• Titulní stránka

Po 41 dnech dorazili dálkoví cyklisté na Nordkapp

nordkapp 05 08
Nordkapp, 5. srpna 2015. Zleva: David Těthal, Pavel Růžek, Václav Michovský, Vilém Ernest.
Nordkapp, 5. srpna 2015. Zleva: David Těthal, Pavel Růžek, Václav Michovský, Vilém Ernest.
Sen se stal skutečností. Ve středu 5. srpna dorazila čtveřice dálkových cyklistů z Nelahozevsi a Řeže na severní mys Evropy – norský Nordkapp.

Václav Michovský, Pavel Růžek, David Těthal a Vilém Ernest strávili v sedle obtěžkaní nákladem 41 dnů. Na cestě na nejsevernější suchou nohou dosažitelný bod Evropy projeli kromě Česka dalšími sedmi státy a našlapali přes čtyři tisíce tři sta kilometrů, což představuje v průměru zhruba 105 kilometrů denně. Zatímco loni do Portugalska kluci najeli zhruba o 1000 kilometrů více oproti původním plánům, letos jim k dosažení vysněného cíle stačilo naopak o 700 kilometrů méně.

hranice litvy 06 07
Na hranicích Litvy, 6. července
Na hranicích Litvy, 6. července
Čtvrtá výprava ze středních Čech za mořem se tak úspěšně završila a facebookové stránky týmu nesoucího název K moři na kole ve středu zaplavila vlna gratulací četných fanoušků, kteří výpravu den za dnem sledovali na webových stránkách nebo právě na Facebooku.

Oproti předchozím třem výpravám (2012 Chorvatsko, 2013 Dánsko, 2014 Portugalsko) byl tento trip unikátní zejména v tom, že čtveřice se v Estonsku v polovině července rozdělila na dvě poloviny. Zatímco Václav Michovský a Vilém Ernest pokračovali po “suché” trase přes Rusko podél Ladožského jezera, David Těthal s Pavlem Růžkem zvolili trasu přes Tallinn a dále trajektem do Helsinek, kde se jen těsně minuli se čtveřicí nelahozeveských cvičenců, kteří zde právě v té době pobývali na světové gymnaestrádě. Ke šťastnému shledání došlo o devět dnů později ve Finsku nedaleko hranic s Ruskem.

pred rozdelenim 13 07
V Estonsku 13. července, těsně před rozdělením
V Estonsku 13. července, těsně před rozdělením
Cestě se stejně jako v minulých letech nevyhýbaly ani nejrůznější závady – zlomený nosič, sedlovka, pedál, ráfek a šest drátů. Vše se však podařilo rychle opravit a žádné velké zdržení tak závady nezpůsobily. K tomu se přidal historicky první konflikt s místním obyvatelem, kterému se nelíbilo, že se cyklisté rozhodli strávit noc na jeho pozemku. “Poprvé za čtyři roky našeho cyklocestování se nám stalo, že bylo naše stanoviště odhaleno rozzlobeným majitelem,” napsali kolaři na Facebook 4. července. Po chvíli napjatých diskusí, které kluci komentovali slovy “dokud se mluví, tak se nestřílí” (Polák byl vybaven puškou) se ale situace uklidnila a žádný další problém už na trase nenastal.

Cesta na severní mys Evropy byla náročná i z hlediska počasí. Kromě četných dešťů se kluci museli vyrovnávat zejména s významným poklesem teplot. Zatímco Česko v těchto dnech sužují obrovská vedra, na Nordkappu je nyní přes den jen okolo deseti stupňů, a to je i na zdejší poměry v letním období poměrně málo. “Finové nám tvrdili, že letošní léto je nejchladnější za poslední roky a norští rybáři, s kterými jsme se dali do řeči dnes při obědové pauze v Karigasniemi, zase říkali, že takhle škaredý začátek srpna nezažili už patnáct let,” napsali kolaři na Facebook 2. srpna.

polarni kruh 28 07
Na severním polárním kruhu, 28. července
Na severním polárním kruhu, 28. července
Přestože start výpravy na konci června byl o den odložen z důvodu zdravotního stavu Václava Michovského, na trase už kluky naštěstí žádné významnější zdravotní potíže nepotkaly, byť únava se občas u některých členů týmu silně projevovala. “Vilda po 117 km sesedal z kola na pokraji úplného vyčerpání,” hlásili cyklisté 13. července z Ruska. Druhý den už ale opět všichni usedali do sedla a vyráželi pokořit další nejméně stovku kilometrů.

Putování čtveřice borců ale ještě úplně nekončí. Z Nordkappu se v těchto dnech volnějším tempem posouvají do asi šest set kilometrů vzdáleného města Tromso, odkud 19. srpna odletí zpátky domů. S přestupem přes Oslo cyklisté dorazí na letiště Václava Havla letem DY1504 společnosti Norwegian Air Shuttle, přílet je plánován na 21.25 hodin.

(mm)

Foto: K moři na kole

Cyklistika

Komentáře   

0 #2 Marta Mojžišová 2015-08-10 20:33
Chyba opravena. Díky za upozornění.
Citovat
0 #1 Kristin 2015-08-09 17:21
Na pokraji úplného vyčerpání sesedal z kola 13. 7. Vilda :)
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.