Plesání ukončí Májová zábava. Jaro oslavíme Máji

CIMG0205
Většina letošních plesů a zábav je úspěšně za námi, jarní kulturní sezóna ale přece jen ještě úplně nekončí. Jsou tady Nelahozeveské máje!

Návštěvnost plesů a Šibřinek byla vysoká

Není to tak dávno, co plesovou sezónu 2015/2016 otevřela Svatomartinská zábava s cimbálovkou, svatomartinským vínem a husou “tak trochu jinak”. Ani se nenadějeme a za pár dnů ji ukončí zábava Májová, na níž bude hrát neratovická kapela PLUS, která doprovázela v polovině března druhé „prvorepublikové“ Šibřinky.

has
Hasičský ples
Hasičský ples
Lednový Myslivecký ples byl už několik týdnů dopředu beznadějně zarezervovaný. Zejména zvěřinová tombola vypadala skutečně velmi lákavě, na druhou stranu vyhrávalo jen málo tombolenek. Následoval tradiční Ples sportovců a Hasičský ples, který se letos také vydařil. “Přišlo sem zhruba kolem 200 lidí. Za léta, co ples pořádáme, to byla největší účast,” uvedl velitel Jan Gregor.

Podobně na tom byly i Šibřinky. Během úspěšného půlnočního překvapení procházel po parketu tatíček Masaryk a “dynamačky” tančily i trochu netradiční charleston, což nebylo samozřejmě zdaleka vše. Oba večery se totiž nesly v duchu První republiky. Mnohé z přítomných dam nevynechaly jedinečnou příležitost se obléknout do módy 20. a 30. let. Parket byl plný tanečnic oděných do krátkých šatů, ramena jim zdobila pestrobarevná boa (peříčka z nich se následně vyjímala na tanečním parketu) a na hlavě se třpytily ozdobné čelenky. Mnohým to skutečně slušelo!

Lze říci, že na oboje Šibřinky přišel rekordní počet masek, které zároveň nebyly oproti uplynulým ročníkům tak pestré. Šibřinky se dlouhodobě těší velké oblibě a letos tomu nebylo jinak. Sál s kapacitou pro necelé tři stovky lidí byl během obou šibřinkových večerů zaplněný. Co si připraví Dynamáci na další ročník Šibřinek se dozvíme na podzim. (Reportáž z letošních šibřinek v článku: První republika dýchla na Nelahozeves.)

Májová zábava i letos s doprovodným programem

Vraťme se ovšem k Májové zábavě, která v naší plesové sezóně není žádným nováčkem. Ukončuje ji už od roku 2012, kdy se poprvé pořádaly Nelahozeveské máje. Nicméně účast na ní nebývala zpočátku valná. V loňském roce se na koncepci Májové zábavy leccos změnilo (např. přibyl doprovodný program), protože se organizace ujala částečně Hedvika Bártová. Tato změna přinesla úspěch a na Májové zábavě se poprvé sešlo kolem 120 návštěvníků.

DSCF3008
Májová zábava (2015)
Májová zábava (2015)
Paní Bártová prozradila, že ani letošní Májová zábava nebude bez programu. Jsou domluvena taneční (výběr z latiny + překvapení) a pěvecká vystoupení. A jelikož se jedná o zábavu májovou, kdy je vše v plném květu, nebude chybět i krásně nazdobený sál. Máte se na co těšit! Pokud se chcete potkat a zároveň si zatančit, či popít, máte jedinečnou příležitost právě na Májové zábavě.

Lístky na Májovou zábavu si raději rezervujte předem u Hedviky Bártové, tel. 725 207 190.

Nelahozeveské máje popáté

Májová zábava, která začne ve 20 hodin, neodmyslitelně patří k obnoveným Nelahozeveským májům, které se v naší obci poprvé uspořádaly v roce 2012. Celodenní program začne v Lešanech na návsi v jedenáct hodin a vyvrcholí večerní zábavou v kulturním domě. Program je podobný jako v minulých letech.

Již v pátek v odpoledních hodinách začnou přípravy. Ve školní kuchyni se budou péct koláčky, před hasičárnou mládež ozdobí májku a vůz, který bude druhý den jezdit obcí a bude třeba vztyčit májku, která se musí do druhého dne ohlídat.

IMG 2116
V sobotu 21. května se začíná tančit v jedenáct hodin na návsi v Lešanech, poté valník s muzikanty a tanečníky odjíždí směr Resort, kde je v ulici Habrová kolem půl dvanácté první zastávka. Ve dvanáct se staví u Obecního úřadu a pak valník Zagarolskou, Nádražní a Pod Strání jede zpět k hasičárně, kam by měl přijet kolem druhé hodiny. Pokud máte zájem o zastávku i před vaším domem, ozvěte se na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo osobně na obecním úřadě.

mapa
Mapa s orientačními časy průjezdu valníku obcí.
Mapa s orientačními časy průjezdu valníku obcí.
Před hasičárnou bude připravené občerstvení od hasičů a stánky místních spolků. Ve 14.30 hodin vystoupí děti ze základní školy pod vedením Mileny Vovsové s Českou besedou, v 15 hodin se představí folklorní soubor Rosénka a v 16 hodin zahrají nelahozeveští ochotníci v kulturním domě pohádku Čert a Káča. V hlavních rolích hubaté Káči a uhrančivého čerta Kleofáše se představí Tereza Popková a Petr Koníček. V pohádce z pera Kateřiny Vondráčkové ale budete mít možnost spatřit všechny vaše oblíbené nelahozeveské herce včetně dětské části souboru.

Program

11.00–14.00
Valník s tanečníky a muzikanty jezdí obcí
14.00–17.00
Posezení u hasičárny
14.30
Českou besedu zatančí děti ze ZŠ Nelahozeves
14.45
Losování výherce májky
15.00
Zazpívá a zatančí folklorní soubor Rosénka
16.00
Pohádka pro děti v kulturním domě – Čerta a Káča – ochotníci Nelahozeves
20.00
Taneční zábava, skupina PLUS Neratovice

plakat maje

plakat cert

Májový běh

Již druhým rokem se také můžete těšit na májový běh, který pro vás pořádá běžecká skupina při TJ Dynamo Nelahozeves. V pondělí 23. května od 18 hodin poběžíme společně Nelahozevsí, trasa začíná i končí u obecního úřadu a je dlouhá zhruba šest kilometrů. Vezměte s sebou své děti, které budou mít unikátní příležitost povzbuzovat vás z ozdobeného valníku. Ten bude kopírovat takřka celou běžeckou trasu a řidič František Šimek slibuje, že tempo jízdy přizpůsobí rychlosti zúčastněných běžců. Na valníku bude zajištěno hlídání dospělými osobami a drobné občerstvení pro děti.

Běžíme volným tempem. Ale pokud vám v průběhu trasy dojdou síly, tak se prostě kousek svezete!

Jak to vypadalo loni, se můžete podívat ve fotogalerii:

Připomeňte si máje z minulých let

Co je v plánu dál?

Další větší kulturní akcí v Nelahozevsi bude již zmíněná Hradozámecká noc (27. srpna) a Happening na starém mostě (10. září).

Text: Soňa Brunnerová, Eliška Brázdová, Miloš Mojžiš
Foto: Jakub Hrňák, Miloš Mojžiš, archiv SDH Nelahozeves

Komentáře   

-7 #1 Modes Radek 2016-05-17 07:33
Co se týče návštěvnosti hasičského plesu tak 200 lidí bylo sice více jak vloni, ale jinak bylo každý rok prodáno mezi 250 - 300 vstupenkami a rekord byl v roce 2013, kdy jsme museli přidávat stoly za kapelou a pod pódium kdy bylo přítomno minimálně 250 lidí. Oproti loňsku bylo o pár lidí více, ale to byly vloni prázdniny. Historii hasičských plesů v Nelahozevsi jsme obnovili s pár lidmi a jsem rád, že naše dílo traduje. Kompetenci k plesům a vyjadřování se k činnosti hasičstva bych přenechal starostovi sboru Janu Hrdinovi pane Gregore, to je člověk který je z nás všech zde nejpovolanější. Radek Modes
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.