• Titulní stránka

Pomalu, ale jistě. Vltava stále klesá

DSCF7272
Hráz v Zagarolské ulici
Hráz v Zagarolské ulici
Přestože v Nelahozevsi stále platí stav nebezpečí vyhlášený v neděli večer, vše nasvědčuje tomu, že Vltava již stoupat nebude. Od okamžiku kulminace v úterý kolem poledne hladina klesla zhruba o jeden metr a klesat by podle předpovědí měla i nadále. Optimismu navíc dolévá výrazně lepší počasí než v závěru minulého týdne.

Dvořákova stezka už je opět dostupná autem, pod železničním podjezdem zůstala pouze velká kaluž. Obyvatelé Dvořákovy stezky se pomalu vzpamatovávají z nejhoršího, někteří již začali uklízet zaplavené dvory a sklepy. Stejně tak si může nejspíš oddechnout Marina Vltava – přestože proud řeky je stále velký, lodě v přístavišti pevně drží, čemuž přispěly i ocelové tyče, kterými majitel během úterka lodě zajistil. Restaurace už je dostupná suchou nohou a už je opět otevřeno.

Nelahozeveští hasiči ve středu v poledne po 48 hodinách ukončili hlídání Miřejovického mostu, na nějž se opakovaně pokoušeli dostat různí lidé včetně majitele veltruské pily. Z úterka na středu dokonce nelahozeveští hasiči hlásili aktivaci alarmu z jednoho domu na veltruské straně, který byl v té době evakuován. Po opadnutí vody je již druhá strana mostu dostupná z veltruského kruhového objezdu a hlídání evakuované oblasti si tedy převzaly samy Veltrusy.

5. června ráno

Samotný kruhový objezd společně s novým veltruským mostem byl pro veřejnost otevřen v odpoledních hodinách, což nyní umožňuje dojet až k Exitu 9 dálnice D8, čímž se při cestě do Prahy vyhnete přecpanému obchvatu Velvar, a zejména pak úzkému hrdlu na 15,5. kilometru dálnice, kde je částečně uzavřen most přes Vltavu kvůli podemletému pilíři. Protože v místě se tvořily obrovské kolony, policie ve středu rozhodla o zákazu vjezdu na dálnici pro nákladní auta nad 12 tun. Objízdná trasa pro dálkovou tranzitní dopravu je vedena z Prahy po rychlostní silnici R7 do Loun a dále přes most do Teplic a dále na D8. Tím se výrazně ulevilo řidičům osobních aut, kteří navíc podle vyjádření policie mohou dočasně používat dálnici bez dálniční známky. Oprava poškozeného mostního pilíře bude trvat téměř měsíc.

Zprůjezdnění Veltrus nyní také umožňuje dojet do Kralup až k obchodnímu domu Tesco a dále do Lobečku až ke světelné křižovatce u Kulturního domu KASS. Zde vás před mostem TGM zastaví zátaras, protože most je nadále uzavřen.

Během středečního dne se otevřela i cesta do Lobče z lešanského rozcestí. Zátarasy však zatím neumožní vjet ani na sídliště Cukrovar, ani do centra – pod Hostibejkem musíte odbočit doprava do Přemyslovy.

Nadále zůstávají zatopené, a tedy uzavřené, výjezdy na Nové a Staré Ouholice.

Povodňová komise bude i dnes v noci fungovat v nonstop provozu (tel. 315 785 720). Podle vyjádření člena štábu Pavla Matouška, který noční služby zajišťuje, jde však pravděpodobně o poslední noc s aktivní pohotovostí.

5. června večer

Voda opadává i v Kralupech. Ve středu byla ukončena evakuace sídlišť Cukrovar a Hůrka a několika dalších ulic. Na Cukrovar však zatím stále platí zákaz vjezdu, můžete sem dojít pouze pěšky. “Potřebujeme nutně hrábě, kolečka, kýble, lopaty a savo,” hlásí město na svých facebookových stránkách, které se staly klíčovým komunikačním prostředkem s postiženými občany.

 

Chcete Kralupům pomoci, ať už vlastníma rukama, materiálně nebo zapůjčením techniky? Přečtěte si, kam zavolat.

Veltruský zámek přežil, hlavní budova zůstala nedotčena. Bez úhony vyvázla i restaurace, hospodářský dvůr a skleník Sempry. Další budovy v areálu byly částečně zatopeny, pod vodou skončil stejně jako před jedenácti lety i autokemp Obora. Podle informací správy zámku spadlo během úterka v zámeckém parku více než dvacet stromů - důvodem je podmáčená půda, v níž kořeny nemají oporu. "Pohyb v parku je značně nebezpečný," upozorňuje správa zámku na svých webových stránkách.

Miřejovice jsou stále zatopené.

(mm)

Povodně 2013

Komentáře   

+1 #1 Josef Kebrle 2013-06-05 21:07
Miloši,
díky za pravidelné zpravodajství o aktuální situaci ... ušetřilo mi to čas i nervy :-)
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.