Stavaři položili mostní nosníky nad tratí

most20
Jeden z nových prefabrikovaných nosníků právě dosedá na své místo | foto: Josef Kukla
Jeden z nových prefabrikovaných nosníků právě dosedá na své místo | foto: Josef Kukla
Výstavba nového železničního nadjezdu v Nelahozevsi má za sebou další důležitou fázi. 7. června položila stavební firma hlavní mostní konstrukci přes železniční trať. Přemostění se skládá ze čtyř nosníků, které nad trať postupně přenesl jeřáb. Jak ukazují pořízené obrazové záznamy, pokládka nosníků probíhala bez výluky provozu na trati pod mostem.

Uvnitř video a fotogalerie

Položení prefabrikovaných nosníků proběhlo přesně podle původně avizovaného harmonogramu. Stavbyvedoucí Miloslav Váňa ze stavební firmy SMP CZ potvrdil, že stavba by měla být předána investorovi k užívání dle plánu, tj. do konce července letošního roku. Nepotvrdily se tak spekulace šířící se mezi občany Nelahozevsi, že výstavba nového mostu se má protáhnout až do konce roku.

Po položení čtyř podélných nosníků je dalším krokem jejich tzv. monolitizace, tj. příčné spojení do jednoho nedělitelného tělesa. Následovat bude pokládka izolace a povrchu vozovky včetně chodníku pro pěší. Současně se bude instalovat zábradlí, svodidla, lampy veřejného osvětlení a nakonec dopravní značení.

Rekonstrukce začala v lednu letošního roku. Nejprve byl zbourán starý most z roku 1928 a na jeho místě začal vznikat nový. Nový most bude mít o 2,5 metru širší vozovku, což by dle investora, kterým je Středočeský kraj, mělo přinést zvýšení bezpečnosti provozu. Nový most má mít nosnost 32 tun (starý měl 14 tun). Chodník bude vybudován na jižní straně.

Na pozadí probíhajících stavebních prací nadále probíhá kontrola Ministerstva financí, které prověřuje okolnosti přidělení dotace ze strukturálních fondů Evropské unie, z nichž je stavba z větší části financována. Jak ale zdůraznil Dušan Ružík z Ministerstva financí, tato kontrola byla zahájena ještě před zatčením dnes už bývalého hejtmana Davida Ratha a nereflektuje tedy "aktuální události". Samotný kraj se po nástupu nové hejtmanky Zuzany Moravčíkové současně rozhodl prověřit okolnosti výběrového řízení, v němž o pouhých 200 tisíc korun zvítězila stavební firma SMP CZ. O podezřelých okolnostech této veřejné zakázky jsme informovali zde.

(mm)
Kamera: Stanislav Kuchta
Foto: Josef Kukla

Rekonstrukce nadjezdu

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.