Starosta chce koupit budovu bývalé vinopalny na návsi

P 20190320 160909
Budova bývalé vinopalny na návsi v Nelahozevsi, kde dnes sídlí restaurace V Podzámčí, se možná již brzy stane majetkem obce. Stačí k tomu „maličkost“ – aby zastupitelstvo odsouhlasilo její odkoupení. Záměr koupě předkládaný starostou Jakubem Bryndou budou zastupitelé projednávat již toto pondělí 25. března na svém zasedání. O kupní ceně se stále vedou jednání.

Majitelem domu č. 19 na návsi je podnikatel Josef Kratochvíl. V přízemí budovy je restaurace se zázemím a donedávna zde byl obchod s potravinami. V obou patrech je rozmístěno celkem osm bytů, z toho šest je o velikosti 2 + 1 a zbývající dva jsou 1 + 1. Jeden z bytů je v současné době neobyvatelný, ale rekonstrukci by si zasloužily všechny. Dům je částečně podsklepený, patří k němu velký dvůr se třemi samostatnými garážemi a předzahrádka.

Znalec letos v únoru ocenil nemovitost i s pozemky tržní hodnotou 11,8 milionů korun. Hodnota byla určena takzvanou výnosovou metodou, která pracuje s předpokládaným výnosem z nájemného a na druhé straně s náklady na provoz.

byt1
byt2
byt3
byt4
byt5

Znalec pro nemovitost spočítal též administrativní cenu, a to na 16 milionů korun. Administrativní cena se určuje podle cenového předpisu a používá se zejména pro daňové řízení.

Za kolik peněz by budovu mohla obec koupit, nechce starosta Jakub Brynda zatím sdělit s tím, že stále probíhají vyjednávání. Ta v současné době vede místostarosta Zdeněk Schneider.

Dům byl postaven na počátku 19. století jako součást původního lobkowiczkého panství. Původně sloužil jako vinopalna a toto pojmenování se pro něj používá dodnes. Komunisté objekt znárodnili a Lobkowiczové jej dostali zpět v 90. letech společně se zámkem. Krátce poté jej prodali Josefu Kratochvílovi.

V novodobé historii prošla budova celou řadou dílčích rekonstrukcí. Střecha je z roku 1981, okna o deset let novější. Poslední větší rekonstrukce proběhla v roce 2000. Celková podlahová plocha objektu činí 633 m2, pozemek má celkovou rozlohu 1 237 m2.

dvur1
dvur2

Z osmi bytů jsou v tuto chvíli využívány čtyři, nájemné se pohybuje od 8 500 do 12 000 Kč měsíčně. Nájemné za prostory restaurace činí v sezóně 15 000 Kč měsíčně, mimo sezónu 2 000 Kč měsíčně. Prodejna potravin byla pronajímána za částku 9 500 Kč měsíčně, v současnosti jsou tyto prostory prázdné. Pokud by se pronajímaly všechny prostory, které lze v současné době využívat, měsíční výnos by podle znaleckého posudku činil 76 tisíc korun, tj. 912 tisíc korun ročně.

Samospráva Nelahozevsi o nákupu vinopalny uvažuje už delší dobu. Záměr koupit budovu měl už někdejší starosta Jaroslav Otásek (ve funkci do roku 2010) a s Josefem Kratochvílem v navazujícím volebním období vyjednávala i jeho nástupkyně Petra Urbanová. Ta však po celé funkční období (2010–2014) zápasila s nedostatkem peněz v rozpočtu způsobeným starými dluhy za výstavbu kanalizace. Za starosty Josefa Kebrleho (ve funkci 2014–2018) se žádná jednání nevedla, zato současný starosta Jakub Brynda vyzval Josefa Kratochvíla k obnovení jednání krátce po nástupu do funkce na podzim loňského roku.

prodejna
sklad

Dluhy má obec splacené a naopak dostává několik milionů korun měsíčně z poplatků za ukládání odpadů na Skládku Uhy. Nákup vinopalny si tak může snadno dovolit. V současné době má obec k dispozici více než 200 milionů korun. Přesto podle dostupných informací není rozhodnutí zastupitelstva zdaleka jasné, neboť minimálně část zastupitelů váhá, zda je nákup tohoto objektu skutečně dobrou investicí. Kromě kupní ceny je totiž zjevné, že budova vyžaduje i velkou finanční investici na rekonstrukci. Někteří zastupitelé též údajně nejsou spokojeni s tím, že jsou k rozhodnutí nuceni pod časovým tlakem.

Pouhé dva dny po zasedání totiž vyprší lhůta pro podání žádostí o dotaci Ministerstva financí, kterou mohou získat obce do tří tisíc obyvatel na rekonstrukci menších nájemních bytů. Teoreticky lze z programu čerpat až 10 milionů korun. Ministerstvo výzvu zveřejnilo až koncem února.

restaurace1
restaurace2

Pokud obec budovu koupí a následně získá i dotaci, dům bude nadále využíván k nájemnímu bydlení. Podle předběžných úvah vedení obce by byty mohly být nabídnuty přednostně seniorům, případně i v kombinaci se stálou pečovatelskou službou. Podle starosty Jakuba Bryndy jde o strategicky důležitou transakci, s ohledem na unikátní umístění budovy a celkový nedostatek nemovitostí ve vlastnictví obce. Bez dotace by mohl být účel použití i jiný. V minulých letech zaznívaly nápady přestěhovat do této budovy obecní úřad či zde zřídit druhý stupeň základní školy.

(mm)

Vinopalna

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

+3 #2 Jan Ryšavý 2019-03-23 16:16
Okamžitě koupit. Tady není, mimo vyjednání přijatelné ceny, co řešit. Jako člen, a bývalý předseda, sociální komise obce, tedy jednoznačně ANO.
Citovat
+4 #1 Soňa Brunnerová 2019-03-22 06:09
Jako občanka jsem jednoznačně pro. Investice jsou důležité, zejména pokud mají pomoci občanům a vylepšit fungování obce.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.