• Titulní stránka

Obec zlikvidovala černou skládku u Nových Ouholic

DSCF3728
Likvidace černé skládky u Nových Ouholic
Likvidace černé skládky u Nových Ouholic
Černá skládka na severní hranici katastru obce Nelahozeves, u silnice na Nové Ouholice, je už minulostí. Obec na vlastní náklady nechala skládku zlikvidovat.

Hory odpadků různého druhu se po léta vršily na nenápadné odbočce ze silnice č. 608 spojující Nové Ouholice a Veltrusy, nedaleko odbočky na Podhořany. Na existenci černé skládky lidé upozorňovali již před několika lety, peníze na její likvidaci se ale našly až letos.

Počátkem května obec oslovila tři firmy a z předložených nabídek si nakonec vybrala Františka Kyllara, jehož lidé skládku minulý týden sprovodili ze světa. Práce vyšly na 130 tisíc korun.

Z cesty a přilehlých křovisek tak zmizely desítky pneumatik, beton, asfalt, stavební suť, plasty, živice, minerální vata a další nejrůznější komunální i průmyslový odpad, který sem lidé v uplynulých letech postupně navezli. Celkem bylo odvezeno přes sto tun odpadů. Kyllar zároveň pod mostem upravil navezený štěrk, aby tudy nadále mohla projíždět technika – cesta totiž vede k zařízením produktovodů a plynovodů společností MERO a RWE.

skl
Před
Před
DSCF3898
Po
Po

Podle místostarosty Josefa Kukly obec nyní zvažuje, že na odbočku umístí závoru, aby ztížila přístup k místu pro další potenciální černé skládkaře.

Likvidaci skládky doprovázel i dramatický moment, když pracovníci Kyllarovy firmy pod horou odpadků objevili protitankovou minu. Na místo byl okamžitě přivolán pyrotechnik z milovické expozitury Pyrotechnické služby Policie České republiky. Pyrotechnik po prozkoumání nálezu konstatoval, že jde o cvičnou minu typu TM-62, která se od šedesátých let vyráběla v Sovětském svazu a bývala i součástí výzbroje Československé lidové armády. Aktivační síla miny činí okolo 200 kilogramů, její cvičná varianta by ale místo skutečného výbuchu vypustila pouze barevný dým.

19
Cvičná protitanková mina nalezená na skládce
Cvičná protitanková mina nalezená na skládce
62
Pyrotechnik na skládce
Pyrotechnik na skládce

Skládku chtěla obec zlikvidovat už v roce 2012 v době, kdy byla starostkou Petra Urbanová. Obec ale tehdy byla v tíživé finanční situaci a na sanaci skládky nebyly peníze. Tehdejší starostka pátrala po možnosti získat pro tento účel dotaci, narazila ale na podmínku vlastnictví pozemku – odbočka ze silnice 608 je totiž v majetku Ředitelství silnic a dálnic, které se ke skládce nehlásilo. Žádost o dotaci tehdy obec ani nepodala, protože by neměla šanci na úspěch.

15
Likvidace skládky
Likvidace skládky
V roce 2013 pak kdosi na skládku upozornil pomocí aplikace ZmapujTo.cz, obec se ale o hlášení dozvěděla teprve počátkem letošního roku, kdy začala aplikaci aktivně používat.

Na území Nelahozevsi se nachází několik dalších černých skládek menšího rozsahu, z nichž některé byly také již nahlášeny přes aplikaci ZmapujTo.cz. Podle předsedkyně komise životního prostředí Olgy Riegertové obec zvažuje, že do jejich úklidu zapojí místní spolky, kterým by platila za vyčištění jednotlivých lokalit.

(mm)

Foto (3x): Josef Kukla

mapa
Umístění dnes už bývalé skládky (v kroužku) | Zdroj: ZmapujTo.cz
Umístění dnes už bývalé skládky (v kroužku) | Zdroj: ZmapujTo.cz

Podhořany, Černé skládky

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.