• Titulní stránka
  • Články
  • Policie zadržela podezřelé z vraždy pumpařky. Střelci hrozí výjimečný trest, druhý muž je stíhán za loupež

Policie zadržela podezřelé z vraždy pumpařky. Střelci hrozí výjimečný trest, druhý muž je stíhán za loupež

ViewImage.4
Po šesti týdnech intenzivního pátrání policie dopadla dvojici podezřelých z prosincové vraždy obsluhy čerpací stanice v Nelahozevsi.

Aktualizováno 19. ledna

Zatčení v rozpětí čtyř hodin

Jako první byl v pondělí v 18 hodin v Kralupech nad Vltavou zadržen šestadvacetiletý Ivan H. O čtyři hodiny později si zásahová jednotka dojela pro druhého muže - dvaatřicetiletého Davida Š., kterého policie považuje za střelce čerpadlářky. Ten v dané chvíli dočasně přebýval v prostorách ubytovacího zařízení u jezera ve Vojkovicích společně se svou těhotnou partnerkou. "V době zásahu byly ve Vojkovicích další osoby," konstatoval na středeční tiskové konferenci vedoucí odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie Aleš Pavlík. Jak zjistil portál iDNES.cz, partnerská dvojice předtím nějaký čas přebývala i ve veltruském autokempu. Podezřelý muž má podle TV Nova ještě jedno dítě, nepracuje a nájem mu platil otec.

david
David Š. u mělnického soudu
David Š. u mělnického soudu
V úterý večer se policie do Vojkovic na několik hodin vrátila i se zadrženým mužem. Média spekulovala, že hledají vražednou zbraň, ta údajně dosud nebyla nalezena. Policie to však nepotvrdila.

Oba podezřelí už mají za sebou první výslechy. Zda spolupracují či zda se dokonce přiznali, odmítla policie komentovat. U staršího muže, který podle policie střílel, vrchní komisař zahájil úkony trestního stíhání pro vraždu, za kterou pachateli hrozí 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Druhý údajný pachatel má být obviněn z loupeže, kde je trestní sazba od dvou do deseti let. Není ale vyloučeno, že policie trestný čin ještě překvalifikuje. „Jde o to, aby byla velmi podrobně zodpovězena otázka, do jaké míry druhý z obviněných věděl o tom, že může být použita zbraň,“ vysvětluje státní zástupce Tomáš Milec.

ivan
Ivan H. u mělnického soudu
Ivan H. u mělnického soudu
Ve středu státní zástupce podal návrh na uvalení vazby pro oba muže a mělnický soud mu druhý den vyhověl. K soudu policie přivezla oba obviněné, kde na ně čekal houf novinářů. Zatímco Ivan H. prošel okolo nich mlčky, David Š., údajný střelec, druhého zadrženého obvinil, že si všechno vymyslel. "Já jsem tam vůbec nebyl," křičel na novináře a při odchodu dodal, že si připadá jako Jiří Kajínek.

Podle policie mají oba zadržení za sebou kriminální minulost, ne však násilného typu. Podle televize Nova má trestní záznam i otec Davida Š. a jeho bratr dokonce momentálně sedí ve vězení za rozkrádání autodílů.

K vraždě došlo v noci 3. prosince. Dvojice maskovaných pachatelů vběhla do prostoru čerpací stanice těsně poté, co se čerpadlářka Jana Š. (58) vrátila z úklidu stojanů a nestihla už od pultu dálkově zamknout vchodové dveře. Před útočníky se snažila skrýt ve skladu za pultem, jeden z útočníků však prostřelil dveře a projektil ženu zasáhl. Ta na následky vykrvácení zemřela.

vojkovice
Zapečetěný vchod ubytovacího zařízení u jezera ve Vojkovicích | Foto: Jiří Forman, Aktu.cz
Zapečetěný vchod ubytovacího zařízení u jezera ve Vojkovicích | Foto: Jiří Forman, Aktu.cz

Jak upřesnila policie, lupiči z pumpy odnesli deset tisíc korun v hotovosti, cigarety v hodnotě zhruba tří tisíc korun a několik dalších drobností. Jak ukázal kamerový záznam zveřejněný policií vzápětí po vraždě, na místě se pachatelé zdrželi pouhých 40 vteřin.

V dalších dnech policie postupně uvolňovala některé detaily z vyšetřování a opakovaně žádala veřejnost o pomoc. Podnětů se sešlo okolo tří set. Podle Aleše Pavlíka poznatky veřejnosti přispěly k dopadení pachatelů. Jejich jména se při vyšetřování objevila na scéně ihned na začátku vyšetřování, ale společně s mnoha jinými jmény a poznatky. Jejich postupné pečlivé prošetřování a vyřazování slepých cest policistům zabralo velké množství času, zpočátku na případu pracovalo kolem padesáti lidí. Policie oba podezřelé vyslýchala dokonce už v prosinci. Teprve ve druhém lednovém týdnu se ale začala jejich jména při vyšetřování opakovat a policisté cítili, že se blíží rozuzlení. "Jistotu jsme nabyli v pondělí v 16 hodin," upřesnil policista na tiskové konferenci.

Aleš Pavlík též ocenil vysokou kvalitu kamerových záznamů, které umožnily vyšetřovatelům i veřejnosti analyzovat i různé detaily oblečení a vybavení obou pachatelů. "Občas se setkáváme s tím, že kamery vůbec nejsou a nebo to jsou makety," konstatoval policista. K dopadení pachatelů údajně přispěl i neobvyklý batoh, který měl jeden z mužů na zádech.

Právě u tohoto druhého pachatele si policie zpočátku nebyla jista jeho pohlavím a nějakou dobu pracovala i s vyšetřovací verzí, že zločin spáchali muž a žena. Později však tuto variantu vyloučila.

vojkovice 2
Jezero Vojkovice. Ubytovací zařízení na snímku vpravo. | Foto: Rekreační areál Jezero Vojkovice
Jezero Vojkovice. Ubytovací zařízení na snímku vpravo. | Foto: Rekreační areál Jezero Vojkovice
Policisté naopak nadále odmítají komentovat spekulace médií, zda přepadení v Nelahozevsi mají na svědomí stejní lidé, kteří o měsíc dříve přepadli jinou čerpací stanici, vzdálenou pouhých šest kilometrů od Nelahozevsi. Benzinka v Červené Lhotě u Úžic je ještě o něco menší a stejně jako ta v Nelahozevsi leží na ne příliš frekventované silnici a mimo obec. Těsně před Vánoci vyšlo též najevo, že dosud není objasněno přepadení čerpací stanice v Líbeznicích, ke kterému došlo loni v červenci.

Lynč na internetu

V průběhu posledních hodin média zveřejnila celou řadu dílčích informací a spekulací. Portál Novinky.cz například zjistil, že Ivan H. si měl shodou okolností právě druhý den po zatčení u mělnického soudu vyslechnout rozsudek o zaplacení dluhu. Podle mluvčího mělnického soudu šlo o částku „řádově nižších tisíců korun“. Objevily se též spekulace, že tento druhý pachatel si na střelce stěžoval v hospodě, protože od něj z loupeže dostal pouhé dva tisíce korun. Svědci rozhovoru pak o něm vypověděli na policii.

Podle serveru iDNES.cz ale Ivana H. usvědčila DNA nalezená na pumpě. Lupič totiž uklouzl na vystřelené nábojnici, a aby zachoval rovnováhu, na okamžik se levou rukou, na které neměl rukavici, dotkl pultu.

Zatčení podezřelých vyvolalo obrovskou odezvu na sociálních sítích. Na základě indicií publikovaných v médiích lidé rychle na Facebooku dohledali a zveřejnili plná jména a fotografie obou mužů. Vzápětí se na jejich adresu strhla lavina nenávistných příspěvků. Řada diskutujících požadovala usmrcení obou domnělých pachatelů či jejich mučení. Byla zveřejněna i fotografie těhotné partnerky údajného střelce, celostátní média dokonce publikovala snímek jejího plodu z ultrazvuku. Ten žena později ze svého profilu na Facebooku stáhla. Stovky nenávistných komentářů zaplavily i stránku druhého podezřelého, který má svůj profil nastaven tak, že na něj může přispívat kdokoliv.

P 20190116 143947
Plukovník Aleš Pavlík (vpravo) na středeční tiskové konferenci objasnil některé detaily vyšetřování vraždy v Nelahozevsi.
Plukovník Aleš Pavlík (vpravo) na středeční tiskové konferenci objasnil některé detaily vyšetřování vraždy v Nelahozevsi.
Zveřejnění identity domnělých pachatelů je přitom patrně v rozporu se zákonem. V tomto duchu se v roce 2017 vyjádřil Nejvyšší správní soud, když rozhodoval spor o pokutě majiteli obchodu s elektrokoly za zveřejnění kamerového záznamu, na němž byl vyobrazen pachatel krádeže. „Představa, že správce tohoto kamerového systému bude bez jakékoliv kontroly a omezení sám rozhodovat o tom, kdo je pachatelem trestného činu a takovou osobu bude veřejně ‘pranýřovat‘ tím, že její podobiznu (fotografii) bude vystavovat na internetu, je v rozporu s respektem k soukromému a osobnímu životu všech, včetně možných pachatelů trestné činnosti,“ uvedl tehdy soud.

Proti zveřejnění plných jmen na jedné z facebookových diskusních skupin se ohradila i redaktorka Nelahozeveského zpravodaje Soňa Brunnerová. "Je třeba respektovat to, že jsou zatím pouze zadržení," upozornila redaktorka. Správce skupiny, kralupský podnikatel Tomáš Frajer, však sporný příspěvek z diskuse neodstranil a na dotaz portálu Nela.cz sdělil, že se zveřejněním identity nemá problém. "Identita pachatelů je dobře známá a dnes byli oba obviněni. Za to, co udělali, si nezaslouží žádné krytí," uvedl Tomáš Frajer. Podle jeho názoru šli policisté na jistotu. Upozornil také, že se jedná o uzavřenou skupinu, kde členství podléhá schválení správce. Správce však v praxi povolí přístup téměř každému, kdo si o něj požádá. V současné době má skupina přes pět tisíc členů.

svicky
Naproti tomu například jiná populární facebooková skupina Nová kralupská drbárna se zveřejnění identity zadržených opakovaně bránila. Její správkyně Kateřina Vosečková dokonce jednu z uživatelek diskusního fóra dočasně zablokovala. Právě na tomto diskusním fóru se fotografie jednoho ze zadržených krátce objevila už týden před pondělním policejním zásahem. Anonymní přispěvatel s přezdívkou Garett Barry již tehdy tvrdil, že D. Š. byl zatčen, ačkoliv v té době byl ještě na svobodě a sama policie tehdy informaci přímo popřela. Správkyně sporný příspěvek i s fotografií okamžitě smazala.

Čerpací stanice v Nelahozevsi je již několik týdnů opět v provozu, provozní doba byla ale omezena na dobu od 5 do 23 hodin. Místo tragédie stále připomíná několik svíček.

Že se dříve či později policii podaří pachatele dopadnout, bylo z pohledu statistiky pravděpodobné – dlouhodobě se policii daří objasnit 98 % vražd.

Kamerový záznam z čerpací stanice

(mm)

Krimi

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.