Tři nakažení v Nelahozevsi jsou v karanténě. Kralupská Charita nabízí pomoc seniorům

krizovy stab
Pondělní jednání krizového štábu na obecním úřadě
Pondělní jednání krizového štábu na obecním úřadě
V Nelahozevsi se vyskytly tři případy nakažení novým koronavirem. Všichni tři lidé se nakazili mimo obec a v současné době jsou i se svými rodinami v karanténě.

O třech nakažených informovala v pondělí odpoledne krajská hygienická stanice starostu Jakuba Bryndu (Pro Nelahozeves). Dva lidé se nakazili v pracovním kontaktu v Praze, třetí od svého příbuzného. Ani jeden z případů nesouvisí s country večerem, který se předminulý pátek konal v restauraci U Marty a na němž účinkoval i hudebník, který byl později pozitivně testován na koronavirus (více zde a zde).

Oddechnout si navíc může několik účastníků večírku, u nichž již testy potvrdily, že virus nemají. Ti ostatní zatím zůstávají v nařízené karanténě, která se však dnes již dnes výrazně neliší od běžného režimu, daného stále se zpřísňujícími vládními nařízeními. „Pokud budeme dbát potřebných preventivních opatření, jako je nošení roušek, hygienická opatření, omezení pohybu, tak k panice rozhodně není důvod,“ ujišťuje starosta. Ten již v úterý v 17.30 hodin odvysílal k tomuto tématu historicky první hlášení z čerstvě nainstalovaného obecního rozhlasu.

Charita nabízí pomoc

Obě prodejny potravin v obci jsou v provozu. Majitel větší prodejny v Kralupské ulici za školou potvrdil, že hodlá zachovat provoz obchodu i nadále. Druhá prodejna potravin je v Zagarolské ulici u elektrárny.

Pro seniory či další osoby z rizikových skupin se již organizuje dovážková služba, kterou obci nabídla Charita Kralupy nad Vltavou. Pracovníci Charity budou lidem zajišťovat každé úterý a čtvrtek nákupy potravin, drogerie či léků a vozit jim je až domů.

charita
Šicí dílna CHIC.KE.PA šije roušky
Šicí dílna CHIC.KE.PA šije roušky
Dobrovolníci Charity budou při kontaktu se seniory používat potřebné ochranné pomůcky. Nákupy by měly být hrazeny pokud možno kartou, dobrovolníci budou vybaveni platebními terminály. Pokud klient kartu nemá, může zaplatit v hotovosti v obálce.

Podle ředitelky Charity Barbory Kovářové jsou zatím pro tuto službu připraveni tři dobrovolníci s auty. Zda to bude stačit, se teprve uvidí – podobnou službu Charita nabídla i dalším okolním obcím. „Kdyby to bylo nezvladatelné, tak bychom uvítali další dobrovolníky včetně aut,“ uvedla Barbora Kovářová.

Objednávky: Vždy den předem do 15.30 hodin na telefonním čísle 606 613 018 nebo e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V objednávce je třeba uvést množství požadovaného zboží a případně též značku nebo výrobce (je-li to pro klienta důležité).

Kromě rozvážky nákupů do domácností se kralupská Charita pustila do šití roušek. Její šicí dílna CHIC.KE.PA stihne denně ušít zhruba 200 roušek, poptávka je přitom několikanásobná. Pro šití roušek by Charita dobrovolníky uvítala. „Je u nás zástup lidí, kalamita,“ uvedla Barbora Kovářová v úterý dopoledne. „Stříhat může kdekdo, ale šít nezvládá každý,“ doplnila ředitelka Charity.

Další roušky začala šít kralupská výrobna sportovního oblečení Atletico. „Dnes jsme odsunuli dresy na druhou kolej a zahájili výrobu nedostatkových roušek,“ uvedl v pondělí večer na Facebooku spolumajitel firmy Jiří Vejrážka.

Roušky šije též miřejovická krejčovská dílna Studio99, ale ani její majitelky Dana Burianová a Helena Špačková zatím nestíhají pokrýt vysokou poptávku a aktuálně shánějí zručné spolupracovnice.

Starosta svolal krizový štáb

Starosta v reakci na vzniklou situaci zřídil v obci krizový štáb, který se poprvé sešel v pondělí. Složení štábu kopíruje povodňovou komisi – kromě starosty Jakuba Bryndy a místostarosty Zdeňka Schneidera jsou jeho členy velitel hasičů Jan Gregor a jeho zástupce Marcel Ušák, předseda sociální komise Josef Kukla, zastupitel Stanislav Kuchta a dále Jan Dvořák a Pavel Matoušek.

brynda rouska
Noste roušky, vyzývá obyvatele starosta Jakub Brynda
Noste roušky, vyzývá obyvatele starosta Jakub Brynda
Velitel Jan Gregor upozornil členy krizového štábu na skutečnost, že místní hasiči nemají k dispozici adekvátní ochranné pomůcky, zejména respirátory. Na nákup potřebných pomůcek a dezinfekčních prostředků chce starosta vyhradit z rozpočtu 100 tisíc korun. O mimořádném výdaji bude jednat zastupitelstvo. Zatím ale není známo, kdy se sejde – původně plánovaný termín 23. března byl zrušen pro zaneprázdnění starosty.

Složitější než peníze ale patrně bude respirátory sehnat, neboť jde o celostátně nedostatkové zboží, nedostupné často i lékařům a lékárníkům. Obce z regionu Kralupska včetně Nelahozevsi již zaslaly společnou objednávku respirátorů typu FFP2. Jen pro Nelahozeves je objednáno tisíc kusů respirátorů. Termín jejich dodání zatím není známý.

Krizový štáb současně rozhodl o uzavření všech obecních budov a dětských hřišť na území obce.

Obecní škola učí na dálku

Starosta Jakub Brynda na jednání krizového štábu poděkoval ředitelce obecní základní školy Věře Špačkové a ředitelce obecní mateřské školy Kateřině Dudové. „Oběma patří velké díky za to, jak se k věci postavily a vše zvládly,“ konstatoval starosta.

Mateřská škola je od pondělka z rozhodnutí starosty uzavřena, provoz základní školy byl přerušen již od středy minulého týdne na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví. Všech šest tříd školy od té doby postupně najíždí na dálkovou výuku.

Podle ředitelky školy Věry Špačkové (dříve Bavorové) nyní učitelky zadávají žákům zejména úkoly orientované na procvičování a upevňování již dříve probírané látky. Hlavními komunikačními kanály jsou e-maily rodičům a diskusní skupiny na komunikační platformě WhatsApp, kde učitelky komunikují se žáky přímo. „Využíváme interaktivní online učebnice nebo také poslechovou výuku angličtiny,“ vysvětluje Věra Špačková. Děti jsou také vyzývány, aby sledovaly nový výukový pořad České televize UčíTelka a další vzdělávací pořady, jako například krátké vlastivědné epizody ze seriálu Dějiny udatného českého národa.

Učitelky v současné době pracují, stejně jako jejich žáci, ze svých domovů. „Všechny se teď moc snaží, pracovaly i o víkendu, aby na pondělí měli žáci vše potřebné připraveno,“ pochválila své podřízené Věra Špačková. Již nyní také avizuje, že současné složité období bude zohledněno při závěrečné klasifikaci. „Ne každý rodič má možnost se se svými dětmi učit. Máme i několik případů, kdy rodina nemá doma internet a výukové materiály jim tak musíme doručovat jinou cestou,“ upozornila ředitelka školy.

Prázdninový provoz MHD

Od soboty je autobusová doprava na území celého kraje změněna na prázdninový provoz. V praxi to znamená zejména zrušení školního spoje linky č. 458, který z Kralup nad Vltavou až do minulého týdne vyjížděl v 7.10 hodin s návratem do Kralup v 7.45 hodin. Několik dalších spojů je zrušeno na lince č. 466, která Nelahozeves pouze „lízne“ skrze zastávku u rozcestí na Staré Ouholice.

autobus
Do autobusu teď už jen zadními dveřmi.
Do autobusu teď už jen zadními dveřmi.
Jízdní řád vlakové dopravy, včetně náhradní autobusové dopravy za železniční linku S42, zůstává beze změny.

Od úterka je v místních autobusech zrušena kontrola a prodej jízdních dokladů řidičem. K nástupu a výstupu lze nově používat pouze zadní dveře. Pro nákup jízdních dokladů se doporučuje aplikace Lítačka pro chytré mobilní telefony nebo prodejní automat na jízdenky, který je umístěn v podchodu na kralupském vlakovém nádraží.

Do odvolání byl zrušen též provoz autobusové linky provozované obcí Nelahozeves, která zájemce z ulice Pod Strání každý pátek vozila na nákupy do kralupských supermarketů.

Koronavirus

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence