTo registrovat, podněty je možno vkládat i bez registrace, pouze při rekapitulaci hlášení vás systém vyzve k vyplnění vašeho emailu a jména. Vámi zadaný email bude sloužit pouze pro komunikaci s provozovatelem ZmapujTo, nebude poskytnut třetím stranám a ani nikde veřejně zpřístupněn. Odesláním formuláře pak souhlasíte se zveřejněním poskytnutých fotografií a informací, i s jejich dalším využitím v rámci projektu ZmapujTo i projektů souvisejících.

Vkládání podnětu v aplikaci ZmapujTo:

  1. Nahrát fotografie a určit pozici
  2. Detaily hlášení – zde se upřesní, o jaký podnět se jedná
  3. Rekapitulace hlášení
  4. Po odeslání rekapitulace hlášení přijde potvrzení, že podnět je zpracováván

P 20160409 101424
Pokud někdo nevlastní chytrý telefon, je možné podněty s důkladným popisem, fotkami, přesnými souřadnicemi zaslat na emailovou adresu komise životního prostředí Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. popřípadě konkrétní podnět s veškerými výše popsanými náležitostmi a informací „určeno pro KŽP“ osobně přinést na obecní úřad, kde bude komisí životního prostředí zpracován.

Doufáme, že tato platforma zefektivní spolupráci mezi občanem/obcí a pomůže nám Nelahozeves udržet v čistotě a pořádku. 

Závěrem bychom Vám za komisi životního prostředí chtěli popřát krásné jaro a budeme se těšit na setkání při akci „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ v rekordní účasti!!!

(Autor je členem zastupitelstva Nelahozevsi a předsedou komise životního prostředí.)

Veřejná správa, Brigády

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.