Projekt zateplení MŠ Zagarolská provázejí potíže

DSCF6741
Budova č. 313 v Zagarolské ulici
Budova č. 313 v Zagarolské ulici
Soutěž na dodavatele zateplení budovy č. 313 v Zagarolské ulici, kde se nachází mateřská škola, knihovna a volnočasové centrum, se musí vypsat znovu. Ve třech nabídkách včetně té vítězné se totiž našly chyby, a pokud by byly vyřazeny, v soutěži by už prakticky nikdo nezbyl.

Předmětem prací má být kompletní zateplení zdí i střechy, nové omítnutí fasády a výměna starých dřevěných oken v přízemí za nová plastová s izolačními dvojskly. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace EU z Operačního programu Životní prostředí. Soutěž na dodavatele vypsala obec loni v listopadu.

DSCF5552 001
Zastupitel a majitel stavební firmy MAKRA Jiří Kratochvíl. Vlevo Pavel Matoušek.
Zastupitel a majitel stavební firmy MAKRA Jiří Kratochvíl. Vlevo Pavel Matoušek.
Chyby v nabídce vítězné firmy SARK engineering našel zastupitel Jiří Kratochvíl, jehož firma MAKRA se o zakázku také ucházela, ale neuspěla. SARK s nabídkovou cenou 2,4 milionu korun zvítězil s velkým náskokem – další firma v pořadí AMP Bohemia požadovala za tutéž práci 3,1 milionu a Kratochvílova MAKRA dokonce 3,4 milionu. Soutěže se zúčastnilo celkem šest firem, jednu z nich komise vyřadila pro nedoložení některých podkladů.

Jiří Kratochvíl ale jakožto zastupitel a člen kontrolního výboru vítěznou nabídku podrobil důkladné kontrole. A zjistil, že SARK chybně sečetl jednotlivé mezisoučty v položkovém rozpočtu, takže výsledná nabídková cena byla o 43 tisíc korun nižší, než měla podle položkového rozpočtu být. Svá zjištění zastupitel předložil kontrolnímu výboru, který následně starostovi Josefu Kebrlemu doporučil, aby smlouvu s vítěznou firmou nepodepisoval. Stejný názor pak na lednovém zasedání zaujalo celé zastupitelstvo, rozhodnutí zrušit soutěž bylo jednomyslné.

Výsledky zrušené soutěže (ceny včetně DPH)
SARK engineering 2 414 706,49 Kč
AMP Bohemia 3 099 101,50 Kč
MAKRA 3 368 511,74 Kč
BARSINI 3 499 514,59 Kč
Jan Špivák 3 677 143,12 Kč
   
Předpokládaná hodnota zakázky 1 630 202,00 Kč
Pokryto dotací EU 1 362 738,00 Kč

Zastupitelstvo zrušením soutěže riskovalo, že Nelahozeves přijde o dotaci ve výši 1,4 milionu korun, kterou získala ještě za předchozí starostky Petry Urbanové v létě loňského roku. Obec totiž podle dotačních podmínek měla realizační smlouvu podepsat do poloviny ledna. Ministerstvo životního prostředí jako poskytovatel dotace ale nakonec obci lhůtu prodloužilo do konce února.

Za svou obec nebo za svou firmu?

Za svůj aktivní postup v kauze si Jiří Kratochvíl na zasedání zastupitelstva vysloužil obvinění ze střetu zájmů. “Hlasujete, aby ostatní firmy zakázku nedostaly,” poukázal přítomný občan na skutečnost, že vypsáním nové soutěže dostane MAKRA druhou šanci získat zakázku na zateplení budovy. Kratochvíl ale obvinění odmítl s tím, že jeho hlasováním nebyl nikdo zvýhodněn ani znevýhodněn. “Každý bude mít šanci znovu se zúčastnit výběrového řízení,” upozornil zastupitel s tím, že pokud by obec smlouvu s vítěznou firmou podepsala, riskovala  by odebrání dotace. Na toto riziko předtím upozornil i starosta. “Poskytovatel dotace dal neoficiálně najevo, že tato chyba by mohla způsobit krácení dotace,” konstatoval Josef Kebrle. Obec si podle jeho slov nebyla jistá, jak by po Kratochvílově zjištění měla postupovat. Kdyby SARK dostal šanci početní chybu opravit, byl by nadále jednoznačným vítězem soutěže. Jak ale upozornil zastupitel Pavel Matoušek, neúspěšné firmy by to mohly považovat za záminku k jejímu napadení.

Právě Pavel Matoušek se také za Jiřího Kratochvíla jako jediný postavil. “Vůbec nehlasoval o sobě,” mínil zastupitel. Jeho kolegové se k otázce možného střetu zájmů nevyjádřili. Starosta pouze podotknul, že je jen na svědomí Jiřího Kratochvíla, zda se ve střetu zájmů cítí nebo ne.

DSCF5085
Sál volnočasového centra v roce 2013, kdy zde MAKRA prováděla poslední rekonstrukci.
Sál volnočasového centra v roce 2013, kdy zde MAKRA prováděla poslední rekonstrukci.
Zákon zastupiteli nezakazuje hlasovat o věci, která se ho osobně týká. Musí pouze před zahájením zasedání zastupitelstva upozornit, že by pro něj jeho vlastní podíl na projednávání a rozhodování dané věci mohl znamenat výhodu nebo naopak škodu.

Podezřele nízká cena?

Jiří Kratochvíl zároveň v diskusi vyjádřil názor, že nabídka vítězné firmy je podezřele levná. “Určité položky jsou tam podhodnocené,” domnívá se zastupitel s tím, že budovu dobře zná díky rekonstrukci, kterou jeho firma prováděla v minulých letech (podrobnosti zde).

Podle starosty ale obec může nabídkovou cenu ve výši 2,5 milionu jen stěží označit za podezřele nízkou, jestliže samotná předpokládaná hodnota zakázky byla přímo obcí stanovena na pouhých 1,6 milionu korun. Přitom projektová dokumentace připravená v roce 2013 projektantkou Ladou Kotláříkovou odhaduje náklady na více než čtyři miliony korun. Proč byla předpokládaná hodnota zakázky uměle snížena, ale není možné zjistit. Současní představitelé obce jen krčí rameny s tím, že celou dokumentaci připravila bývalá starostka Petra Urbanová. Podle místostarosty Josefa Kukly mohla být její motivací snaha nastavit uchazečům psychologicky nižší laťku. Petra Urbanová s portálem Nela.cz nekomunikuje.

Podklady pro soutěž připravovala firma GRANT ELITE. Její jednatel Jiří Šácha se k věci odmítl vyjádřit s tím, že veřejná prohlášení administrátora výběrového řízení nejsou vhodná v situaci, kdy soutěž stále probíhá.

Excel, který neumí sčítat

DSCF4187
Kromě zateplení zdí a střechy se budou v přízemí vyměňovat stará dřevěiná okna za nová plastová. V prvním patře už jsou.
Kromě zateplení zdí a střechy se budou v přízemí vyměňovat stará dřevěiná okna za nová plastová. V prvním patře už jsou.
Chyby při sčítání podle starosty udělali kromě vítězné firmy i další dva uchazeči. Přispěla k tomu nefunkční excelová tabulka, která byla součástí zadávací dokumentace. Excel by totiž měl za normálních okolností provést veškeré potřebné součty sám, vzorce ale nefungovaly a firmy tak musely stovky položek sčítat ručně a výsledky přepisovat z místa na místo. Lada Kotláříková, která položkový rozpočet připravovala, ale vinu odmítá. “Naše dokumentace byla odevzdána obci spolu s funkčním výkazem,” ujišťuje projektantka.

Kdo tedy do dokumentace soutěže připojil chybný výkaz, není možné zjistit. Současné vedení obce se stejně jako u otázky předpokládané hodnoty zakázky odvolává na to, že soutěžní podklady zdědilo po bývalé starostce a na podrobnější kontrolu dokumentace už nebyl čas. Když totiž loni v listopadu nastoupil Josef Kebrle do funkce starosty, musel připravenou soutěž okamžitě vyhlásit, jinak by prošvihl termín pro odeslání podkladů na ministerstvo a obec by přišla o dotaci.

Dotaci přitom ministerstvo obci přikleplo už loni v červnu a není tedy jasné, proč tehdejší starostka soutěž sama nevyhlásila, když byla ve funkci ještě další čtyři měsíce.

Do nové soutěže již bude každopádně připojena funkční excelová tabulka, která součty všech dílčích položek zajistí automaticky. Blamáž s chybnými součty a ručními přepisy by se už tedy neměla opakovat. Podle starosty bude opakované výběrové řízení zahájeno do konce ledna. Samotné práce by měly skončit během léta.

(mm)

Centrum volnočasových aktivit,, MAKRA, Jiří Kratochvíl

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.