Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student

DSCF4968
Dominik Deket
Dominik Deket
Dálková železniční trať rozřezává Nelahozeves na dvě poloviny. Velký rozhled na obě strany přímo svádí k tomu, aby si lidé zkracovali cestu přes koleje, a to i v místech, kde je k dispozici podchod. Právě to se stalo osudným čtyřiaosmdesátiletému seniorovi, který ve čtvrtek 22. září ve večerních hodinách přecházel se svou manželkou trať v prostoru železniční stanice Nelahozeves.

Oba senioři ignorovali blízký podchod vybavený výtahem a na třetí nástupiště, ze kterého odjíždějí místní vlaky do Kralup, se snažili dostat přes koleje. Zatímco seniorka ještě stačila přijíždějícímu vlaku uskočit, její manžel, který si při chůzi pomáhal berlemi, měl méně štěstí: projíždějící rychlík ho srazil. Muž na následky zranění zemřel nedaleko nástupiště.

“Vlak ho odhodil asi tři metry,” popsal tragédii jeden ze svědků, čtrnáctiletý student Dominik Deket z Nelahozevsi. Ten se následně snažil společně se svými dvěma přáteli, Denisou Nídrovou a Jaroslavem Putzem ze Slatiny, dědečka oživit. Trojice mladých lidí zároveň přivolala záchranku.

“Když jsme k němu přišli, ještě měl tep a dýchal.” Studenti otočili seniora na bok do stabilizované polohy, podepřeli mu hlavu a vyndali mu jazyk. Všemu přihlížela jeho šokovaná manželka. “Měl zpřelámané ruce i nohy a krvácel, mimo jiné i z hlavy, která byla zčásti úplně otevřená,” popisuje Dominik hrůznou událost. Senior jim přes poskytnutou první pomoc po několika minutách zemřel v náručí. Záchranka podle studentů přijela až nejméně za deset minut, kdy už byl muž mrtvý. Záchranáři se již o žádné oživování nepokoušeli a nechali bezvládné tělo ležet nepřikryté v prostoru nádraží.

20140317 173756
Podchod na nádraží využívá málokdo.
Podchod na nádraží využívá málokdo.
V okamžiku srážky bylo v prostoru nádraží několik dalších lidí. Přes naléhání studentů ale nikdo z nich na pomoc nepřispěchal. Skupince nepomohl ani pracovník železniční stanice Nelahozeves, který jim dle Dominika odmítl zapůjčit lékárničku.

Na místě střetu kromě záchranky zasahovali i kralupští profesionální hasiči a jejich drážní kolegové, stejně jako policisté. Ti si skupinky studentů ale vůbec nevšímali. Teprve po hodině byli upozorněni na to, že událost má nějaké svědky, kteří na nádraží stále čekají na vyslechnutí.

Zhruba šedesátka cestujících byla z rychlíku evakuována včetně zavazadel. Provoz na trati byl obnoven po více než hodině.

Příkladný přístup Dominika a jeho přátel ocenila dcera zesnulého seniora A. B. “Ráda bych spolu s mojí maminkou poděkovala vašemu synovi za obětavou, upřímnou a velmi profesionální pomoc na místě nehody.” napsala dcera v SMS zprávě Dominikově matce.

Podle starosty Josefa Kebrleho je k podobnému činu třeba velké míry osobní odvahy a zodpovědnosti. “Dominik v této zkoušce obstál a stal se ostatním příkladem,” uvedl starosta. Jak doplnil místostarosta Josef Kukla, vedení obce zvažuje vhodnou formu veřejného ocenění mladého hocha. Podobně si podle místostarosty zaslouží ocenění lidé, kteří před třemi týdny pomohli seniorce, která zkolabovala na bicyklu před památníkem Antonína Dvořáka.

Vlaky v prostoru nádraží projíždějí podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala rychlostí okolo sta kilometrů za hodinu. I při použití rychlobrzdy je však brzdná dráha takto rychle jedoucího vlaku stále dlouhá téměř kilometr. Vlaky zpomalují až při průjezdu kolem zámku. I tam je přecházení přes koleje velmi častým jevem.

Častým jevem jsou bohužel i tragédie na dráze v Nelahozevsi, a to hlavně kvůli nedalekým tunelům, které jsou vyhledávaným místem sebevrahů. Naposledy zde ukončila život letos 6. července dvaašedesátiletá žena z Kralup nad Vltavou.

(mm)

Komentáře   

+24 #14 Josef 2017-08-21 12:48
Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže
Souhlasím, bohužel otec Dominika je podvodník, snad se Dominik vezme příklad z někoho jiného. Hanba jeho otci.
Citovat
+25 #13 Jakub R. 2017-03-20 18:41
Přesto, že toho hocha neznam, tak vypovída o jeho lidských kvalitách. Je hezké, že tu ještě jsou lidé, kteří nezavřou oči a nejdou dal. Kazdopadne at se nepotatí:-((
Citovat
+30 #12 Jirka40 2017-01-12 11:58
Cituji Deket Boris:
Jsem hrdy na svého synka DOMINIKA

Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže
Citovat
-10 #11 marketa 2016-11-27 16:08
Gratuluji,jste bezvadný oba,všechna cest
Citovat
-10 #10 marketa 2016-11-27 16:06
Klobouk dolů,nádherné ,nemám slov a Dominik je fakt bezva,jsi na něho právem pyšný,takto :)
Citovat
-10 #9 Erika 2016-11-24 22:52
Klobouk dolu pred Dominikem. Kde jaky dospeli by takovou situaci nezvladl. Rodice ho skvele vychovali. Diky za takovou mladez!!!
Citovat
-10 #8 Jan Ryšavý 2016-11-24 21:59
Obdivuji takovou mládež a děkuji takovým rodinám,kde vychovávají takovéto děti. Dominiku neznám Tě, ale říkám chlapsky "jsi dobrej".
Citovat
0 #7 Nina Šarbochová 2016-11-24 17:32
Všechna čest Dominiku.
Citovat
-5 #6 Vojtěch Zázvorka 2016-11-24 15:59
Musím říct, že se Dominik s jeho kamarády zachovali velmi statečně a rozumně, první pomoc by měl ovládat každý, jen si to mnoho lidí dnes neuvědomuje, což je tady vidět u lidí čekajících na zastávce a zmíněného zaměstnance drah, kvůli neuvědomění ale právě v takovýhle případech může někdo přijít o život. Zranění bohužel ale byla tak kritická, že ani přijíždějící záchranná služba nemohla pomoci.

Dominik a jeho kamarádi si zaslouží veliký RESPEKT za takovýto hrdinný čin.
Citovat
-1 #5 Petr Sýkora 2016-11-22 12:52
Dominik je statečný mladík, kterému evidentně není lhostejné co se kolem něho děje. Je mimořádně sympatické, že se nebojí pomoci druhému byť to přináší obtíže a je nutné vynaložit odvahu k překonání strachu a obav.
Citovat
-2 #4 Romana 2016-11-21 23:59
Klobouk dolu před tímto mladým chlapcem, je vidět , že mu rodiče dali dobrý základ do života.
V dnešním uspěchaném a chaotického světě se každý stará jen o sebe a ani ho nenapadne pomoci člověku v nouzi. Jsem ráda, že existují lidé jako tento statečný a empatický chlapec . :)))
Děkuji
Citovat
-3 #3 Igor 2016-11-21 22:58
Ja si myslim ze dnesni svet je takovej nikdo se o nikoho nezajima a je vsem vsechno jedno... pokud se nejedna o penize .... samozrejme bych chtel pochvalit kluka kterej zachranoval dedecka a snazil se proto neco udelat... je to asi dobrou vychovou .. bouzel to nepomohle ... ale budem doufat ze tenhle tragickej pripat kterej se odehral na kolejisti ... pride prikladem ... nebo aspon prikladem k zamisleni co je v dnesni uspechane dobe spatne ... a co by se mohlo delat jinak ( lepe ) a hlavne ze kazdymu je vsechno uplne jedno jestli neko nekde umira nebo ne
Citovat
-3 #2 Jan Zeman 2016-11-21 22:24
Na tomto příkladu s bohužel smutným koncem je vidět lhostejnost některých lidí k lidskému živitu. Povětšinou jsou to ti samí lidé, kteří poukazují na to, jak se dnešní mládež neumí chovat a že nemá žádné lidské hosnoty. Má a dost velké. Ruku na srdce. Kdo z dospělích by se takto zachoval? Je to příklad pro všechny lidi, jak by se měli zachovat. Nikdo neví, kdy bude pomoc potřebovat sám.
Citovat
-7 #1 Deket Boris 2016-11-21 20:15
Jsem hrdy na svého synka DOMINIKA
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.