Strategický plán občany nepřitáhl

DSCF6133
Moderátor diskuse Pavel Matoušek a autoři strategického plánu Jaroslav Huk a Pavla Řehořová na veřejném projednání v Marině Vltava.
Moderátor diskuse Pavel Matoušek a autoři strategického plánu Jaroslav Huk a Pavla Řehořová na veřejném projednání v Marině Vltava.
Za naprostého nezájmu veřejnosti se dnes uskutečnilo veřejné projednání strategického plánu Nelahozevsi, který pro obec připravuje společnost Přemyslovské střední Čechy. Členové zastupitelstva a dva Přemyslovci byli vůči přítomným občanům téměř v převaze.

Debaty se jako hosté zúčastnili autoři strategického plánu Jaroslav Huk a Pavla Řehořová, kteří společně se starostkou Petrou Urbanovou shrnuli obsah strategického plánu a zmínili klíčové projekty pro toto volební období.

Za nejdůležitější úkol starostka označila vypracování nového územního plánu obce. Dle jejích slov by měl být projektant vybrán v konkurzu na podzim tohoto roku. Mezi další prioritní projekty byly v rámci přípravy strategického plánu vybrány rekonstrukce přízemí budovy č. 313, chodník “Pod hájem” (propojení severní a jižní Nelahozevsi), koncepce dokončení kanalizace v obci, řešení vodohospodářských problémů (na toto téma proběhlo minulý týden samostatné veřejné jednání, jehož shrnutí připravujeme) a odstranění černé skládky v lokalitě V Cihelnách.

DSCF6150
Josef Kebrle
Josef Kebrle
DSCF6151
Radek Modes
Radek Modes

Koncepci strategického plánu podrobil ostré kritice předseda Občanského sdružení Nelahozeves (OsN) Josef Kebrle. Podle jeho slov nelze projekty typu rekonstrukce objektu č. 313 považovat za strategické cíle a představený seznam označil spíše za soupis “největších průšvihů”. Podle Josefa Kebrleho postrádá strategický plán základní koncepční cíle a priority obce. To odmítl zástupce Přemyslovců Jaroslav Huk, který odkázal na SWOT analýzu. Priority projektů lze podle Jaroslava Huka řešit až v závislosti na jejich připravenosti a finančním zabezpečení.

Josef Kebrle dále kritizoval skutečnost, že strategický plán jako jediný zdroj příjmů uvádí Skládku Uhy. Předseda OsN upozornil, že díky změnám legislativy by mohla obec v budoucnu o poplatky ze skládkování snadno přijít.

Na to reagoval šéf hasičů Radek Modes (ČSSD). Podle jeho slov zde skládka je už “čtyřicet let” (ve skutečnosti je to 17 let - skládkování začalo v roce 1995) a podle jeho slov zde bude i nadále. Souhlasil však s tím, že vedle skládky je třeba hledat další zdroje příjmů a jako jednu z možností navrhnul zakoupení budovy bývalé vinopalny (dnešní restaurace a penzion V Podzámčí), která by mohla obci zajistit příjmy z turistiky. Dominantní budovu v samotném centru obce již delší dobu nabízí obci Nelahozeves k odprodeji zdejší kontroverzní podnikatel Josef Kratochvíl.

Možnost zakoupení vinopalny však ostře odmítl zastupitel Jaroslav Král, podle jehož slov na takovou investici obec nemá v současné době peníze.

Další diskuse ukázala, že samotní zastupitelé se zatím zcela neshodli v tom, k čemu má strategický plán vlastně sloužit. Zatímco moderátor debaty Pavel Matoušek tvrdil, že plán by primárně neměl počítat se skládkou jako zdrojem příjmů, starostka Petra Urbanová vnímá strategický plán naopak jako dokument, podle nějž bude obec přidělovat priority projektům financovaným právě z poplatků ze skládky.

(mm)

Strategický plán

Komentáře   

0 #1 Pavel Matoušek 2012-05-10 09:42
Je skoda, ze prislo tak malo obcanu. Da se ovsem ocekavat, ze kritiku se najde mnohonasobne vice. Zastupitele maji jasno, k cemu ma strategicky plan slouzit. Jen mame ruzny nazor na moznosti financovani jednotlivych projektu. Absolutni priznivci skladky maji jasno. A jak vyplynulo z diskuze pritomnych, u obcanu je to podobne.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.