Skládka Uhy -

Vysoká hra o skládku: Sporná částka už se blíží 200 milionům

P 20180930 130048 vHDR Auto Již tři roky nedokážou úřady jednoznačně určit, kolik peněz z poplatků ze skládky Uhy patří Nelahozevsi a kolik sousedním Uhům. Zatím není jasné, jak dlouho se bude úřední ping-pong ještě táhnout. V optimistickém případě by pravomocné rozhodnutí mohlo padnout do půl roku.

Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad

DSCF8402

V těchto místech má vyrůst nová linka na zpracování odpadu. V pozadí je IV. etapa skládky, vpravo rekultivovaná III. etapa.
Záměr odpadové firmy .A.S.A. vybudovat v areálu Skládky Uhy linku na zpracování odpadu dostal první dobrozdání. Krajský úřad rozhodl, že zařízení nepotřebuje posudek vlivů na životní prostředí, tzv. EIA.

Na skládce Uhy má vyrůst linka, která z odpadů vyrobí palivo

DSCF8402

V těchto místech má vyrůst hala pro přeměnu odpadu na palivo.
Na území Nelahozevsi, v těsném sousedství skládky Uhy, chce odpadová firma .A.S.A. postavit halu s novou výrobní linkou. Ta by ze směsného odpadu přiváženého na skládku dokázala vyrobit alternativní palivo pro cementárny.

Nelahozeves se probrala, žádá celý poplatek ze skládky

DSCF9739

Skládka Uhy
Bezmála tři čtvrtě roku trvalo, než se Nelahozeves začala aktivně bránit proti nevýhodnému rozdělování poplatků za ukládání odpadů na Skládce Uhy. Minulý pátek dorazil na krajský úřad podnět, jímž se naše obec snaží zvrátit nepříznivý stav ve svůj prospěch.

Nelahozeves o skládkovací poplatek nebojuje

DSCF1533

IV. etapa Skládky Uhy
Již třetí měsíc dostává obec Nelahozeves pouze čtvrtinu poplatků vybraných společností .A.S.A. za ukládání odpadů na Skládku Uhy. A zatím se proti tomu nijak nebrání.

Věřím, že se náhled Nelahozevsi změní, říká představitel .A.S.A. Libor Luňáček

DSCF1527

Libor Luňáček
Se společností .A.S.A. je obec Nelahozeves spojena pupeční šňůrou. S podporou obyvatel v loňském referendu nedávno odpadová firma otevřela IV. etapu Skládky Uhy na území Nelahozevsi. Současně navíc potvrdila svou pozici i jako dodavatel služeb pro obec, když vyhrála veřejnou soutěž na sběr a svoz veškerého komunálního odpadu z obce. Mnohem více však naší obcí v poslední době rezonuje otázka rozdělení poplatků ze skládkování. Je logické, že právě poplatky se staly hlavním tématem rozhovoru s regionálním vedoucím obchodu firmy .A.S.A. Liborem Luňáčkem a vedoucím Skládky Uhy Vilémem Kvapilem.

První peníze dorazily. Nelahozeves dostala za skládku jen čtvrtinu

DSCF7293 Odpadová firma .A.S.A. poslala Nelahozevsi první vybrané poplatky za skládkování na nově otevřené IV. etapě Skládky Uhy. Za červen dostala naše obec 342 tisíc korun, což je jen zhruba čtvrtina všech vybraných poplatků. Zbytek, bezmála milion korun, by měla dostat sousední obec Uhy.

Co kraj, to názor. Na jižní Moravě rozdělují poplatky za skládkování jinak

skladka tko

Historie jihomoravské Skládky Bratčice se nápadně podobá historii Skládky Uhy. | Foto: Stavos Brno
Středočeský krajský úřad si myslí, že celý areál Skládky Uhy, budovaný již od roku 1994, je třeba považovat za jedinou skládku a podle toho rozdělit poplatek mezi Uhy a Nelahozeves. Existuje už ale verdikt krajského úřadu, který to vidí úplně jinak. Problém je jen v tom, že jde o Krajský úřad Jihomoravského kraje a týká se jiné skládky.

Většina peněz ze IV. etapy patří Uhům, tvrdí krajský úřad

DSCF4780

Staré části skládky na území Uh jsou mnohem větší než nově otevřená část v katastru Nelahozevsi.
Do třaskavé kauzy o rozdělení příjmů ze Skládky Uhy mezi Nelahozeves a Uhy vstoupil Krajský úřad Středočeského kraje. Podle jeho názoru Nelahozevsi patří jen zhruba čtvrtina vybraných poplatků – zbytek by měl nadále putovat do rozpočtu obce Uhy. Nelahozeves se hodlá tomuto výkladu bránit, v krajním případě i soudní cestou.

Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky

DSCF6935-001

Skládka Uhy
Nelahozeves obdržela stanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) ke způsobu rozdělení poplatku za ukládání odpadu na Skládku Uhy. Ministerstvo ve svém vyjádření potvrdilo, že do plochy skládky by se měly započítávat i přidružené provozy, které leží v katastru sousední obce Uhy – ty by tedy podle názoru MŽP měly dostávat část příjmů ze skládky.

Rozdělením peněz ze Skládky Uhy se bude zabývat Ministerstvo životního prostředí

DSCF8037

Vodohospodář Martin Jakoubek na středečním veřejném jednání k rozdělení peněz ze skládky.
Diskuse o způsobu rozdělení peněz ze skládky mezi obce Nelahozeves a Uhy začíná dostávat poněkud absurdní nádech. Podstatnou část středečního veřejného jednání o této problematice totiž zabrala debata o tom, zda se do plochy skládky počítají i příjezdové cesty či kogenerační jednotka. Tyto faktory totiž mohou ovlivnit, kolik peněz bude ze skládky dostávat naše obec a kolik sousední Uhy.

Jak si Nelahozeves a Uhy rozdělí peníze ze skládky? Veřejné projednání už tuto středu

DSCF6143

Podle analýzy firmy .A.S.A. se přidružené provozy skládky (na snímku vlevo) započítávají do celkové plochy skládky a obec Uhy by tak z nich nadále měla dostávat část poplatku.
Nedávno vyšlo najevo, že Nelahozeves pravděpodobně nebude dostávat pětisetkorunový poplatek ze Skládky Uhy celý – menší část peněz by měla nadále proudit do rozpočtu obce Uhy. K problematice obec zorganizovala veřejné projednání, které se uskuteční již tuto středu 9. července od 18 hodin v prostorách volnočasového centra v Zagarolské ulici.

Z prvních peněz ze skládky splatíme dluhy

DSCF6935

V pozadí III. etapa, v popředí část prvního sektoru IV. etapy.
Počínaje červencem letošního roku by měly na účet Nelahozevsi plynout příjmy z poplatku, který odvádějí původci odpadu za jeho ukládání na Skládku Uhy. Peníze bude .A.S.A. posílat na zvláštní účet, nestanou se tedy automatickou součástí běžného rozpočtu. Podle starostky Petry Urbanové by mělo o každém výběru z tohoto účtu rozhodnout zastupitelstvo. Do voleb starostka plánuje utratit nejvýše devět milionů, z větší části na předčasné splacení dluhů.

Parlament chystá snížení odvodů pro obce za skládkování. Co na to Kladno?

DSCF6941

Co z ní budeme mít? (v pozadí prostor pro IV, etapu Skládky Uhy)
Druhým čtením prošel v úterý Poslaneckou sněmovnou pozměňovací návrh poslance Ladislava Oklešťka (ANO), který by přinesl postupné snižování kompenzačního poplatku pro obce za skládkování odpadu. K prvnímu snížení by mělo dojít už od roku 2015, tj. za půl roku. Návrh má podporu důležitých ministerstev. Poslední legislativní vývoj staví do nového světla probíhající jednání obce Nelahozeves s městem Kladno o vrácení části poplatku ze skládkování na Skládce Uhy.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence