• Titulní stránka

Šest zastupitelů žádá konkurz na ředitelku mateřské školy

DSCF1158
Šestice zastupitelů v pondělí požádala o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. Zastupitelé na něm chtějí rozhodnout o vyhlášení konkurzu na ředitelku Mateřské školy Nelahozeves.

Pod žádostí o svolání zasedání s tímto jediným bodem jsou podepsáni zastupitelé Radek Modes, Eliška Brázdová, Josef Kukla, Květuše DittrichováJaroslav Král a Václav Turecký. Podle zákona stačí k vyvolání zasedání třetina zastupitelů, tedy v našem případě tři. Starostka Petra Urbanová musí v takovém případě zasedání svolat do 21 dnů. Podle dostupných informací by mělo zasedání proběhnout ve středu 23. dubna.

Zastupitelé mají důvod ke spěchu – ve středu 30. dubna totiž vyprší lhůta, do kdy může obec vyhlásit konkurz na místo ředitelky Mateřské školy Nelahozeves. Pokud by obec do tohoto data konkurz nevyhlásila, funkční období současné ředitelky Ilony Sedlářové by se podle zákona automaticky prodloužilo o dalších šest let, tedy do roku 2020. A to si zjevně část zastupitelů nepřeje – buď by na jejím místě raději viděli někoho jiného, nebo alespoň chtějí, aby Ilona Sedlářová svou pozici, která se v uplynulých třech letech několikrát vážně rozviklala, obhájila v konkurzu.

DSCF1785
Na listopadovém zasedání zastupitelstva, kde se projednávala mateřská škola, bylo plno.
Na listopadovém zasedání zastupitelstva, kde se projednávala mateřská škola, bylo plno.
Zastupitelstvo se mateřskou školou zabývalo naposledy před půl rokem – na listopadovém zasedání se za velké účasti veřejnosti projednávala
pdf
zpráva České školní inspekce. Inspektorky školku navštívily na podnět starostky, která je pozvala v reakci na stížnost bývalé učitelky mateřské školy Veroniky Schafferové. Učitelka ve své stížnosti kritizovala některé pedagogické postupy ředitelky Ilony Sedlářové a stěžovala si též na špatnou atmosféru v pracovním kolektivu. Podobné výhrady zaznívaly i ze strany dalších učitelek, jiné se ale za ředitelku naopak postavily.

Inspekce dala v některých bodech Veronice Schafferové za pravdu, starostka však na listopadovém zasedání dala najevo, že výhrady v inspekční zprávě nepovažuje za zásadní. “Vedení školky paní ředitelkou považuji za profesionální. Paní ředitelka je přístupná novým podnětům a názorům. Osobní vztahy na pracovišti si bude řešit paní ředitelka. Konkurz na ředitelku školy nebude vyhlášen. To je moje rozhodnutí,” uzavřela starostka.

Ze zastupitelů tehdy reagoval pouze Pavel Matoušek. Poukázal na to, že na poradě zastupitelů, která zasedání předcházela, vyjádřila Petra Urbanová ochotu konkurz vypsat. Starostka opáčila, že názor změnila po návštěvě mateřské školy. Když se vzápětí zeptala zastupitelů, zda by chtěli v této věci uplatnit svou pravomoc, nikdo nereagoval.

DSCF1197
Ředitelka školky Ilona Sedlářová (vlevo) se starostkou Petrou Urbanovou (vpravo) při slavnostním otevření nové budovy školky v Zagarolské ulici v roce 2012. Uprostřed tehdejší hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková.
Ředitelka školky Ilona Sedlářová (vlevo) se starostkou Petrou Urbanovou (vpravo) při slavnostním otevření nové budovy školky v Zagarolské ulici v roce 2012. Uprostřed tehdejší hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková.
Situace se však očividně změnila a část zastupitelů je nyní patrně připravena rozhodnutí starostky zvrátit. Pokud by na dubnovém zasedání podpořilo vyhlášení konkurzu alespoň pět zastupitelů, Petra Urbanová by se musela podřídit a konkurz vypsat. Měla by na to sice jen několik dní, může však využít
pdf
dokumentaci z konkurzu, který vyhlásila v roce 2011 po rezignaci Ivany Janovské.

Pokud by byl konkurz vyhlášen, klíčovou roli by hrála konkurzní komise. Zda se zastupitelstvo rozhodne mluvit i do složení komise, či zda výběr ponechá na starostce, zatím není známo. Obec do šestičlenné komise nominuje čtyři zástupce. Jedním z členů musí být některá z učitelek současné mateřské školy, další musí být odborníkem v oblasti státní správy a organizace a řízení mateřských škol. Další dva členy jmenuje obec dle vlastního výběru. Šestici doplňuje jeden zástupce krajského úřadu a školní inspekce.

Složení výběrové komise v konkurzním řízení v roce 2011, v němž zvítězila Ilona Sedlářová

  • Předseda: Stanislav Kuchta – předseda výboru školského, sociálního a kulturního (výbor byl již pro nečinnost zrušen)
  • Mgr. Petra Urbanová – starostka obce
  • Ivana Janovská – tehdejší ředitelka mateřské školy
  • Mgr. Klára Stočková – vedoucí oddělení školství MěÚ Mělník
  • Mgr. Ladislava Halvová – zástupce České školní inspekce
  • Mgr. Miloslav Roubal – pověřený ředitelem Krajského úřadu Středočeského kraje

(mm, kolejkom)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.