Skládka Uhy -

Kdo rozhodne o rozšíření Skládky Uhy?

IMG 7396

Zde se rozhodne o osudu Skládky Uhy. Alespoň v první instanci.
V předchozím článku jsme se věnovali neveřejnému jednání mezi zastupitelstvem obce Nelahozeves s firmou .A.S.A., které se uskutečnilo minulý týden v sídle obecního úřadu a o jehož průběhu vedení obce není ochotno poskytovat žádné informace. Nyní se podívejme na to, proč by zastupitelé neměli na takový formát jednání vůbec přistupovat a jakou vlastně v celém procesu hrají roli.

.A.S.A. se vrací. Vyjednávání s obcí se zúčastnil i bývalý šéf vojenské rozvědky

sandor

Andor Šándor. Elitní generál ve výslužbě, expert na terorismus, prezident Lvího klubu a nejnověji též bezpečnostní poradce .A.S.A. (Foto: Klára Smílková, www.klarisa.cz)
Dva měsíce poté, co společnost .A.S.A. stáhla ze stavebního úřadu žádost o vydání územního rozhodnutí na rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu a kompostárnu, zahájila firma vyjednávání s obcí Nelahozeves o dalším postupu. Po dvou neformálních setkáních s místostarostou Josefem Kuklou proběhlo tuto středu jednání se zastupiteli v sídle obecního úřadu. Starostka Petra Urbanová však odmítá ke schůzce poskytnout jakékoliv podrobnější informace.

Bude mejdan!

Tento článek je o mejdanu, který přijde (nebo nepřijde), jestli budeme mít skládku. Myslím, že je čas se na tento mejdan, na který se podle nedávné ankety těší řada volených zástupců obce, podívat blíž.

Skládce Uhy stojí v cestě územní plán Nelahozevsi

skladka1

Skládka Uhy
Projekt rozšíření skládky Uhy o IV. etapu, která se má prakticky celá nacházet v územním obvodu Nelahozevsi, již velmi brzy narazí na zásadní překážku. Vyšlo totiž najevo, že záměr je v rozporu s platným územním plánem obce, ačkoliv žadatel, společnost Skládka Uhy (vlastněná firmou .A.S.A.), tvrdí opak.

Provozní řád skládky Uhy je na světě

uhy-obecni-urad Žádosti o poskytnutí platného provozního řádu skládky Uhy bylo vyhověno – starostka Uh Blanka Vaigeltová v tomto týdnu umožnila autorovi článku, aby navštívil Obecní úřad Uhy a stránku po stránce si provozní řád nafotil.

Chcete si přečíst provozní řád skládky Uhy? Zapomeňte

vchod1

Kopírka dnes stojí dost peněz. (Vjezd na skládku Uhy.)
Prostá žádost o zaslání provozního řádu skládky Uhy na dvou úřadech narazila. Krajský úřad považuje provozní řád za hodný patentové ochrany, obec Uhy hraje mrtvého brouka a zřejmě doufá, že žádost nějak vyhnije. Ale ona nevyhnije.

Územní řízení pro skládku Uhy bylo zahájeno

skladka-iv-mapa

Schematický plánek skládky Uhy IV. etapa. V levé části mapy stávající III. etapa.
Skládka tuhého komunálního odpadu Uhy se symbolicky opět o něco přiblížila Nelahozevsi. Kralupský stavební úřad totiž ve čtvrtek 3. listopadu zahájil územní řízení IV. etapy skládky, která má společně s kompostárnou vyrůst v prostoru vytěžené pískovny v severozápadní části územního obvodu obce.

EIA pro skládku Uhy platí, řeklo ministerstvo

Proces posuzování vlivů na životní prostředí pro IV. etapu skládky Uhy proběhl řádně a stanovisko EIA platí. Vyplývá to ze stanoviska, které Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zaslalo Občanskému sdružení Nelahozeves (OsN).

Exkurze na skládce a v kompostárně: dojmy spíše rozpačité

IMG_5279 Dva pondělky po sobě se nesly ve znamení exkurzí pořádaných obcí Nelahozeves a společností .A.S.A. – první směřovala na skládku Uhy, druhá do kompostárny v Tisové.

Podívejte se, jaké dojmy zanechaly obě návštěvy u obyvatel Nelahozevsi. Prohlédněte si fotografie.

Exkurze kompostárny nebude v Tisé, ale v Tisové

Exkurze do kompostárny, původně avizovaná obcí jako exkurze do obce Tisá, bude ve skutečnosti mířit do Tisové - části obce Březová u Sokolova na Karlovarsku, v blízkosti Elektrárny Tisová. Exkurze proběhne v původně oznámeném termínu, tj. v pondělí 14. března 2011.

Exkurze - kompostárna v obci Tisá

Obec Nelahozeves s finanční podporou společnosti .A.S.A. pořádá exkurzi do kompostárny Tisá. Exkurze se uskuteční v pondělí 14. března 2011.

Den otevřených dveří na skládce Uhy

Obec Nelahozeves ve spolupráci se společnosti .A.S.A. pořádá den otevřených dveří na skládce Uhy. Den otevřených dveří se uskuteční v pondělí 7. března 2011 od 9 do 15 hodin.

Nestihli jste přijít na veřejné projednání skládky?

Dne 30. 11. 2010 se v kulturním domě konalo veřejné projednání záměru na vybudování skládky Nelahozeves. Celé jednání pod vedením zástupců Ministerstva životního prostředí trvalo přes tři hodiny a vedle zástupců společnosti .A.S.A., autorů dokumentace a posudku záměru a představitelů některých samospráv se projednání zúčastnilo téměř sto zástupců z řad veřejnosti.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo veřejné projednání ke skládce Nelahozeves

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo veřejné projednání záměru a dokumentace vlivu na životní prostředí skládky Nelahozeves. Veřejné projednání se uskuteční v úterý 30. listopadu od 16 hodin v kulturním domě Pod zámkem.

Veřejné projednání bylo vyhlášeno na základě souboru připomínek, které ministerstvu zaslalo Občanské sdružení Nelahozeves. Připomínky byly zpracovány na základě podnětů od občanů, kteří se cítí připravovanou skládkou ohroženi. Nebýt připomínek sdružení, veřejné projednání by se nekonalo.

Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru

Starosta obce Jaroslav Otásek bude mít u mne ještě dlouho velké černé mínus za předvolební číslo Nelahozeveského zpravodaje, které mu posloužilo jako bezplatná kampaň, zatímco všichni ostatní kandidáti museli letáky tisknout na vlastní náklady a pracně je ve svém volném čase distribuovat po obci.

Odpustil bych mu to, kdyby byly informace ve zpravodaji aspoň objektivní a vyvážené. Ale ani to se bohužel nestalo, zejména v souvislosti se skládkou.

Veřejné setkání občanů se starostou Nelahozevsi aneb Reklama na firmu .A.S.A.

skladka_pozar

Ilustrační foto - požár skládky Uhy v roce 2005

Na běžných veřejných zasedáních zastupitelstva se málokdy sejde více než 20 občanů, ale schůzku s občany ke skládce, kterou narychlo pod tlakem svolal starosta obce Jaroslav Otásek, dorazilo ve středu 6. října 2010 téměř 150 lidí.

Starosta si zřejmě v předtuše problémů pozval řadu sobě nakloněných hostů, mezi kterými byli starostka obce Uhy Blanka Vaigeltová, starosta Turska Václav Vlk, zástupci Úholiček a městských částí Praha-Ďáblice a Březiněves. A v neposlední řadě odborníka na skládky Jindřicha Jinocha.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.