Sluncem zalitý halloweenský zámek praskal ve švech

DSC 1732
V sobotu 13. října vládlo v Česku takřka letní počasí, teploty se vyšplhaly až k 25 stupňům a na mnoha místech republiky padaly teplotní rekordy. Návštěva zámku Nelahozeves, který v tento den pořádal tradiční halloweenské odpoledne, tak zlákala mnohem více lidí než v minulých letech.

Nečekaný zájem návštěvníků ale značně zaskočil pořadatele, což se bohužel na průběhu akce částečně podepsalo. Takřka okamžitě po otevření zámku ve 13 hodin se začaly všude tvořit obrovské fronty – na vnější i vnitřní pokladně a také u stánků z občerstvením, kterých bylo v areálu zámku naprosté minimum. Podobné to bylo s malováním na obličej a dalšími aktivitami pro děti. Nádvoří zámku, kde se celá akce konala, během krátké chvíle doslova praskalo ve švech. “Celkem dorazilo 2 500 lidí, z toho dva tisíce hned v prvních dvou hodinách,” uvedla manažerka zámku Michaela Martinická. Návštěvnost této akce, dříve pořádané pod názvem Zámecké dýňování, se přitom vždy dosud pohybovala kolem tisícovky.

Přestože v ceně vstupného byla i prohlídka zámku, řada lidí měla smůlu, ačkoliv pořadatelé operativně přidávali dodatečné termíny. “Na prohlídku zámku jsme se již nedostali, a to jsme přijeli okolo druhé,” stěžovala si na Facebooku jedna z návštěvnic, která si postupně vystála dvě dlouhé fronty – jednu na vnější pokladně a druhou na rezervaci prohlídky. Ti, co termín prohlídky dostali (v některých případech za více než dvě hodiny po příchodu), pak nebyli vždy spokojeni s jejím průběhem. Přetížení průvodci totiž viditelně spěchali a někteří tak celý zámek stihli s návštěvníky projít za necelou půlhodinu. “Pospíchalo se z místnosti do místnosti, z historie zámku jsme se zhola nic nedozvěděli,” upozornila jiná návštěvnice. Ta si zároveň stěžovala na nekvalitní služby v okolí zámku. “Když jsme se chtěli někde slušně najíst mimo zámek, tak ze dvou hospod byla jedna zavřená a druhá už neměla skoro žádné jídlo.” Zavřenou hospodou je myšlen patrně hostinec U Janáče, který je mimo provoz už dva roky, stále na něm ale pro zmatení turistů visí velký nápis HOSTINEC.

DSC 1666
Jiní návštěvníci si zase stěžovali, že jejich děti nedostaly slibovanou odměnu za to, že na zámek dorazily v kostýmu. Problémem se ukázal i nedostatek malých dýní. “Dlabat tři dýně obřích rozměrů se nám teda nechtělo,” povzdechla si jedna z návštěvnic. Další se na toto stanoviště pro nával návštěvníků vůbec nedostali, případně neměli čím dlabat, protože málo bylo i lžic a nožů. Podle Michaely Martinické byl velký problém opatřit vůbec nějaké dýně, protože vzhledem k suchému počasí v letošním roce byla úroda velmi slabá.

Ve stejném čase zažívalo nápor i centrum obce pod zámkem. Ačkoliv na silnicích z obou stran byly ukazatele na blízké parkoviště, auta jako obvykle parkovala i v Kralupské ulici, čímž vytvářela problematické úzké hrdlo. Další auta stála přímo pod zámkem u pomníku padlých, což neustále způsobovalo komplikace dalším přijíždějícím či odjíždějícím řidičům a také chodcům a cyklistům, kteří si při kličkování mezi auty jen obtížně hledali bezpečnou cestu na zámek.

Pořadatelé se za všechny problémy na Facebooku omluvili. “Vzhledem ke krásnému počasí přišlo několikanásobně více návštěvníků, než jsme předvídali, a proto nás mrzí, že někteří z vás si nemohli užít vše avizované,” uvedla ve vyjádření správa zámku. Jakmile došly termíny pro prohlídku zámku, pořadatelé okamžitě snížili vstupné na akci na polovinu. Návštěvníkům, kteří platili ještě plné vstupné, ale nedostali se na prohlídku, nabídl zámek bezplatný náhradní termín.

Řada lidí ale průběh akce neviděla tak černě. “Kdyby nebylo tak krásné počasí, nepřišlo by tolik lidi a tak by jistě tyto negativní reakce nebyly,” vyjádřila pochopení jedna z návštěvnic a pochválila kvalitní program i občerstvení. Lidé také oceňovali produkci hudebního divadla Hnedlevedle, které po celé odpoledne rozdávalo na nádvoří radost zejména malým návštěvníkům. Řada hostů zámku také vyjádřila respekt přetíženým pořadatelům, kteří se i přes velmi obtížnou situaci dokázali neustále usmívat a snažili se alespoň v rámci možností všechny problémy řešit. Také Michaela Martinická věří, že akce se většině návštěvníků líbila.

Situace, která v sobotu nastala, je v novodobé historii zámku zcela ojedinělá. Pořadatelé mají obvykle na návštěvnost dobrý odhad a žádné významnější organizační problémy podobné akce neprovázejí. Přesto zámek do budoucna chystá opatření, která by podobným situacím měla zabránit. Jedním z nich je například zavedení předprodeje vstupenek.

Brány nelahozeveského zámku se znovu otevřou již příští sobotu, 27. října od 10 do 17 hodin. Na akci s názvem Pohádkobraní pořadatelé slibují návštěvníkům soutěže pro děti, šermířská vystoupení, pohádku, divadelní představení či projížďky na koni.

(mm)

 

Zámek Nelahozeves

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.