První republika dýchla na Nelahozeves

Seznam článků

DSCF1026
Šibřinky letos odstartovaly neuvěřitelnou pátou dekádu, a opět bylo nač se dívat!

Pro neutuchající zájem publika zorganizovalo Dynamo Nelahozeves šibřinky tradičně ve dvou bězích – v pátek 26. února a v sobotu 12. března. Mezi tyto dva termíny se jako obvykle vměstnal ještě karneval pro děti.

Hudební doprovod zajistily jako tradičně kapely Globus Band a Plus.

Jako tradičně se vrcholem obou šibřinek i nedělního karnevalu stala série předtančení, která byla letos laděna do rázu První republika. Pro popis jednotlivých vystoupení jsme si vypůjčili slova konferenciéra Michala Žambůrka.

Přivítejme TGM

První republika je označení pro Československo v období od jeho vzniku v roce 1918 až do Mnichovské dohody roku 1938. Nezávislost Československa byla vyhlášena 28. října 1918, a to pro nynější poměry až neuvěřitelným pětičlenným národním výborem, který navíc bez potíží prosadil v zájmu pořádku kontinuitu zákonů. Zemi ovládl prostřednictvím dekretů a bez sebemenších průtahů se podařilo sestavit i parlament. Pojďme si průvodem představit občany první republiky. Nastupují mladé sokolky, skauti, vážené paní továrníkové, lékárníkové, žena starosty, tanečnice z kabaretu, řemeslníky zastupuje stolař. Sem tam nějakej pražskej Pepík, a na všechno dohlíží pracovníci našich úřadů, kluci z berňáků.

14. listopadu roku 1918 pak předal národní výbor pravomoci národnímu shromáždění a proběhla volba prezidenta. Naším prvním prezidentem byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk.

Všesokolský slet

Psal se rok 1920 a v Praze na Letné se konal již 7. ročník všesokolského sletu. Ve sletovém průvodu pochodovalo přes 35 tisíc sokolů a poprvé i ženy! Bohatý slet zahrnoval hromadné cvičení žactva a dorostu. Své sestavy předvedlo postupně 50 tisíc cvičenců včetně armády. Velkou pozornost sletu věnoval i prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který dojížděl na pražskou Letnou z Pražského hradu na koni. Nám se podařila neuvěřitelná věc. Dokázali jsme dát dohromady tým starších žákyň, které se sedmého sletu zúčastnily a svou sestavu udržely v paměti až dodneška.

Ve vystoupení je i část skladby, se kterou vystoupili naši současní cvičenci letos na 15: světové gymnaestrádě v Helsinkách.

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence