• Titulní stránka

Opozičnímu zastupiteli vadí, že obec prodává pozemky pod cenou

Zastupitelstvo po mnoho let víceméně rutinně schvaluje prodej pozemků místním občanům za jednotnou cenu 100 korun za metr čtvereční. Tuto praxi však začal v poslední době opakovaně kritizovat opoziční zastupitel Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život), podle nějž je reálná cena pozemků mnohdy výrazně vyšší. Starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves) již přislíbil, že se na věc podívá.

Zatím posledním případem byl prodej části zahrady za rodinným domem v Lešanech, která z historických důvodů patří obci. Parcelu o výměře 41 m2 prodává obec za cenu 4 100 Kč.

„Zahrady se v současné době prodávají za 500 korun za metr čtvereční. To je rozdíl 400 korun. Za to může mít dvacet pět seniorů obědy zadarmo na celý rok.“ Na pozdější dotaz redakce zastupitel upřesnil, že měl na mysli všechny prodeje zahrad za letošní rok, jejichž souhrnnou plochu odhadl na 1 000 až 1 200 m2. „Prodáváme majetek za minimální peníze, které by se mohly použít na něco jiného,“ uzavřel Stanislav Lidmaňský s tím, že všechny prodeje by se měly uskutečňovat za tržní cenu.

V době přípravy článku (závěr roku 2019) je například v inzerci pozemek v zahrádkářské kolonii nad Školní ulicí za cenu 664 Kč/m2.

Obdobně zastupitel kritizoval prodej dvou pozemků o výměrách 378 m2 a 285 m2 podél východní hranice ulice Pod Strání, které byly taktéž prodány za cenu 100 Kč/m2. Podle územního plánu jde v obou případech o parcely určené k výstavbě rodinných domů. Obě koupili majitelé sousedních parcel, čímž si své zastavitelné pozemky rozšířili a propojili je s veřejnou komunikací. Spojením obou pozemků současně získali možnost postavit zde větší dům, protože maximální velikost domu se odvozuje od velikosti stavebního pozemku.

Pro srovnání, v ulici Pod Strání jsou v současné době na prodej dva stavební pozemky, oba za cenu přesahující 1 600 Kč/m2.

Jednou z kupujících byla shodou okolností zastupitelka Olga Riegertová (Pro Nelahozeves), která navíc sama hlasovala pro schválení smlouvy. „Zastupitel nemůže hlasovat sám za sebe,“ upozornil v této souvislosti Stanislav Lidmaňský. Podle Olgy Riegertové šlo ale o běžnou smlouvu, která nijak nevybočuje z dosavadní praxe. Jak konstatoval místostarosta Zdeněk Schneider, pozemky v ulici Pod Strání se takto prodávají již mnoho let. První prodeje spadají ještě do období starosty Jaroslava Otáska (ve funkci do roku 2010). Zatím poslední série prodejů proběhla již v tomto volebním období, loni v létě. Transakce tehdy schválilo zastupitelstvo jednomyslně, tedy včetně Stanislava Lidmaňského.

Starosta Jakub Brynda současně upozornil, že obec si do smluv doplňuje předkupní právo. Pokud se noví majitelé rozhodnou pozemek prodat, musí jej podle smlouvy přednostně nabídnout obci, a to taktéž za cenu 100 Kč/m2. Předkupní právo začala do smluv přidávat v roce 2012 tehdejší starostka Petra Urbanová. V jednom případě už dokonce obec předkupního práva využila – část pozemku prodaného v roce 2012 o tři roky později odkoupila zpět.

Zastupitelstvo, Zpravodaj 2020/01, Stanislav Lidmaňský, Olga Riegertová

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence