Oprava hřbitova je hotová

DSC 7561
Obec dokončila sérii oprav a renovací na místním hřbitově. Po nedávné opravě hlavní hřbitovní cesty nyní došlo na opravu kříže a brány.

Obnovu železného kříže uprostřed cesty provedl restaurátor Pavel Kytka ze Sazené, který stojí i za renovací křížku v Lešanech a kamenného milníku v Podhořanech u hlavní silnice č. 608. Náklady na renovaci hřbitovního křížku činily 114 tisíc korun. Litinový kříž byl vyčištěn a opatřen protikorozním nátěrem. Korpus Krista, reliéf anděla a nápis INRI byly pozlaceny plátkovým zlatem. Zrenovován byl též původně prasklý kamenný sokl.

Křížek je nyní osazen na původním místě uprostřed hřbitova a nově je též osvětlen.

Renovaci kované dvoukřídlé brány provedl umělecký kovář Josef Rychetský z Mšených Lázní za 59 tisíc korun. Práce zahrnovaly narovnání deformací, opravy poškozených částí a výrobu chybějících dílů. Rychetský opravil i původní kazetový zámek, k němuž obec našla i klíč, údajně sto let starý. Brána dostala nový nátěr a opraveny byly i pískovcové sloupy, do nichž byla osazena zpět.

Na jaře chce vedení obce vysázet na hřbitově zeleň. Místo vykácených tújí by zde měly být podle místostarosty Zdeňka Schneidera osázeny malé stromky s mělkým kořenovým systémem, které nebudou ničit cestu a náhrobky. Obec již v této souvislosti oslovila zahradní architektku. Na hřbitově by se měly objevit též lavičky.

Výhledově by měl být za hřbitovem vybudován urnový háj. Podmínkou je ale změna územního plánu, kterou bude v blízké době projednávat zastupitelstvo v balíku s dalšími jedenácti připravovanými změnami.

Zpravodaj 2019 – prosinec, Hřbitov

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence