Petra Urbanová zvažuje trestní oznámení na Radka Modese za křivé obvinění

foto
Petra Urbanová a Radek Modes
Petra Urbanová a Radek Modes
Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová se ostře ohradila proti vyjádření člena zastupitelstva a lídra kandidátky ČSSD Radka Modese k otázce daru společnosti .A.S.A. na sanaci prameniště v Hleďsebi. Z výroku, který Radek Modes pronesl v rozhovoru pro portál Nela.cz, je podle ní možné dovodit, že měla od odpadové firmy přijmout úplatek.

“V rámci předvolebního rozhovoru vyslovuje pan Bc. Radek Modes názor, ze kterého je možné si dovodit, že jsem přijala od společnosti .A.S.A. úplatek,” uvedla starostka v prohlášení, které se objevilo v pondělí ráno na oficiálních stránkách obce. Text vzápětí na Facebooku začalo šířit i sdružení Dvořákova Nelahozeves, za nějž Petra Urbanová kandiduje v komunálních volbách. Volby proběhnou za necelé tři týdny a současná starostka by v nich ráda obhájila mandát. Ambici stát se po volbách starostou už oznámil i Radek Modes.

Předmětem obvinění má být podle starostky následující pasáž rozhovoru (celý rozhovor si můžete přečíst zde):

Navíc nám .A.S.A. nedala slíbených půl milionu, což odůvodnila slovy, že se jim nedaří. Myslíte si to také? Jednali jenom s paní starostkou, a to o všem, tak proč asi?

Starostka v prohlášení vyzvala Radka Modese, aby svůj výrok vysvětlil, a současně pohrozila, že na něj podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

DSCF1519
Sanace prameniště v Hleďsebi, tzv. "Akce Rybníček", se nečekaně stala předmětem předvolební kampaně.
Sanace prameniště v Hleďsebi, tzv. "Akce Rybníček", se nečekaně stala předmětem předvolební kampaně.
Radek Modes v první reakci ostře odmítl, že by Petru Urbanovou jakýmkoliv způsobem obvinil z přijetí úplatku, a podivil se, jak mohla k takové interpretaci dospět. “Starostka vytrhla jednu větu z kontextu. Podstatou mého vyjádření ale bylo, že nevyjednala s firmou .A.S.A. poskytnutí daru na retenční nádrže. Místo toho vyvolala veřejné jednání (k otázce rozdělení poplatků ze skládky, pozn. red.) a .A.S.A. jí pak za týden napsala, že nemá peníze, že se jim obchodně nedaří. Sem směřovala moje řečnická otázka ‘Proč asi?’ Jednala s nimi jenom ona sama na vlastní pěst, zastupitelům nic neřekla, ani místostarostovi,” uvedl šéf místní ČSSD. .A.S.A. podle Radka Modese deklarovala, že peníze na sanaci prameniště poskytne, pokud bude mít možnost se podílet na projektu a na výběru dodavatele. “Ale ona se s nimi nebavila. Projekt nechala udělat Jakoubka a s nimi nic nekonzultovala.” Radek Modes se zároveň podivil nad tím, že Petra Urbanová použila ke svému výpadu na jeho adresu oficiální stránky obce.

Starostka k otázce financování prameniště již v sobotu na Facebooku připomněla, že závazek firmy .A.S.A. zazněl ústy provozního ředitele Pavla Tomáška na veřejném zasedání (o tomto závazku jsme informovali v článku .A.S.A. daruje obci půl milionu, zaplatí i polovinu sanace prameniště v Hleďsebi, pozn. red.). “Ing. Tomášek tedy v této věci nejednal pouze se mnou osobně. Vyzvala jsem Ing. Tomáška, aby se vyjádřil k výše zmíněnému závazku, a dopisem jsem obdržela i odpověď. Oba tyto dokumenty mohu doložit. Dle zákona o obcích starosta zastupuje obec navenek. A jak jinak jedná navenek než osobně? Jakýpak je to argument?” napsala starostka.

Jakoukoliv možnost poskytnutí úplatku rezolutně odmítl Libor Luňáček z .A.S.A. “Mohu jednoznačně sdělit těm čtenářům, kteří by si slova pana Modese vysvětlili podobně jako paní starostka Urbanová, že částka 500 tisíc korun nebyla poskytnuta obci Nelahozeves a ani jiné třetí straně. Takovéto způsoby se neztotožňují s našim etickým kodexem,” zdůraznil Libor Luňáček. Pravou příčinou neposkytnutí financí na sanaci prameniště je podle něj nedodržení dohody ze strany obce Nelahozeves, která firmě .A.S.A. neumožnila účast na přípravě projektu a výběru zhotovitele. Zástupce .A.S.A. v této souvislosti odkázal na rozhovor, který poskytl portálu Nela.cz a který se v jedné otázce věnuje právě tomuto projektu (rozhovor zde).

fb
Nové facebookové stránky Dvořákovy Nelahozevsi
Nové facebookové stránky Dvořákovy Nelahozevsi
Projekt sanace prameniště v Hleďsebi připravil vodohospodář Martin Jakoubek. Letos na jaře pak obec vyhlásila veřejnou soutěž na dodavatele, kterou vyhrál majitel přístaviště Marina Vltava Petr Kožený. Stavba za dva miliony korun je v tuto chvíli téměř hotova. Radek Modes v rozhovoru projekt označil za “katastrofu”.

Rozhovor Radka Modese pro Nela.cz se pro sdružení Dvořákova Nelahozeves stal podnětem k založení facebookových stránek. Dvořákova Nelahozeves se připojila k Facebooku pouhý den po vydání rozhovoru a hned se vůči svému rivalovi z ČSSD začala ostře vymezovat. “Radek Modes využívá ve své kampani těch nejohavnějších praktik k dosažení svého cíle obsazení křesla starosty,” napsala v neděli starostka Petra Urbanová v jednom ze čtyř příspěvků, které Dvořákova Nelahozeves předsedovi místní ČSSD v posledních dvou dnech věnovala. V dalším z nich je Radek Modes kritizován za svůj výrok, že ve vedení obce by měl stát “chlap”. “Neumím si představit mít v obci starostu s takovýmto šovinistickým názorem. Nedosahují snad ženy schopností pana Modese?” táže se kandidát Radek Šebesta.

Facebookové stránky byly podle starostky založeny proto, aby se sdružení mohlo “účinně bránit”. Dvořákova Nelahozeves však dnes na svůj Facebook umístila i svůj volební program a výčet úspěšných projektů za uplynulé volební období. Mezi nimi se nachází i diskutovaný projekt prameniště v Hleďsebi.

(mm)

Komunální volby 2014

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence