• Titulní stránka

Setkání šibřinkářů

DSCF7572
V sobotu 22. června od 18 hodin se konal v tělocvičně TJ Dynamo Nelahozeves sraz všech, kdo od roku 1975 účinkoval na Šibřinkách.

Setkání začalo přípitkem šampaňským a vzpomínkou na všechny, kteří už se zúčastnit nemohou.

Mirka Pantůčková předala Lídě Čapkové kytici s poděkováním za nashromáždění a srovnání diapozitivů z dob, kdy ještě nebylo ani video.

Pak začalo prohlížení, bylo však často zastavováno výkřiky účastníků, kteří se poznávali na obrázcích: „Jé, to jsem já?!“ Na druhou stranu je nutno přiznat, že někteří se naopak už nepoznávali vůbec… :-)

Tím samozřejmě došlo k značnému zdržení, takže v deset hodin večer bylo konstatováno, že jsme měli začít s promítáním dřív, aby se vše stihlo – to je poučení pro příště.

Mirka již před několika lety od Lídy převzala žezlo v organizování Šibřinek a spolu s Hedvikou Bártovou a dalšími se této činnosti věnuje celým svým srdcem!

Ze setkání šibřinkářů

Asi není tolik míst, kde se drží tyto tradice (možná na Moravě), ale Nelahozeves je jedním z těch, kde se mohou pochlubit již 38. výročím Šibřinek.

Co jsou to Šibřinky?

Je to Sokolský maškarní ples, pořádaný v určitém rázu podle ohlášeného tématu. Podle „šibřit“ – tropit si žerty. Masky, korzující po sále, mají právo si vybrat tanečníky a ti je nesmí odmítnout. Tečkou za rejem masek je odmaskování, často spojené s humorným překvapením.

Nelahozeves je vyhlášená svojí půlnoční scénou, která dle nejen mého skromného mínění bývá nejlepší v širokém okolí.

Já se jich od svého příchodu do Nelahozevsi zúčastnila již více jak třicetkrát. Jako mladší cvičenci jsme měli vždy fyzicky náročnější představení. Ti starší zase zaujali nákladnějšími kostýmy. Přestože příprava je vždy náročná zejména na čas, opět po roce se vždy rádi sejdeme při předvánočním plánování dalších Šibřinek. Máme vyzkoušeno, že nejlepší nápady přicházejí zejména díky silvestrovskému opojení!

Vzhůru do dalších Šibřinek!

Velmi malý výřez z archivu nelahozeveských Šibřinek

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence