• Titulní stránka

Ředitelka školky Ilona Sedlářová rezignovala

DSCF2353
Ilona Sedlářová na prosincovém rozsvěcení vánočního stromu v Nelahozevsi.
Ilona Sedlářová na prosincovém rozsvěcení vánočního stromu v Nelahozevsi.
Ředitelka Mateřské školy Nelahozeves Ilona Sedlářová odstoupila z funkce. Její rozhodnutí oznámila starostka Nelahozevsi Petra Urbanová na středečním zasedání zastupitelstva.

Ilona Sedlářová nečekaně rezignovala v reakci na aktivitu šesti zastupitelů, kteří si před dvěma týdny vynutili svolání zastupitelstva, na němž chtěli projednat konkurz na ředitelku školky. Ten by musel být podle zákona vyhlášen do 30. dubna letošního roku, jinak by se dosavadní ředitelce automaticky prodloužilo funkční období na dalších šest let. Zastupitel Radek Modes měl pro toto zasedání připraven návrh usnesení, kterým by zastupitelstvo starostce uložilo konkurz vyhlásit. Na to už však nedošlo – v rezignačním dopise adresovaném zastupitelům Ilona Sedlářová sdělila, že aktivitu šesti zastupitelů vyhodnotila jako signál nedůvěry a rozhodla se tedy sama skončit. “Nadále již nemám chuť čelit dalším útokům,” sdělila odstupující ředitelka.

Ilona Sedlářová z funkce odchází okamžitě. Do doby, než bude v konkurzu nalezena nová ředitelka či ředitel, povede školku učitelka Hana Sadílková. Ta bude muset okamžitě převzít například probíhající agendu přijímání dětí na příští školní rok. Zda bude Ilona Sedlářová nadále působit ve školce jako řadová učitelka, či zda odejde z Nelahozevsi úplně, není zatím známo.

Dopis Ilony Sedlářové starostce a zastupitelům

Vážená paní starostko, vážené zastupitelstvo,

dne 7. dubna 2014 jsem obdržela informaci, že část zastupitelů zažádala o svolání zasedání zastupitelstva na téma vyhlášení konkurzu na ředitelku Mateřské školy Nelahozeves, a proto se na Vás obracím se svým stanoviskem.

Během svého působení v Nelahozevsi jsem vždy vykonávala svou práci svědomitě, dbala jsem na ekonomické zájmy obce a zajišťovala jsem pestrý program dětem. Věřila jsem, že počáteční nedůvěru místních lidí vyvrátím svou dobrou prací. Přesto jsem čelila mnoha aférám, které jsem překonala nejen argumentačně, ale i lidsky. Žila jsem v domnění, že se nepřátelství lidí vytratilo a že jsou krize zažehnány.

Proto mě překvapilo, že se většina zastupitelů rozhodla vrátit se k projednání konkurzu. Neznám důvody, pro které tak činí. Považuji to však za signál nedůvěry ve vedení školy mou osobou. Vzhledem k tomu, že již nadále nemám chuť čelit dalším útokům, odstupuji z funkce dne 23. dubna.

Děkuji Vám, paní starostko, za Vaši podporu. Dále bych také chtěla poděkovat za podporu pana Matouška a pana Kuchty. Velmi si vážím vedoucích, kteří se dokážou postavit za své podřízené. Přeji Vám, abyste našli dobrého ředitele.

S pozdravem

Ilona Sedlářová

Podstatná část diskuse zastupitelů se věnovala kladům a záporům působení Ilony Sedlářové ve funkci ředitelky. Starostka Petra Urbanová se za odstupující ředitelku postavila. “Chod školky zajišťovala samostatně a odpovědně,” uvedla starostka a zmínila mj. profesionální zavedení nové školky v Zagarolské ulici či nové webové stránky školky, kterým se ředitelka věnovala ve svém volném čase. Vrátila se též k poslední zprávě České školní inspekce, která školku navštívila na její podnět loni v září. “Školní inspekce neshledala žádné nedostatky,” konstatovala Petra Urbanová. Inspekční zpráva přitom obsahovala celou řadu výhrad, jako je přetěžování dětí či nestabilní pracovní kolektiv.

DSCF5119
Radek Modes na zasedání zastupitelstva
Radek Modes na zasedání zastupitelstva
Právě na problematické vztahy na pracovišti školky poukázal zastupitel Radek Modes. Připomněl četné veřejné stížnosti učitelek na Ilonu Sedlářovou, vysokou fluktuaci pedagogických pracovnic a náznaky šikany učitelek ze strany ředitelky. “Vztahy na pracovišti nejsou dobré a myslíme si, že to ovlivňuje i děti,” konstatoval Radek Modes. Mimo jiné zmínil i vytýkací dopis, který dostala učitelka Veronika Schafferová den poté, co loni v létě prostřednictvím svého manžela podala na svou nadřízenou stížnost. Ve vytýkacím dopise (ke stažení
pdf
zde) Ilona Sedlářová hrozí Veronice Schafferové vyhazovem za to, že údajně neuklidila v zahradním domku a že potlačovala samostatnost dětí tím, že jim podávala nůžky a fixy. Podle Radka Modese jsou důvody uvedené v dopise směšné. Zastupitel kritizoval také přístup ředitelky k rodičům.

Zastupitel Pavel Matoušek v reakci uvedl, že výhrady části zastupitelů vůči ředitelce se vesměs odkazují na starší incidenty z let 2012–2013. Současně připomněl rok 2011, kdy Ilona Sedlářová nastupovala do funkce. “Paní ředitelku předcházely fámy, polopravdy i nepravdy,” odkázal zastupitel na pochybnosti, které se šířily mezi lidmi krátce po zveřejnění výsledku konkurzního řízení. “To vše poznamenalo její další fungování,” konstatoval Pavel Matoušek a doplnil, že si také loni přál konkurz, ale v současné době považuje již situaci za stabilizovanou. Aktivitu šestice zastupitelů dal do souvislosti s blížícími se komunálními volbami. Ty proběhnou letos na podzim.

Místostarosta Josef Kukla se v diskusi vrátil ke kauze z roku 2012, kdy tehdejší učitelka Ludmila Brožovská obvinila Ilonu Sedlářovou, že vyhrožovala dítěti s nožem v ruce. Ředitelka obvinění nikdy nepopřela, pouze Ludmilu Brožovskou nařkla ze msty. Starostka Petra Urbanová se tehdy obrátila na policii, ta však žádné porušení zákona nezjistila. Školní inspekce se incidentem vůbec nezabývala – zástupce ředitele středočeského inspektorátu Martin Procházka tehdy portálu Nela.cz sdělil, že se na inspekci tehdy nikdo oficiálně neobrátil. Obec přitom v tehdejším nepodepsaném prohlášení tvrdila, že “prošetření věci bude probíhat v součinnosti s Českou školní inspekcí”.

DSCF5124
Odstupující ředitelku na zasedání hájila zejména starostka Petra Urbanová.
Odstupující ředitelku na zasedání hájila zejména starostka Petra Urbanová.
Zastupitelstvo v závěru diskuse hlasováním uložilo starostce, aby do konkurzní komise jmenovala osoby “odborně způsobilé”. Radek Modes v této souvislosti zmínil například ředitelku základní školy Věru Bavorovou či bývalou ředitelku mateřské školy Ivanu Janovskou – ta již byla členkou komise v minulém konkurzu, v němž vyhrála Ilona Sedlářová, a jako jediná se otevřeně postavila proti jejímu jmenování. Starostka se přijetí usnesení bránila s tím, že za školku nese zodpovědnost ona a měla by mít tedy při jmenování členů komise volnost.

Současně vyjádřila rozhořčení nad tím, že se zastupitelé scházejí za jejími zády a vynucují si pomocí zákona projednání určitého bodu na zasedání zastupitelstva. “Vždy jsem všem zastupitelům vyhověla, pokud mne požádali o zařazení programu na zasedání,” uvedla Petra Urbanová. Radek Modes její výhrady odmítl s tím, že starostka již dříve dala najevo, že konkurz nevyhlásí, a vynucení zasedání mělo být jen prostředkem, jak toto rozhodnutí zvrátit. Odkázal se přitom na názor části rodičů dětí mateřské školy, kteří by si konkurz přáli.

(mm)

Komentáře   

+8 #2 Klára Kunzová 2014-04-24 22:17
Dobrý den, se synem jsem se letos zúčastnila 5-ti zápisů do školek, první zápis do nelahozevské školky byl jednoznačně nejhorším zážitekem. Paní ředitelka působila velmi křečovitě a se mnou, jako matkou, se prakticky vůbec nebavila, natož s mým synem. Situaci jsem pak probírala s jinými maminkami a bylo mi doporučeno si pro příště vzít sebou manžela, že prý paní ředitelka na muže lépe reaguje :-). Ne, opravdu, nedělám si legraci! Připadala jsem si, jako bych se vrátila o pár desítek let zpátky do předchozího režimu.
A ještě něco, slyšeli jste reference na dnes již bývalou paní ředitelku od předchozích zaměstnavatelů? Já od dvou a ani jedna nebyla příznivá!!! To snad hovoří za vše. Chtěla jsem psát o své zkušenosti ze zápisu na obecní úřad, ale říkala jsem si, že tím asi nic nezměním... ale popravdě jsem teď moc ráda, že snad nějaká změna nastane ... a doufejme za naše děti, že to bude změna k lepšímu!
Citovat
+12 #1 Jiří Hurych 2014-04-24 12:30
Myslím, že iniciativa části zastupitelů byla opodstatněná a v souladu se zájmem obce. Tento rok probíhají konkurzy na ředitele škol a školských zařízeních ve většině měst v rámci celé ČR. Je to naprosto normální vývoj dané situace. Každý ředitel se může do konkurzu přihlásit znovu a pokud se nenajde vhodnější kandidát, tak i častokrát svou pozici obhájí.
V případě, že ředitel nezná důvody pro vyhlášení konkurzu není přeci nic lehčího, než zúčastnit se jednání zastupitelstva.

To, že paní Sedlářovou předcházely fámy, polopravdy nepravdy a „i pravdy“ nemění nic na faktu, že měla bezmála tři roky na prokázání svých kvalit. Ohlédnu-li se zpět, vidím učitelky které přicházejí, ještě se ani neohřejí a už zase odcházejí , vidím stížnosti rodičů, výhrady České školní inspekce a tak nějak se mi nevybavují pozitiva ve vedení školského zařízení.
Pro výkon funkce ředitele školského zařízení totiž nestačí být jen pedagogem (třeba i dobrým), ale je potřeba i další přidané hodnoty v podobě např. manažerských dovedností, ekonomických zkušeností a pozitivního vnitřního nastavení osobnosti, které zde postrádám. Ostatně o tom svědčí i dopis paní Sedlářové zastupitelům viz. čelila aférám, nepřátelství lidí, krize zažehnány, nemám chuť čelit dalším útokům…..a následný urychlený odchod z pozice ředitele.
Slušností mezi řediteli je předat zařízení, a ne si vzít pantofle a odkráčet. Paní ředitelka Janovská předávala školku paní Sedlářové několik dní a vzpomínám si, že jsem ji ve školce potkal opakovaně ještě v průběhu září, kdy paní Sedlářové radila a pomáhala s počátkem školního roku. Toto je např. ta „přidaná hodnota“, pomoci někomu v prvopočátku s orientováním se ve školské legislativě v návaznosti na finance i když nesouhlasím s jejím jmenováním. A všimli jste si, že ČŠI niky nekritizovala vnitřní směrnice ředitele jak tomu bývá v inspekčních zprávách? A proč? Protože převzala veškerou dokumentaci po někom, kdo v tom měl pořádek. Stačilo ji průběžně doplňovat a vytvořit kvalitní tým učitelek. Nikdo paní Sedlářové klacky pod nohy neházel, vždyť všechny stávající učitelky pracovní poměr ukončili před jejím nástupem, nebo těsně po.
Pro ředitele je vždy lepší mít nový pracovní tým, kterému stanovní pravidla a vše si přizpůsobí svým představám a požadavkům, než poslouchat: „ale my jsme to tu dělali takhle a proč to máme měnit?... atd.“.
Apropo, předpokládám, že pracovní poměr paní Sedlářové jako u většiny konkurzů vznikl jmenováním a tedy vzdáním se funkce ředitele její působení ve školském zařízení skončilo.

Mateřská škola je samostatný právní subjekt zřizovaný obcí a řízený ředitelem. Zřizovatel je ten, co dává peníze a je jistě dobré s ním být zadobře, ale určitě ne někdo, komu se děkuje jako svému vedoucímu za podporu postavit se za své podřízené. Jestli paní Sedlářová měla pocit, že jejím vedoucím byl pan Kuchta a Matoušek (nic proti Vám pánové) tak to jako o řediteli mluví za vše.

P.S.: nejsem politicky angažovaný a nikdo z mé rodiny se nebude hlásit do konkurzu  jen mi nedalo se po dlouhé době k tomuto tématu veřejně vyjádřit, neboť mateřská škola má mimo jiné být i službou občanům, kteří s ní mají být spokojeni….
Howk 

Jiří Hurych
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.