Společně jsme uklidili obec

1
Druhou dubnovou sobotu proběhla v naší obci akce „Ukliďme spolu Nelahozeves“.

Předpremiéru si ale odbyla již o týden dřív. Tehdy se sešla parta lidí, kteří uklidili nejbližší okolí dětského hřiště na návsi v Lešanech a dále i příkopy kolem hlavní i vedlejších lešanských komunikací. Úklidu se dočkala i Dvořákova stezka.

Druhá dubnová sobota byla hlavně pod patronací našich myslivců, sešli se ale i členové hasičského spolku, občanského sdružení a další občané naší obce. Odhaduji, že se do celé akce zapojilo kolem 80 našich občanů. Mnozí dorazili i se svými dětmi. Je důležité, aby si i ti mladší uvědomili, co práce dá, když se musí sesbírat odpadky, které místní i návštěvníci naší obce bezohledně odhodí.

Sraz měli všichni dobrovolníci u hasičárny pod zámkem, kde se rozdělily rajóny a rozdaly pytle na odpad. O jejich svoz ke kontejneru se pak postarali pánové Šimek a Kuchta. Pod zámek dorazil i zástupce dobrovolníků z Resortu – tam se akce zúčastnilo okolo 20 osob.

DSC 0119
Nově zasazené stromky v Lešanech
Nově zasazené stromky v Lešanech
„Pravdou je, že účast by zcela jistě mohla být hojnější, ale i přesto patří velké díky všem, kteří se dostavili a obětovali svůj víkendový volný čas, stejně tak jako projevili zájem něco se svým domovem udělat a změnit,” napsal mi pan Jiří Michal. “Kromě 'klasické' očisty čili sběru odpadků malých i větších nebo čistění pangejtů se letos také prováděla výsadba nových stromků za staré, které někdo poničil. Bylo velkým štěstím, že se na brigádu dostavilo dostatečné množství silných chlapů, kteří udatně a statečně bojovali jako novodobí rytíři krumpáči a rýči proti velké přesile kamenů a tvrdé země. Ukázalo se několikanásobně těžší, než zasadit strom nový, vykopat již zakořeněný pahýl. Bitva to byla trudná, ale nakonec vítězná a odměnou je pohled na trio mladých stromků, které budeme potkávat na cestě touto alejí.”

Celkem se během akce nasbíralo pět tun odpadu a občas to byly i kuriózní nálezy. Kromě pneumatik, matrací a dalšího „běžného“ odpadu se našly např. i lyžáky.

A tak alespoň na hrnčířské slavnosti, které se na zámku konaly o týden později, byla naše obec o něco čistší. Škoda jen, že to nevydrželo dlouho. Už nyní se po obci povalují opět různé odpadky, což možná svědčí i o tom, že zde chybí koše na odpadky. Ale – pomohly by opravdu?

Ještě jednou obrovské poděkování všem, kteří dorazili, a budeme se těšit na další „vylepšování“ příští rok.

Komentáře   

+3 #1 Jiri 2015-04-29 08:24
Domnívám se, že koše na odpadky by zcela jistě pomohly...vždyť pokud jdete z Resortu do „centra“, tak první odpadkové koše jsou až u obecního úřadu na návsi…na druhou stranu ten, kdo má všech pět pohromadě, tak i nyní si například papírek od nanuku nebo bonbónu raději schová do kapsy, místo toho, aby jej odhodil do lesa…
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.