• Titulní stránka

Sportoviště a dětská hřiště – co je nového?

IMG 6555
Možná podoba hřiště na lešanské návsi, tak jak si jej představují děti ze základní školy.
Možná podoba hřiště na lešanské návsi, tak jak si jej představují děti ze základní školy.
Na lešanské návsi se začátkem března sešla zhruba desítka lidí, kterým není lhostejná její budoucí podoba, se starostou Jakubem Bryndou. Diskutovalo se o tom, co by si tu obyvatelé přáli vybudovat a co se jim naopak nelíbilo na vizualizaci, kterou obec nechala zpracovat (viz články Jak se sportovišti v Lešanech? a Jak se sportovišti v Lešanech? (2. díl)).

Starosta s sebou na schůzku pro inspiraci přinesl výkresy dětí z místní základní školy. Žáci dostali za úkol namalovat věci, se kterými si nejraději hrají na dětských hřištích.

IMG 6565
Zatímco omladina by si na návsi přála zachovat fotbalovou plochu a koš na basketbal, menší děti by se měly dočkat nových houpaček (klasické závěsné i tzv. hnízdo), kolotoče, prolézačky a prolézací pyramidy. V parku by se v budoucnu měly objevit také fitness stroje, lavičky s podpěrou, stoly pro posezení a na hraní šachů, pítko a nové koše a hřiště na petanque.

Zastávku autobusu by měl nahradit v budoucnu osvětlený přístřešek. Naopak gril účastníci schůzky nechtějí. Podle názoru přítomných postačí přírodní ohniště v blízkém sadu Višňovka.

Na dříve zveřejněné studii některým lidem vadilo také to, že mají být pokáceny některé stromy a v parku nebude dostatek stínu. Pár jich vskutku v budoucnu zmizí, a to konkrétně jehličnany, které jsou vysázeny blízko sebe, a také stromy, které už nejsou zdravé. Všechny stromy na návsi byly zkontrolovány arboristou.

Horní resort

Zastupitelstvo dalo zelenou přípravě změny územního plánu pro plochu severně od resortu, na níž se dnes nachází dětské hřiště a travnatá plocha se dvěma brankami. Obec zde chce vybudovat víceúčelové hřiště podobné tomu, které se před rokem otevřelo na druhém konci obce v Podhořanech, vedle areálu TJ Dynamo Nelahozeves.

Resort
Hřiště v resortu
Hřiště v resortu
Současné přírodní hřiště nevyhovuje mimo jiné z důvodu chybějícího oplocení. Míče nezřídka končí pod prudkým svahem dole na silnici. Během jara by se na louce měl také objevit stůl na stolní tenis, o nějž loni na podzim dopisem požádalo starostu osmnáct lešanských dětí.

Areál Viktorie PTZ

V průběhu jara mělo na loučce vedle fotbalového hřiště PTZ vyrůst nové dětské hřiště. Na poslední chvíli se však objevily komplikace s ochranným pásmem produktovodu, který vede skrz loučku. Obec nyní vyjednává s firmou Synthos Kralupy jako vlastníkem produktovodu o možných řešeních. Instalace hřiště se tak podle starosty posune pravděpodobně o několik měsíců.

Očekávané náklady na výstavbu hřiště činí 1,1 milionu korun. Obec usiluje o získání dotace Ministerstva pro místní rozvoj, která by mohla pokrýt až 70 % ceny.

(sb, mm)

Lešany, Zábava pro děti, TJ PTZ Viktorie, Zpravodaj 2020/2

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence