Pes pokousal těhotnou ženu, majiteli hrozí pokuta

dog
Ilustrační foto | Wikimedia Commons
Ilustrační foto | Wikimedia Commons
Na přelomu listopadu a prosince pokousal v ulici Pod Strání volně pobíhající pes těhotnou ženu. Na prosincovém zasedání o incidentu informoval zastupitel Petr Richtrmoc (Pro Nelahozeves). Případ se řeší na kralupském úřadě jako přestupek. Podle zastupitele již tentýž pes pokousal člověka už dříve.

K incidentu mělo dojít v ulici Pod Strání. Podle Petra Richtrmoce pes černé barvy, plemenem údajně briard, primárně útočí na jiné psy a přitom napadne i jejich majitele.

K události byla přivolána policie. Věc se řeší jako přestupek na kralupském úřadě, protože Nelahozeves nemá vlastní přestupkový odbor. Že se kralupští úředníci věcí zabývají, potvrdila referentka přestupkového oddělení Romana Hyklová. Ta odmítla k případu podat jakékoliv další informace, dokud nebude o věci rozhodnuto. Obviněnému majiteli psa hrozí pokuta až dvacet tisíc korun. V případě poškození zdraví ženy by navíc připadalo v úvahu odškodnění poškozené ženy.

Podle Petra Richtrmoce tento pes napadá lidi opakovaně, naposledy prý k podobné události došlo o rok dříve, kdy měl být shodou okolností napaden partner těhotné ženy. „Má doživotní následky v podobě jizvy na lýtku,“ upozornil zastupitel.

DSC 2128
Zastupitel Petr Richtrmoc
Zastupitel Petr Richtrmoc
Podle Romany Hyklové byl kralupským úředníkům za poslední roky nahlášen z Nelahozevsi jen jeden případ pokousání člověka psem, který se ale stal již v roce 2016. Ten navíc tehdy skončil zproštěním obviněného majitele psa. Věc se totiž údajně odehrála tak, že poškozený muž zasáhl do rvačky dvou psů na lesní cestě U Vrbiček a úřadu se nepodařilo s jistotou prokázat, který ze dvou psů muže pokousal.

V Nelahozevsi platí již patnáct let vyhláška o veřejném pořádku, podle níž musí mít v zastavěných částech obce majitel svého psa uvázaného na vodítku. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zároveň majitelům ukládá učinit opatření proti úniku jejich psů. Za porušení vyhlášky nebo zákona může být v přestupkovém řízení uložena pokuta až 50 tisíc korun. Podle Petra Richtrmoce by měli psi mít také košík, takovou povinnost ale žádný předpis neukládá.

Podle starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) se množí stížnosti občanů na porušování vyhlášky. „Pokud daný majitel nemá čas, rád mu s opravou plotu osobně pomohu,“ konstatoval starosta v narážce na tři případy utíkajících psů, které se v poslední době v obci vyskytly. Kromě již zmiňovaného psa, který měl pokousat těhotnou ženu, po obci volně pobíhal pes, jehož majitelem je M. M. bydlící v osamoceném domku u nadjezdu. Další podobný případ se měl odehrát v Lešanech.

Starosta současně varoval, že volně pobíhající psy nechá odchytnout a odvézt do útulku. Majitel by si pak musel odchyt zaplatit, aby dostal psa zpět.

S oznámením přestupku by se měl občan obrátit primárně na Městský úřad v Kralupech nad Vltavou, v akutních případech na státní policii.

(mm)

Krimi, Zvířata

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

+2 #1 Jan Ryšavý 2019-02-07 12:19
Přestupek a jeho řešení policií a následně přestupkovým odborem Kralupy je pouze jednou věcí, ale pro poškozeného je to věcí nepodstatnou. Podstatné je pro poškozeného jít po incidentu k lékaři a nechat si napsat posudek o bolestném a bodově ohodnotit. Nedávno byl napaden občan Nelahozevsi dvěma psy podnikatele z Veltrus na území katastru Veltrus, takže to řešili Veltrusy. Já však pro něho řešil odškodnění (nemajetková újma). Hodnota bodu pro rok 2018 činí 295,04 Kč. Měl 125 bodů, takže měl nárok na odškodnění v částce 36.880,- Kč. Domnívám se, že v takovýchto případech je podstatné řešit poškozeným hlavně náhradu za odškodnění, byť u zdánlivě banálních poškození. Potom si ti nezopdpovědní majitelé psů určitě rozmyslí, zda své psy nechat bez dozoru a nedodržovat vyhlášku, nechávat psy při venčření bez náhubku a pod.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.