Rybníčky se mají stát příjemným místem

DSCF3265
Rybníčky u prameniště v Hleďsebi, které byly zrekonstruované v loňském roce, by měly dostat novou přívětivější podobu.

V současné době je svah nad hladinou prudký a nezpevněný. Hrozí sesuvy půdy do nádrží a tím jejich zanášení. Nahoře na hraně svahu chybí zábradlí. Betonové prostranství s lavičkou a vodní pumpou přiléhá k jižní stěně domu. Za slunečného počasí tam vydrží sedět kvůli vedru asi málokdo.

DSCF3371
Projekt ozelenění realizuje podle svého vlastního návrhu Petr Šebesta z Kralup nad Vltavou (na snímku)
Projekt ozelenění realizuje podle svého vlastního návrhu Petr Šebesta z Kralup nad Vltavou (na snímku)
Proto se obec rozhodla místo nechat upravit tak, aby se nádrže zbytečně nezanášely sesouvajícím se materiálem a plnily svoji primární funkci, tj. zadržovaly vodu z prameniště a aby mohlo být toto místo využíváno i k odpočinku. V rámci prací právě prováděných firmou Sheba dojde ke zpevnění zmiňovaného břehu tak, aby se po něm mohli pohybovat i pracovníci údržby. Nahoře na svahu bude umístěno zábradlí, které by mělo zabránit případným pádům do vody. U paty svahu na opačné straně náspu vzniknou dvě řady sezení. Svah nad ním bude zatravněn.
DSCF7781
Klidová zóna
Klidová zóna
Stávající torzo stromu bude upraveno a přemístěno k nově vznikajícímu sezení pod stromy. Prostor bude osázen dalšími stromy a keři. Všechny nové prvky budou vyrobeny z masivního dřeva, cestička vysypána štěrkem. Do prostoru bude instalován stojan na kola. Celý projekt ozelenění za necelých 100 tisíc korun by měl být hotov do konce června. Díky těmto úpravám by se z okolí prameniště mělo stát klidné místo lákající k relaxaci.

DSCF3369
Práce by měly být hotovy do konce června.
Práce by měly být hotovy do konce června.
Prameniště v Hleďsebi bylo zrevitalizováno loni v létě za dva miliony korun, v soutěži zvítězila firma majitele Mariny Vltava Petra Koženého. Dvě zanesená a zarostlá jezírka byla vyčištěna a jejich dno bylo upraveno tak, aby byla obnovena jejich původní vsakovací funkce. Ve svahu byla zrekonstruována historická nika a pod rybníčky byl opraven odvod odtékající vody. Současně v místě vznikla malá oddychová plocha s vodními prvky pro děti, lavičkou a odpadkovým košem. Klidová zóna je ohraničena malým plotem, branka by podle provozního řádu měla být otevřena vždy od 1. dubna do 31. října.

ozeleneni
Původní projekt ozelenění dozná v průběhu realizace ještě několik malých změn.
Původní projekt ozelenění dozná v průběhu realizace ještě několik malých změn.
Na obnově rybníčků se měla původně finančně podílet i odpadová firma .A.S.A. Slíbený půlmilion korun ale obci nakonec neposkytla, což zástupce firmy Libor Luňáček v loňském rozhovoru pro portál Nela.cz odůvodnil nedodržením sjednaných dohod ze strany tehdejší starostky Petry Urbanové.

Provedenou sanaci prameniště v loňském předvolebním rozhovoru ostře kritizoval i šéf místní ČSSD Radek Modes. Celý projekt označil za “vyhozené peníze” a varoval před možným sesouváním svahů rybníčků při větších deštích. Podle Radka Modese byla navíc klidová zóna navržena na nevhodném místě těsně před okny rodinného domu. Ten je v současné době neobydlený a již delší dobu je nabízen k prodeji a následné demolici nebo kompletní rekonstrukci. Sklo z oken domu vysypané přímo do prostoru klidové zóny bylo v polovině dubna nahlášeno přes aplikaci ZmapujTo.cz. Pracovníci údržby pak střepy uklidili.

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.