• Titulní stránka

Pavel Kantorek, vzor mnohých běžců a host na Miřejovickém půlení 2015

00128229
Pavel Kantorek
Pavel Kantorek
Na přelomu padesátých a šedesátých let patřil ke špičkovým světovým maratoncům. Třikrát úspěšně startoval na olympijských hrách (1956, 1960 a 1964) a reprezentoval i na mistrovství Evropy. V silné mezinárodní konkurenci třikrát vyhrál Mezinárodní maraton míru v Košicích (1958, 1962 a 1964) a v roce 1961 zde našel přemožitele jen v olympijském vítězi  Abebe Bikilovi.

O necelé dva měsíce později dosáhl velmi cenného vítězství  v japonské Fukuoce v čase 2:22:05 na maratonu, který byl kromě olympijského považován za nejvýznamnější na světě. Kantorek ho celkem běžel 6x, kromě svého vítězství byl jednou druhý, dvakrát třetí a nejhůře pátý.

V roce 1964 mu v dosažení vynikajícího osobního rekordu na úrovni tehdejšího špičkového světového času 2:18:44 na populární anglické trati Windsor-Chiswick nezabránily ani střevní potíže, kvůli nimž musel dokonce na několik minut opustit trať.

Pavel Kantorek se v průběhu své běžecké činnosti stal mnohonásobným mistrem republiky na dráze, v přespolním běhu i na silnici, a to jak v soutěži jednotlivců, tak i družstev. Jeho sbírka z domácích šampionátů čítá 39 medailí. Z 39 maratonů doma i v zahraničí 16x zvítězil, 5x byl druhý, 3x třetí a jen v sedmi závodech doběhl hůře než na pátém místě. Průměr jeho deseti nejlepších časů dosažených před půl stoletím má vysokou hodnotu 2:21:21, kterou mu mohou naši současní maratonci jen závidět.

Byl i držitelem šesti světových rekordů v dlouhých vytrvalostních bězích na dráze a experti ho v letech 1957-1962 zařadili na druhé až deváté místo světového maratonského žebříčku.

Právě z jeho návštěvy jsme se mohli těšit na již 7. Miřejovickém půlení. Pavel Kantorek také financoval putovní poháry, které vyhrává první místo v mužské i ženské kategorii.

Na startu

Letos patřilo první místo běžci, který si odnesl i loňský pohár, Jiřímu Čivrnému. Ten startuje za oddíl ELEVEN RUN TEAM a doběhl s časem 1:14:00. První místo v kategorii žen si odnesla Radka Churaňová, která v loňských letech na Miřejovickém půlení již třikrát zvítězila, letos s časem 1:24:30, startující za TJ Lokomotiva Trutnov.

Nejvíce nás zajímali běžci z Nelahozevsi. Velkou tváří byl pro letošní běh starosta Josef Kebrle, který si ovšem pro svůj osobní rekord nedoběhl. Nejlépe se umístil na 19. místě David Prchal s časem 1:28:53, za ním následoval na 21. místě Václav Koláčný (1:29:31), na 55. místě Filip Šimek (1:37:58), na 76. místě Michal Růžek (1:43:45), na 91. místě Martin Švácha (1:46:26) a na 93. místě Josef Kebrle s časem 1:46:36. Gratulujeme.

prchal
David Prchal
David Prchal
kolacny
Václav Koláčný
Václav Koláčný
simek
Filip Šimek
Filip Šimek
ruzek
Michal Růžek
Michal Růžek
svacha
Martin Švácha
Martin Švácha
kebrle
Josef Kebrle
Josef Kebrle

1. kilometr u miřejovické elektrárny

Miřejovické půlení bylo věnováno Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. Pod vedením Pepy Buriana, ředitele závodu, proběhla úžasná dražba, hrneček byl vydražen za 2 500,- Kč a tričko za 3 100,- Kč. Peníze z dražby putují právě do SKV Praha. Jejich zástupce pan Bohuslav Hůlka přijel osobně a poděkoval panu Burianovi i všem, kteří věnovali SKV alespoň pár drobných do kasičky.

Počasí se vydařilo, teploměr nepřesáhl 28 °C, všichni běžci bez větších problémů úspěšně dokončili závod.

Lidový běh – obratiště u miřejovické elektrárny

Ředitel závodu Pepa Burian si našel chvilku i na rozhovor s námi, vyzdvihl zde především práci všech dobrovolníků, kterých bylo kolem závodu potřeba na 50 a bez kterých by to nešlo. Právě perfektní organizace je účastníky běhu velmi ceněná a jako bonus je zde přátelská atmosféra.

20. kilometr – Miřejovický most a elektrárna

Abychom to shrnuly, i když máme skoro nulové zaujetí pro běhání, musíme říci, že se tato akce opravdu povedla a všichni mohou být spokojení. Napište si datum 30. 7. 2016 do svých diářů a přijďte si příští prázdniny na 8. Miřejovické půlení zaběhat. Pokud si netroufáte na tu dálku, je zde lidový běh s 2,1 km nebo ještě kratší pivní půlmaraton, ale věřte, že i fandit je zde zážitek.

V cíli

Johana Brázdová
Eliška Brázdová

pdf
Výsledková listina Miřejovického půlmaratonu

Další články:

Běh, Miřejovické půlení

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence