• Titulní stránka

Přemyslovci oceňují nelahozeveské PřeDivO

predivo
Prosincové Přemyslovské listy se v několika článcích vracejí k festivalu PřeDivO, který proběhl v září loňského roku v Nelahozevsi.

V několika článcích, které společně zabírají téměř dvoustranu časopisu, autoři připomínají propršelé Nelahozeveské burčákování či divadelní hru 1+1=3, kterou v tělocvičně Dynama uvedlo přílepské divadlo Pokus. Další články jsou protkány superlativy na koncerty vážné hudby, které v rámci PřeDivA proběhly, či na výstavu výtvarníka Martina Patřičného.

 

O festivalu PřeDivO jsme psali v článku: Nelahozeves má za sebou husté PřeDivO kulturních akcí

Samostatný sloupek je věnován detektivní komedii nelahozeveských ochotníků Královský kuskus, v němž nejmenovaný recenzent (pravděpodobně předseda správní rady Přemyslovců Jaroslav Huk) oceňuje zejména part dvou kuchařek (Hana Langmajerová, Eva Vintrová). “Když posloucháte řeči, které spolu vedou kuchařka a její pomocnice, máte neodbytný pocit, že podobná životní moudra jste už někde slyšeli, a dokonce se vám zdá, že takovou pomocnou kuchařku, jednodušší než recept na vajíčka natvrdo a přitom ve své prostotě takřka geniální, odněkud znáte,” uvádí se v recenzi.

 

pdf
Přemyslovské listy ke stažení[1.09 MB] (články o Nelahozevsi na str. 2–3)

IMG 7041
Eva Vintrová a Hana Langmajerová v komedii Královský kuskus | Foto: Vratislav Hála
Eva Vintrová a Hana Langmajerová v komedii Královský kuskus | Foto: Vratislav Hála
Festival PřeDivO pořádá obecně prospěšná společnost Přemyslovské střední Čechy (zkráceně Přemyslovci) každý rok v jiné obci v rámci regionu zahrnujícího zhruba osmdesát obcí v severozápadní části Středočeského kraje. První ročník putovní akce se konal v roce 2006 v Roztokách u příležitosti 700. výročí vymření Přemyslovců po meči (Václav III., † 1306). Loňský poslední ročník připadl právě na Nelahozeves.

Přemyslovské listy vycházejí od roku 2004, v současné době čtyřikrát ročně v nákladu 1 000 výtisků v rozsahu 8–12 stran v barevném provedení. Jsou distribuovány poštou na obecní a městské úřady všech osmdesáti obcí začleněných do “přemyslovského” regionu, kde jsou občanům k dispozici zdarma. Elektronické verze jsou k dispozici ke stažení na stránkách Přemyslovců.

Hlavním smyslem existence Přemyslovců je podpora rozvoje regionu – rozvoj infrastruktury, služeb, kultury, sportu a kulturního a historického vědomí obyvatel regionu. Mezi hlavní příjmy společnosti patří příspěvky na činnost od obcí. Obec Nelahozeves přispívá na činnost Přemyslovců částkou 5 Kč na obyvatele a rok, celkový roční příspěvek se tedy pohybuje v řádu tisíců korun ročně. Nelahozeves však není registrovaným partnerem společnosti a nepodílí se tedy na její činnosti.

DSCF6134
Představitelé Přemyslovců Jaroslav Huk a Pavla Řehořová v roce 2012 na veřejném jednání k tzv. strategickému plánu v Nelahozevsi.
Představitelé Přemyslovců Jaroslav Huk a Pavla Řehořová v roce 2012 na veřejném jednání k tzv. strategickému plánu v Nelahozevsi.
Přemyslovci jsou také jednou z více než stovky tzv. Místních akčních skupin (MAS), které na základě pověření Ministerstva zemědělství na svém území rozdělují evropské dotace pro podporu rozvoje venkova. V roce 2012 v žádosti o dotaci uspěla i obec Nelahozeves, kdy od Přemyslovců získala 600 tisíc korun na rekonstrukci volnočasového centra v Zagarolské ulici. K úspěchu obci významně přispěl tzv. strategický plán, který pro obec na zakázku vypracovali právě Přemyslovci a jehož smyslem mělo být definování strategických rozvojových priorit obce v dlouhodobém horizontu. Existence strategických plánů je totiž klíčovým hodnoticím kritériem, které Přemyslovci do mechanismu přidělování dotací začlenili. V roce 2012 vypracovali Přemyslovci strategické plány celkem pro deset obcí z regionu, sedm z nich vzápětí získalo od Přemyslovců dotaci. Vypracovávání strategických plánů představovalo pro Přemyslovce další důležitý zdroj příjmů, poptávka obcí v regionu po strategických plánech je už ale v současnosti téměř pokryta.

 

Tzv. strategickému plánu a dotaci na rekonstrukci volnočasového centra jsme se věnovali v následujících článcích:

V roce 2013 získali Ochotníci Nelahozeves od Přemyslovců dotaci 2 000 Kč z tzv. Malého Přemyslovského měšce. Přemyslovci tímto způsobem v loňském roce rozdělili více než 100 tisíc korun mezi bezmála 40 žadatelů.

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.