Skládka Uhy -

Skládka se otevřela, první odpady dorazí v červnu

DSCF6060

Mluvčí .A.S.A. Šárka Býmová při slavnostním otevření IV. etapy Skládky Uhy 23. května 2014.
Přestřižením pásky byl v pátek 23. května zahájen provoz IV. etapy Skládky Uhy. Během zimních a jarních měsíců připravila firma .A.S.A. ke skládkování první ze sedmi sektorů skládky. První kamion s odpady by skládka měla přivítat počátkem června.

Odpadky z Kladna = větší hromada za menší peníze?

DSCF4780

Skládka Uhy | Ilustrační foto
Pojďme si ukázat možné kalkulace, co udělá s příjmy ze skládky, když budeme Kladnu dotovat odpadové hospodářství. Zatím nezazněla nejdůležitější věc. Můžeme tím rozpoutat cenovou soutěž mezi skládkami.

Skládka se otevírá, páska se přestřihne 23. května

DSCF4772

Příprava podloží IV. etapy skládky.
Příprava IV. etapy Skládky Uhy finišuje, den D se přiblížil. Provoz skládky bude slavnostně zahájen v pátek 23. května ve 13 hodin. Občané budou mít možnost přitom absolvovat prohlídku areálu. Náběh provozu skládky bude postupný.

Aktualizováno - změna harmonogramu

Kladno chce po Nelahozevsi zpět část poplatku ze skládkování

Obraz0589

Přežít Kladno. To je, oč tu běží. | Foto: Martin Jirotka
Zastupitelstvo Nelahozevsi má před sebou patrně nejdůležitější rozhodnutí v tomto volebním období. Město Kladno totiž chce po naší obci zpět část pětisetkorunového poplatku za odpady, který musí odvádět za skládkování odpadu a který je podle zákona příjmem obce, na jejímž území se skládka nachází. Pokud Nelahozeves Kladnu nevyhoví, město by mohlo začít odpady vozit jinam a obec by z nich neměla nic. Ve hře je až 16 milionů korun ročně.

Na Skládce Uhy našel bagrista nevybuchlou pumu, pyrotechnici ji zneškodnili

puma

Nalezená nevybuchlá puma je asi metr dlouhá, váží 230 kilogramů. Samotná výbušnina uvnitř pumy váží 130 kilogramů, zbytek je železný obal. | Foto: Policie ČR
Bagrista pracující na rozšíření Skládky Uhy narazil krátce před devátou ráno na nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války.

Aktualizováno: Doplněny podrobnosti a historické souvislosti události. Přidána fotogalerie a reportáže ČT a Novy

.A.S.A. daruje obci půl milionu, zaplatí i polovinu sanace prameniště v Hleďsebi

DSCF7358

Kamenná nika v ulici Pod Strání bude opravena i s pomocí peněz .A.S.A.
Společnost .A.S.A., která plánuje v katastru naší obce vybudovat IV. etapu skládky komunálního odpadu, věnuje Nelahozevsi půl milionu korun a dále uhradí polovinu nákladů na sanaci pramenního vývěru v Hleďsebi, která má přijít zhruba na 1,2 milionu korun. Tyto závazky na květnovém zasedání zastupitelstva veřejně deklaroval provozní ředitel .A.S.A. Pavel Tomášek.

Podhořanská silnice: pětadvacet let marnosti

P1020240

Typický obrázek Velvarské ulice. | foto: David Macháček
“Pokud se věc v dohledné době nevyřeší, budeme požadovat zastavení dopravy štěrkopísku obcí. Lidé tam žijí jako dobytek a ne jako na konci dvacátého století.” Tato slova pronesl tehdejší starosta Nelahozevsi Jaroslav Otásek 12. srpna 1993 v rozhovoru pro týdeník Mělnicko, který se ve svém článku zabýval problematickou dopravní situací v Podhořanech a Hleďsebi. “Dohledná doba” se protáhla na 20 let, aniž by se situace jakkoliv změnila. Naopak, k těžbě písku přibyla ještě skládka.

Kraj zastavil odvolací řízení, skládka má definitivní zelenou

DSC02480

Skládka Uhy
Krajský úřad Středočeského kraje ve svém sdělení vyvěšeném v pondělí na úřední desce oficiálně potvrdil, že odvolání proti územnímu rozhodnutí ke IV. etapě skládky bylo staženo. Zároveň konstatoval, že územní rozhodnutí vydané loni v létě Stavebním úřadem v Kralupech nad Vltavou nabylo právní moci. Tímto okamžikem bylo fakticky rozhodnuto o tom, že skládka na území Nelahozevsi nakonec vyroste – pravděpodobně již příští rok.

Moje poslední slovo k referendu

Přesvědčivá většina se vyslovila pro skládku. A v takovém okamžiku je třeba se ptát, zda má menšina právo této většině bránit. Bezpochyby existují i případy, kdy je obrana menšiny vůči rozhodnutí většiny zcela legitimní, ale nemyslím si, že to je tento případ.

OsN nebude stahovat odvolání proti skládce. Rozhodl jediný hlas

DSCF6277

Plocha plánované IV. etapy Skládky Uhy
V událostech ohledně plánovaného rozšíření Skládky Uhy a referenda není nouze o překvapení a zvraty. Dva dny poté, co v referendu většina hlasujících obyvatel obce podpořila rozšíření Skládky Uhy na území obce Nelahozeves, se všeobecně očekávalo, že Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) na nedělní členské schůzi rozhodne o stažení odvolání proti územnímu rozhodnutí pro IV. etapu skládky. K tomu však nakonec nedošlo.

Skládka - Kdo bude zodpovědný za nesplněné sliby?

Myslím si, že vše, co dneska víme o skládce a budoucích plánech ať kraje či státu (i Evropy), můžeme si informace poskládat i v jiné podobě, než nám byla před referendem předložena. Protože faktů je již v diskuzním fóru mnoho a stejně je nečetl každý, kdo hlasoval pro skládku, sepíši vám jen to zásadní, co mne trápí.

Jak se z příznivce skládky stane odpůrce

hlasovaci-listek

Můj hlasovací lístek
Již za 24 hodin budeme vědět, zda si obyvatelé Nelahozevsi přejí život se skládkou či bez ní. Většina lidí už je nejspíš rozhodnuta, jak bude hlasovat, či zda k referendu vůbec půjde. Pro těch pár dosud nerozhodnutých, kteří se ještě stihnou podívat na tento web, je určen následující článek.

Martin Jakoubek, vodohospodář a aktivista

DSCF6130-002

Martin Jakoubek
Jednou z klíčových postav vášnivých debat o rozšíření Skládky Uhy se stal vodohospodář Martin Jakoubek, který od roku 2011 poskytuje vedení obce odbornou podporu pro její kroky v rámci komplikovaného povolovacího procesu skládky. Martin Jakoubek na sebe strhává pozornost nejen svým výrazným a přesvědčivým projevem, ale také tím, že sami představitelé naší obce se na něj stále častěji odkazují jakožto na garanta zákonnosti a bezpečnosti provozu skládky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se vodohospodář striktně držel své role odborného konzultanta v oblasti vodohospodářství. Bohužel je však nutné konstatovat, že se zejména v posledních měsících nechal “v zápalu boje” opakovaně strhnout k výrokům, které značně přesahují jeho expertní roli, za niž je vedením obce z našich kapes placen.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.